Sudija u San Franciscu Laurel Beeler navela da je u odluci da su korisnici WeChata koji su podnijeli prijavu "otvorili ozbiljna pitanja u vezi sa standardima Prvog amandmana, kao i zahtjevima da se uvaži stav korisnika u korist podnosilaca prijave".
Preliminarna odluka sudije takođe blokira naredbu Sekretarata da zabrani i ostale transakcije WeChatu u Sjedinjenim Državama, koja bi mogla da oslabi korištenje sajta za trenutne korisnike u Americi. Sekretarijat se još nije oglasio.
WeChat ima 19 miliona korisnika dnevno u SAD, navela je analitička kompanija Aptopija početkom avgusta. Popularna je među kineskim studentima, Amerikancima koji žive u Kini i onima koji imaju privatne ili poslovne kontakte u Kini.
Sekretarijat za pravosuđe naveo je da blokiranje naredbe može da "zaustavi i poremeti odlučnost predsjednika da se izbori sa prijetnjama po nacionalnu bezbednost". Beelerje odgovorila da "dok su dokazi o prijetnjama po nacionalnu bezbjednost vezani za Kinu (u smislu tehnologije i mobilnih komunikacija) ogromni, dokaza u vezi sa WeChatom ima malo".
Korisnici WeChata koji su podnijeli prijavu, pozdravili su odluku kao "važnu i teško osvojenu pobjedu za milione korisnika u Americi".
Michael Bien, advokat korisnika naveo je da "Sjedinjene Države nikada nisu ugasile važnu platformu za komunikaciju, čak ni u vrijeme rata. Zabrana WeChata napravila bi ozbiljne probleme u vezi sa Prvim amandmanom, kojom bi se na udaru našla zajednica Amerikanaca kineskog porijekla".
Dodao je da se "zabranom krše Prvim amandanom garantovane slobode govora, čitanja i reagovanja na medijske izvještaje, pravo na organizovanje i saradnju u razne svrhe".