Najnovije
Zašto Amerikanci slave Praznik rada u septembru?
Praznik rada je državni praznik, stvoren u čast američkih radnika i njihovog doprinosa ekonomiji. Mnogi Amerikanci koriste taj dan da bi proslavili kraj ljeta i iznenadili bi se kada bi saznali da taj dan vuče korijene iz radničkog pokreta sa kraja 1800-ih.
Kako je započelo obilježavanje praznika?
Tokom 1800-ih, industrijska revolucija bila je na vrhuncu, a mnogi Amerikanci su radili dvanaest sati, sedam dana u sedmici u surovim uslovima za niske plate. Čak su i mala djeca radila u fabrikama. Doslovno nijedan poslodavac nije svojim radnicima obezbjeđivao bolovanja, plaćene dane odmora ili zdravstvene beneficije.
Kako su se radnici više organizovali unutar radničkih sindikata, počeli su protestovati protiv loših i nesigurnih radnih uslova i lobirati za više beneficija od poslodavaca. Potez kojim su priznati radnici i praznik započeo je u vladama država koje su jedna po jedna donosile zakone kojima se odaje počast običnom radniku. Američki Kongres je kreirao federalni praznik, 28. juna 1894. godine, označavajući prvi ponedjeljak u septembru kao Praznik rada.
Koja je razlika između Praznika rada i Prvog maja?
I Praznik rada i Međunarodni dan radnika, ili Prvi maj, odaju počast običnom radniku. Prvi maj, koji se obilježava u većini industrijskih zemalja svijeta, započeo je zbog događaja u Sjedinjenim Državama.
U maju 1886. godine, radnici su održali demonstracije na čikaškom Haymarket Squareu, kako bi se izborili za osmosatno radno vrijeme. Na protestu je eksplodirala bomba u kojoj je poginulo sedam policajaca i četiri civila. Događaj se našao na internacionalnim naslovnicima, a dan je postao godišnja prilika za radničke proteste širom svijeta.
Zašto Amerikanci ne slave Prvi maj?
Nakon afere Haymarket, snažan protu-sindikalni pokret nastao je u Sjedinjenim Državama. Tokom godina, Prvi maj se sve više povezivao s političkom krajnjom ljevicom, dok je Praznik rada, koji se obilježava u septembru, prepoznat od strane velikog broja opština i država. Kada su Sjedinjene Države počele ozbiljno razmišljati o stvaranju nacionalnog praznika za radnike, američki predsjednik Grover Cleveland nije želio odabrati datum u maju zbog povezanosti sa bombaškim napadom na Haymarketu, pa je umjesto toga izabrao alternativni dan u septembru.
Šta Amerikanci rade na Praznik rada?
Praznik rada označava kraj ljeta i mnogi Amerikanci koriste trodnevni vikend kako bi dobili posljednji ljetni odmor za izlete u parkove i na plaže, ili provode vrijeme u dvorišnim ljetnim kuhinjama sa porodicom i prijateljima. Vikend je ujedno i veliki shopping vikend sa rasprodajama kućnih predmeta, dušeka, odjeće i školskog pribora.
Da li svi Amerikanci dobijaju slobodan dan za praznik?
Federalni radnici u Sjedinjenim Državama dobijaju slobodan dan, kao i većina u korporativnim poslovima. Međutim, mnogi radnici, posebno oni u maloprodaji, transportu i restoranskoj industriji, i dalje moraju ići na posao, s tim da neki rade više sati, nego tokom uobičajenog radnog dana.
Radnički pokret danas
Radnički pokret, koji je pokrenut u 1800-im, doveo je do značajnih promjena uslova u kojima Amerikanci rade, kao i beneficija za radnike koje su danas uobičajene, uključujući osmosatni radni dan, petodnevne radne sedmice, zdravstveno osiguranje i dane plaćenog odmora.
Posljednjih godina, američki radnički sindikati bilježe opadanje članstva, jer je globalizacija svjetske ekonomije dovela do promjene vrsta poslova uobičajenih u Sjedinjenim Državama. Sada mnogi članovi sindikata rade za lokalne, državne i federalne vlade na poslovima bijelih ovratnika, umjesto na poslovima plavih ovratnika koji su bili uobičajeni prije 100 godina.
See all News Updates of the Day
Istražioci tragaju za motivom osumnjičenog za pokušaj atentata na Trumpa
Američki istražioci pregledavaju naloge na društvenim mrežama i druge objave osumnjičenog za očigledan pokušaj atentata na bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, pokušavajući utvrditi motiv i da li je još neko možda bio umiješan.
Šerifovi zamjenici na Floridi uhapsili su 58-godišnjeg Ryana Weslejya Routha, zaustavivši ga na glavnom autoputu u nedjelju uveče nakon što je pobjegao sa golf terena bivšeg predsjednika u West Palm Beachu na Floridi.
Zvaničnici su rekli da podaci prikupljeni s Routhovog mobilnog telefona pokazuju da je čekao 12 sati, skrivajući se u grmlju duž ograde između pete i sedme rupe igrališta.
Routh je optužen za posjedovanje vatrenog oružja kao osuđenik i posjedovanje vatrenog oružja s izbrisanim serijskim brojem.
Međutim, zvaničnici su rekli da se on pozvao na svoje pravo na advokata i nije govorio kada su istražitelji FBI-aja pokušali razgovarati s njim nakon hapšenja.
Umjesto toga, FBI i partneri fokusirali su se na dobivanje naloga za pretres GoPro kamere i drugih elektronskih uređaja koje je osumnjičeni ostavio na mjestu događaja, kao i za njegovo vozilo i elektronske uređaje ostavljene na prethodnim adresama osumnjičenog.
"Subjekti je bio aktivno prisutan na mreži, a mi prolazimo kroz ono što je objavio i sve pretrage koje je sproveo na mreži", rekao je glavni specijalni agent FBI-aja Jeffrey Veltri.
Osim toga, Veltri je rekao da su terenske kancelarije FBI-aja u Honoluluu na Havajima i Charlotteu u Sjevernoj Karolini poslale agente da intervjuišu članove porodice, prijatelje i bivše saradnike osumnjičenog.
Veltri je rekao da istražitelji pomno razmatraju i druge izjave koje je osumnjičeni davao tokom godina, uključujući intervjue koje je dao medijima o pokušaju regrutacije afganistanskih vojnika i drugih da se bore u Ukrajini.
Internet historija osumnjičenog pokazuje da je u jednom trenutku izgledalo kao da podržava Trumpa. Međutim, čini se da je posljednjih godina njegove objave sugerirale da je postao ogorčen Trumpa.
U samoobjavljenoj knjizi, iz 2023, Routh je izgleda ohrabrivao Iran da ubije bivšeg predsjednika.
"Slobodni ste da ubijete Trumpa", napisao je u knjizi Ukrajinski ratu koji se ne može pobijediti, opisujući bivšeg predsjednika i sadašnjeg republikanskog predsjedničkog kandidata kao "budalu" i "klauna".
Ipak, da li se Routh s nekim urotio, još nije jasno.
"Nemamo informaciju da je trenutno djelovao s nekim drugim", rekao je Veltri iz FBI-a novinarima.
Ronald Rowe, vršilac dužnosti direktora američke Tajne službe, rekao je kako osumnjičeni "nije u vidokrugu imao bivšeg predsjednika".
Neke informacije su pristigle od AP-a.
Pitanje imigracije u predsjedničkoj kampanji: Uveliko različiti stavovi
Kada su se predsjednički kandidati Kamala Haris i Donald Trump suočili na debati, oni su iznijeli suprotstavljene stavove oko različitih pitanja, od ekonomije preko carina do Ukrajine. Ali što se tiče imigracije, njihovi stavovi su uveliko različiti. Više o tom pitanju istražuje Aline Barros.
Umjetnost motornom pilom - pretvaranje panjeva u remek djela
Šta je umjetnost? Staro je pitanje: Da li je to slika na platnu, keramika ili skulptura? Zabavni dio je da - umjetnost može biti bilo šta - a može se stvoriti čak i motornom pilom. To je izraz jednog umjetnika iz savezne države Virginia. Priču donosi Maxim Adams.
Povratak na klasike: Poslije ploča, i kasete "ponovo u modi"
Muzičke kasete se vraćaju u SAD, a posebno popularne kod mlađih generacija koje su odrasle uz digitalnu muziku.
Neal Becton vlasnik je prodavnice ploča u Washingtonu gotovo dvije decenije. Međutim, ovih dana, mušterije ne kupuju samo gramofonske ploče. Prije par godina, Becton je morao jedan dio prodavnice da posveti kasetama.
„Kasete su počele da se više prodaju možda posljednje dvije godine. Nekada sam prodavao jednu mjesečno, a sada ih prodajem gotovo svaki dan”, kaže Becton za Glas Amerike.
Taj trend prisutan je i drugdje. Prema istraživanju kompanije Luminate, koja se bavi analizom i podacima iz industrije zabave, prošle godine je u Americi prodato više od 430.000 kaseta – pet puta više nego 2014.
To je pokrenulo pitanje zašto je analogna muzika ponovo popularna, kada je strimovanje na digitalnom platformama tako lako.
Anis, stanovnik Washingtona, kaže da je za njega bolje iskustvo kada muziku sluša na pločama ili kasetama.
„Nekako su ubijali muziku koja se meni sviđala, pošto servisi za strimovanje sami prave selekciju i kombinaciju pjesama. Na pločama mi se najviše sviđa to što mogu da uživam u cijelom materijalu”, kaže on.
Becton kaže da su kasete naročito popularne među generacijom Z, čiji su pripadnici rođeni krajem 199-tih i poslije toga. Te mušterije tragaju za određenim kasetama na internetu i u prodavnicama.
„Trenutno uglavnom mlađi žele kasete. Možda malo i neki stariji koji ih dalje imaju, kao i kasetofon, ali je uglavnom riječ o djeci”, objašnjava Becton.
Kasetofone iz 1990-tih i dalje je moguće naći na platformama kao što je eBay. A na YouTubeu, mlađa generacija može da nauči stare trikove kao što je brzo premotavanje kasete olovkom.
Muzičar Musician Bartholomew Joyce ima nekoliko stotina kaseta i svoju muziku snima na njima.
„Ljudi su jednostavno radoznali. Ako ste odrastali poslednjih 20 godina, niste se susretali sa kasetama. I uzbudljive su zbog toga što su tako klasične”, smatra on.
Dua Lipa, Taylor Swift i Ariana Grande su među popularnim pjevačicama koje su reagovale na povećanu potražnju i objavile albume na kasetama. Britanska pjevačica Mary Spender smatra da su kasete samo logičan nastavak trenda rasta popularnosti gramofonskih ploča proteklu deceniju.
„To je bilo nešto konkretno što sam mogla da ponudim svojim fanovima, nešto što mogu da drze u rukama, da sakupljaju i izlože, a i da na tome slušaju muziku”, ističe Spender.
Prema časopisu Billboard, prošle godine se u Americi najbolje prodavala kaseta sa muzikom iz filma „Čuvari galaksije”, a zatim album Taylor Swift.
Blinken putuje u Egipat radi pregovora o prekidu vatre u Gazi
Američki državni sekretar Antony Blinken otputovat će u utorak u Egipat usred napora da se angažuju ključni regionalni partneri na Bliskom istoku kako bi predstavili revidirani prijedlog za prekid vatre u Gazi.
Glasnogovornik State Departmenta Matthew Miller rekao je novinarima u ponedjeljak: "Nastavljamo sarađivati s našim partnerima u regiji, posebno s Egiptom i Katarom, o tome šta će taj prijedlog sadržavati, i uvjeriti se ili pokušati vidjeti da je to prijedlog koji može pridobiti strane do konačnog sporazuma."
Prijedlogom se nastoji riješiti ključna pitanja iza višemjesečnog ćorsokaka u pregovorima uz posredovanje SAD-a, Katara i Egipta, s ciljem osiguravanja primirja između Izraela i Hamasa i oslobađanja preostalih talaca koje su militanti Hamasa zauzeli na početku rata u oktobru 7, 2023.
U Kairu, Blinken će kopredsjedavati uvodnom sesijom američko-egipatskog strateškog dijaloga s egipatskim ministrom vanjskih poslova Badrom Abdelattyjem. Blinken će se također sastati s egipatskim liderima kako bi razgovarali o naporima da se osigura prekid vatre u Gazi, osigura oslobađanje svih talaca, ublaže patnje palestinskog naroda i promoviše šira regionalna sigurnost, rekao je Miller.
Međutim, Blinkenovo deseto putovanje na Bliski istok od početka rata ne uključuje posjetu Izraelu.