Linkovi

Corona kriza: Bijela kuća i demokrate nastoje da postignu sporazum o finansijskoj pomoći


Sekretar za finansije Stiven Mnučin obraća se novinarima o pregovorima o paketu pomoći zbog epidemije koronavirusa, u Bijeloj kući 23. jula 2020.
Sekretar za finansije Stiven Mnučin obraća se novinarima o pregovorima o paketu pomoći zbog epidemije koronavirusa, u Bijeloj kući 23. jula 2020.

Zvaničnici Bijele kuće i vođe demokrata u Kongresu trebalo bi da se sastanu ponovo u srijedu kako bi do kraja ove nedjelje postigli dogovor o novom paketu pomoći zbog posljedica krize nastale zbog koronavirusa.

Sekretar za finansije Stiven Mnučin kazao je nakon 90 minuta pregovora u utorak da je cilj da se finalizira prijedlog u narednim danima kako bi se omogućilo glasanje u Kongresu naredne nedjelje.

Srijeda će biti treći dan u nizu kako teku razgovori između Mnučina, šefa osoblja Bijele kuće Marka Medouza, predsjedavajuće Predstavničkim domom Nensi Pelosi i lidera demokrata u Senatu Čaka Šumera.

"Zaista smo prošli temu po temu, prelistavajući", rekao je Šumer nakon sastanka u utorak. "Napravili su neke ustupke, što cijenimo. Mi smo napravili neke ustupke, što oni cijene. Još uvijek smo daleko od mnogo važnih tema, ali nastavljamo da idemo ka njima".

Medouz je sastanak u utorak nazvao "vjerovatno najproduktivnijim sastankom koji smo imali do danas".

Dvije strane podijeljene su po pitanju veličine svojih preporučenih paketa pomoći. Demokrate pozivaju na 3,4 hiljada milijardi i nova trošenja, dok republikanci žele limit od jedne hiljade milijardi dolara.

Među temama o kojima se raspravlja je i slanje druge runde stimulativnih uplata, što bi pomoglo zakupcima da izbjegnu deložaciju i pomoć poštanskoj službi kako bi se uplatila pomoć od 600 dolara nedeljno nezaposlenima koja je istekla prošle nedelje.

Republikanski lideri predložili su usvajanje manjeg paketa koji bi se bavio nekim oblastima, dok bi se pregovori o drugim ostavili za kasnije. Demokrate su odbacile takav pristup, uz argument da bi federalna vlada trebalo da preduzme veliku akciju kako bi se suprotstavila ekonomskim izazovima sa kojima se zemlja suočava.

Bijela kuća je kritikovala demokrate zbog blokiraranja kratkoročng zakona u petak kojim bi se produžili benefiti za nezaposlene na nedjelju dana, što bi liderima u kongresu dalo više vremena za pregovore.

"To bi trebalo da vam tačno kaže gdje stoje demokrate", rekla je pres-sekretarka Bijele kuće Kejli Mekeneni na brifingu u utorak.

Ali, demokrate su svjesne da imaju bolju pregovaračku poziciju otkako su liderima republikanaca u Senatu potrebni njihovi glasovi za usvajanje zakona.

Lider većine u Senatu Mič Mekonel priznao je u utorak da neće imati punu podršu republikanaca kao što je imao i martu kada se Kongres brzo složio o velikom paketu pomoći na početku krize.

"Ukoliko tragamo za totalnim konsenzusom među republikanskim senatorima, nećemo ga naći", rekao je Mekonel novimarima u utorak. "Prema tome, imamo podjelu po pitanju toga šta raditi. Ono čemu se nadamo je dvopartijski prijedlog ispregovaran od strane predsjednika Sjedinjenih Država i njegovog tima i demokratske većine u Predstavničkom domu za potpisivanje prijedloga zakona koji bi bio prihvatljiv za značajan procenat republikanaca".

Mnučin je nagovijestio određenu fleksibilnost u ponedjeljak, kada je rekao novinarima "otvoreni smo za veći paket ukoliko možemo da postignemo sporazum".

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG