Linkovi

Univerziteti u SAD prebacuju se na online nastavu zbog širenja COVID19


Stadion Univerziteta Mičigena, 10. avgust 2020. (Foto: Rojters/Emily Elconin)
Stadion Univerziteta Mičigena, 10. avgust 2020. (Foto: Rojters/Emily Elconin)

Broj potvrđenih slučajeva koronavirusa u svijetu premašio je 22 miliona. U Americi je zaraženo više od 5,4 miliona ljudi, a bilježi se i porast novozaraženih na univerzitetskim kampusima. Zbog toga se pojedini univerziteti prebacuju na onlline nastavu.

Univerzitet Notredame je zbog širenja koronavirusa odlučio da najmanje naredne dvije nedelje nastavu drži na internetu. U toj školi je samo u ponedjeljak registrovano 80 novozaraženih - čime je ukupan broj oboljelih porastao na 147.

“Uz doprinos svih i oštre mjere univerziteta naredne dvije nedelje, mislim da možemo da se izvučemo”, smatra student Met Taj.

Zvaničnici univerziteta za nagli rast zaraženih okrivljuju žurke na kampusu. Da bi suzbili širenje virusa, naložili su zatvaranje javnih mjesta i zabranili dolazak studenata koji ne žive na kampusu.

"Ako te mjere ne budu uspješne, poslaćemo studente kući”, upozorio je predsjednik Univerziteta Notredame Džon I. Dženkins.

Povećane infekcije na kampusima, fakulteti prelaze na onlajn nastavu
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

Državni univerzitet Mičigena takođe je zatražio od studenata da ostanu kući i prebacio se na online nastavu, kao i koledž Itaka.

"Kvalitet nastave na internetu nije isti kao kada ste u učionici. Nije vrijedan 30.000 dolara", smatra student koledža Itaka Džimi Stenli.

Nakon samo nedjelje časova, pojedini studenti Univerziteta Sjeverne Karoline počeli su da se pakuju, što se obično može vidjeti samo na kraju semestra.

“U ovom trenutku ne tjeraju ljude da idu, ali pretpostavljam da će se to dogoditi, zbog čega se pakujem. Situacija je zaista neizvjesna i stresna. Ne želim tako da živim”, kaže student Kai Merkado.

U međuvremenu, vodeći ekspert za zarazne bolesti doktor Entoni Fauči upozorava na negativne posljedice ukidanja restriktivnih mjera uprkos porastu stope zaraženih.

"Trebalo bi dobro da razmislite prije nego što to uradite, zato što se ljudi zaraze i onda se sve ponovo zatvara”.

U okrugu Čiroki, u Džordžiji - tri škole, koje su otvorene, već su privremeno zatvorene, a više od 2.000 učenika je u karantinu. Zvaničnici upozoravaju na moguća zatvaranja još većeg broja škola.

U Teksasu, nastavnica Rejčel Sančez pokušava da i dalje bude optimista, iako je sve manje učenika u njenoj učionici, s obzirom na to se pojedini prebacuju na online nastavu.

“Sarađujem sa odličnim nastavnicima i pokušavamo da budemo pozitivni. Lako je osjećati se preopterećeno u ovoj situaciji, ali mislim da uspijevamo da se izvučemo”.

U Americi raste i broj žrtava koronavirusa, koji je odnio više od 171 hiljadu života u Americi. Među preminulima je i profesor iz Teksasa Robert Rouds, uz kojeg je do posljednjeg trenutka bila porodica.

“Zaštitite sebe i svoje voljene. Nikada ne znate koliko imate vremena zajedno”, poručuje njegova supruga Andrea.

XS
SM
MD
LG