Linkovi

SAD moraju učiniti više kako bi se takmičile s Kinom, kaže zvaničnik


Radnik radi sa automobilskim baterijama u fabrici za Xinwangda Electric Vehicle Battery Co. Ltd., koja proizvodi litijumske baterije za električne automobile i druge namjene, u Nanjingu u istočnoj kineskoj provinciji Jiangsu, 12. marta 2021.
Radnik radi sa automobilskim baterijama u fabrici za Xinwangda Electric Vehicle Battery Co. Ltd., koja proizvodi litijumske baterije za električne automobile i druge namjene, u Nanjingu u istočnoj kineskoj provinciji Jiangsu, 12. marta 2021.

Zamjenik državnog sekretara američkog State Departmenta Kurt Campbell kaže da, bilo da istražuju minerale rijetkih zemalja, uspostavljaju vojne baze u Africi ili grade više brodova i podmornica, Sjedinjene Države moraju učiniti više kako bi se takmičile s Kinom.

Govoreći na saslušanju Senatskog odbora za vanjske poslove u utorak, Campbell je nazvao Kinu "definirajućim geopolitičkim izazovom s kojim se suočava moderna američka diplomatija".

"Moramo učiniti više i moramo se suprotstaviti kineskim akcijama, ne samo u smislu njihove strategije baziranja, već i njihove želje da krenu na rijetke zemlje Afrike koje će biti kritične za naše industrijske i tehnološke sposobnosti", rekao je.

Campbell je dodao da je Kina postavila američkim diplomatama globalni izazov koji se proteže od ekonomije i odbrane do informacija i ljudskih prava.

Dvostranačka želja za takmičenjem

Poslanici iz svih političkih frakcija koji su prisustvovali saslušanju složili su se s tom ocjenom i potrebom da se takmiče s kineskim uticajem.

Republikanski senator Marco Rubio sa Floride izrazio je zabrinutost zbog toga što je Kina "vodeći svjetski brodograditelj" i "neosporni kralj osnovnih industrijskih inputa".

Campbell se složio sa senatorom, ističući da je razlika između dvije zemlje "duboko zabrinjavajuća" i da SAD "moraju učiniti bolje" u brodogradnji.

Također je rekao da podmorničkom programu Sjedinjenih Država treba posvetiti više pažnje.

U svom uvodnom obraćanju, Ben Cardin, demokratski senator i predsjednik Senatskog odbora za vanjske poslove, rekao je da Sjedinjene Države moraju ponuditi globalnom jugu alternativu Kini.

"Da bi se pozabavile ovim izazovima, Sjedinjene Države ne bi trebale samo ulagati u našu vojsku, već i u naše diplomatske i ekonomske razvojne alate", rekao je Cardin.

Tehnologija i kritični minerali retkih zemalja koji se koriste za pravljenje svega, od poluprovodničkih čipova do baterija u električnim vozilima, bili su područje od posebnog fokusa tokom saslušanja, s obzirom na dominaciju Kine.

U 2022. Kina je bila najveći izvor uvoza rijetkih zemnih minerala za Sjedinjene Države sa 70%, prema Geološkom zavodu SAD-a. Takođe je najveći svjetski dobavljač minerala rijetkih zemalja.

"Ako pogledate bilans 40 najboljih elemenata u tragovima i minerala koji su neophodni za baterije ili poluvodiče, ogroman lavovski dio tih zaliha sada kontrolira Kina", rekao je Campbell. Napomenuo je da su SAD u početku bile u nepovoljnom položaju, ali su intenzivirali potpisivanje ključnih sporazuma o mineralima s Japanom i Australijom.

Campbell je također rekao da će projekt koridora Lobito u Africi - željeznica koja će prolaziti kroz Zambiju bogatu mineralima i Demokratsku Republiku Kongo do atlantske luke u Angoli - pomoći da se zadovolji potražnja SAD za mineralima.

Tokom saslušanja, zastupnici su također razgovarali o potrebi uključivanja SAD-a u međunarodne projekte razvoja infrastrukture, kontinuiranoj podršci Ukrajine protiv ruske invazije i potrebi za većim naporima u borbi protiv kineskih dezinformacija i manipulacije štampom u trećim zemljama.

XS
SM
MD
LG