"Ovaj potez usmjeren je protiv nekoliko entiteta umiješanih u dalju represiju civilnog drušva za koju je odgovoran bjeloruski režim, njegovo saučesništvo u neopravdanom ratu Ruske Federacije u Ukrajini i obogaćivanje represivnog lidera režima Aleksandra Lukašenka", navodi se u saopštenju sekretarijata.
Kanada je uvela sankcije protiv devet pojedinaca i sedam entiteta, a na spisku su vladini zvaničnici, sudije, direktor državne televizije, ministarstvo odbrane, vojne i tehnološke firme, saopšteno je u srijedu iz kanadske vlade.
Lukašenko je više puta optužio zapadne zemlje da pokušavaju da ga svrgnu s vlasti poslije masovnih protesta protiv njegovog režima 2020. godine, koji su izbili nakon predsjedničkih izbora na kojima je - prema navodima opozicije - bjeloruski lider pobijedio zahvaljujući prevari. Lukašenko je odbacio te optužbe i istovremeno se oštro obračunao sa svojim protivnicima.
Zapadne sankcije uvedene su tokom prethodnih godina Bjelorusiji zbog navodnog obračuna sa demonstrantima i izborne krađe. Minsk je takođe dozvolio Moskvi da koristi bjelorusku teritoriju za slanje trupa u Ukrajinu 24. februara prošle godine.
Među pojedincima i entitetima, kojima su uvedene nove američke kaznene mjere, su tri državna preduzeća i direktor i ogranak jedne od tih firmi, saopštio je Sekretarijat za finansije.
Sankcionisano je i četvoro službenika jedne bjeloruske vladine službe, tri pojedinca koja su omogućavala izbjegavanje sankcija u znak podrške Lukašenkovoj vladi, a uvedena je i zabrana za jednu letjelicu koja je identifikovana kao blokirana imovina.
Sankcije su između ostalog uvedene državnoj bjeloruskoj avio-kompaniji Belavia i bjeloruskoj željezari koja je takođe sankcionisana u Evropskoj uniji.
Kažnjena je i firma povezana sa željezarom, sa sjedištem na Floridi, pod nazivom "BEL-KAP-STEEL LLC".
Bjelorusija, na čijem čelu je od 1994. godine Lukašenko, najveći je saveznik Rusije od ostalih bivših sovjetskih republika. Rusija je u maju rasporedila taktičko nuklearno oružje na bjeloruskoj teritoriji.