Izvještaji, koje je ranije ove godine naručio predsjednik SAD Joe Biden kao dio napora da se bolje suoči sa uticajem klimatskih promjena, upozoravaju da nijedna zemlja neće biti pošteđena i da neki dijelovi svijeta možda već dostižu prekretnicu.
"Kako se klimatske promjene približavaju drugim pokretačima - posebno geostrateškoj konkurenciji, novim tehnologijama i globalnoim demografskim trendovima - tako se preoblikuje spisak rizika", kaže se u strateškom okviru za klimatske promjene Sekretarijata za unutrašnju bezbjednost objavljenom u četvrtak.
"Korozivan uticaj ovih trendova učiniće sve nacije ranjivijim po domaću nestabilnost, sa ogromnim implikacijama na regionalnu i pograničnu bezbjednost i ključne interese nacionalne bezbjednosti“, dodaje se.
Priprema za katastrofe
Zvaničnici odbrane rekli su da su već primorani da se pripreme za najgore scenarije - od događaja masovne migracije, preko promjena u ravnoteži snaga u ključnim regionima do mogućnosti da bi neke zemlje dospjele do potpunog kolapsa, izazivajući "nestabilnost širom svijeta".
"Konkurentska prednost u budućnosti će ići onima koji mogu da se bore i pobijede u ovom strateškom i fizičkom okruženju koje se brzo mijenja“, rekao je ministar odbrane Lloyd Austin.
U Pentagonovoj procjeni rizika upozorava se da će klimatske promjene vjerovatno izazvati nestabilnost u najmanje četiri regiona - na Bliskom istoku i u Južnoj Aziji, Africi, Evropi i Centralnoj i Južnoj Americi - od kojih će tri vjerovatno imati povećanu potražnju za humanitarnom pomoći.
Nacionalna obavještajna procjena o klimatskim promjenama, koju je izradila obavještajna zajednica SAD, je još strašnija, što ukazuje na prijeteću katastrofu za ključne zemlje u južnoj i istočnoj Aziji i u Centralnoj Americi.
A tamo gdje postojeće vlade nisu u stanju da odgovore na izazove klimatskih promjena, čini se da su pobunjenici i teroristi spremni da iskoriste situaciju.
"Ocjenjujemo da je većina zemalja u kojima su (aktivne) Al Kaida ili ISIS, veoma osjetljiva na klimatske promjene", upozoravaju obavještajne službe.
Zemlje u Centralnoj Africi, koje se već suočavaju sa rastućim prijetnjama terorizma, takođe bi mogle da se nađu preplavljene problemima.
"Vojske sa nedovoljno resursa i loše opremljene suočiće se sa ozbiljnim naporima kada budu pozvane da odgovore na više prirodnih katastrofa u svojim i susjednim zemljama", navodi se u procjeni.
U Centralnoj Americi, produženi sušni periodi i obilne kiše mogle bi da natjeraju 30 posto radno aktivnog stanovništva na migracije.
A tamo gdje postojeće vlade nisu u stanju da odgovore na izazove klimatskih promjena, izgleda da su pobunjenici i teroristi spremni da iskoriste situaciju.
"Ocjenjujemo da je većina zemalja u kojima su Al Kaida ili ISIS veoma osjetljiva na klimatske promjene", upozoravaju obavještajne službe.
Zemlje u Centralnoj Africi, koje se već suočavaju sa rastućim prijetnjama terorizma, takođe bi mogle da se nađu preplavljene.
"Vojske sa nedovoljno resursa i loše opremljene suočiće se sa ozbiljnim naporima kada budu pozvane da odgovore na više prirodnih katastrofa u svojim i susjednim zemljama", navodi se u procjeni.
U Centralnoj Americi, produžene sušne periode i obilne kiše mogle bi da nateraju 30 posto radno aktivnog stanovništva da pobjegne.
Nema pošteđene zemlje
Obavještajni zvaničnici SAD također upozoravaju da bi se čak i zemlje sa najviše resursa mogle naći u sukobu, predviđajući intenzivnu konkurenciju između SAD i Kine nad ključnim tehnologijama minerala i čiste energije do 2040.
"SAD i druge su u relativno boljoj poziciji od drugih zemalja da se nose sa velikim troškovima i dislokacijom predviđenih promjena, dijelom zato što imaju veće resurse za prilagođavanje, ali će ipak zahtijevati teška prilagođavanja", navodi se u procjeni.
"Prilagođavanje takvim promjenama često će biti mučno, a stanovništvo će osjećati negativne efekte u svom svakodnevnom životu", navodi se u saopštenju. "Uticaji će biti ogromni čak i ako se mogu izbjeći najgori ljudski troškovi".