Trump je tvitovao u subotu da SAD planiraju da smanje vojno prisustvo u Iraku, bez drugih detalja.
Predsjednikov tvit je sadržavao link za tekst sa izvještajem da će se broj američkih vojnika u regionu smanjiti sa 5.200 na 3.500, što je cifra koju je prvi objavio Wall Street Journal.
Američki vojni zvaničnici su takođe potvrdili planirano smanjenje američkih vojnika u Iraku.
“Smanjujemo broj naših trupa pošto se poboljšao kapacitet Iraka da porazi ostatke Islamske države i spriječi njihovo ponovno pojavljivanje", izjavila je portparolka Pentagona Džesika Meknalti.
“Odluka o svakom eventualno smanjenju broja američkih vojnika donijeće se uz pažljivu koordinaciju sa vladom Iraka kao i našim koalicionim i NATO partnerima, i biće prilagođena našim zajedničkim bezbjednosnim interesima i napretku u kampanji protiv Islamske države", izjavila je Meknalti za Glas Amerike.
Irački zvaničnici još nisu objavili nikakvo saopštenje povodom smanjenja broja američkih vojnika.
Razgovori između dvije zemlje o budućnosti američkih snaga u Iraku počeli su ranije ove godine. O tom pitanju se takođe razgovaralo tokom prošlonedjeljne posjete iračkog premijera Mustafe Al-Kadimija Bijeloj kući.
Eksperti kažu da je iračka vojska, nakon što je porazila Islamsku državu u glavnim gradovima uključujući i Mosul, pokazala svoju efikasnost u borbi protiv ekstremista.
“Iračke oružane snage su u stanju da vode vojne operacije na terenu", ocijenio je Husein Ali Alavi, profesor nacionalne bezbjednosti na Univerzitetu Nahrein u Bagdadu.
“Međutim, uloga međunarodne koalicije koju predvode Sjedinjene Države i dalje je značajna za podršku iz vazduha, izviđačke operacije i prikupljanje obavještajnih podataka iz vazduha, što su odlike savjetodavne misije međunarodne koalicije u Iraku".
Al Alavi je izjavio za Glas Amerike da je iračkoj vladi, dok nastavlja borbu protiv Islamske države, i dalje potrebna ekspertiza "međunarodne koalicije u reorganizaciji iračkih oružanih snaga, reformi bezbjednosnog sektora, jačanju obavještajnih kapaciteta i povezivanju civilnog i vojnog sektora."
Krajnji cilj za Washington i Bagdad je da se preostalih 3.500 američkih vojnika povuče iz Iraka u naredne tri godine, počevši od avgusta, rekao je Alavi.
Prošle nedjelje, koalicione trupe su se povukle iz iračke vojne baze Tadži i predale nadležnost iračkim snagama bezbjednosti.
Predaja baze, sjeverno od Bagdada, bila je osmi prenos nadležnosti sa koalicionih na iračke snage, saopštila je koalicija.
Dopisnik Glasa Amerike iz Pentagona Karla Bab učestvovala je u pisanju ovog izvještaja.