Tom odlukom će biti značajno povećan broj zemalja za koje će biti izdato upozorenje najvišeg, četvrtog nivoa.
Na tom nivou su trenutno 34 od 200 zemalja - uključujući Crnu Goru, Kosovo, Brazil, Argentinu, Rusiju, Keniju, Čad, Haiti, Tanzaniju i Mozambik - što znači da bi bilo dodato gotovo 130 država.
State Department je saopštio da najnoviji potez ne znači preispitivanje aktuelne zdravstvene situacije u nekim zemljama, već da više "odražava izmjenu u sistemu izdavanja preporuka za putovanje, kako bi se više uzele u obzir postojeće epidemiološke procene Centara za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC)".
Preporuke za putovanje, koje izdaje State Department, obuhvataju četiri nivoa - na prvom nivou su zemlje gdje se Amerikancima savjetuje da preduzimaju uobičajene mjere predostrožnosti, a na četvrtom su države gdje se ne preporučuje putovanje.
Većina Amerikanaca već nije u mogućnost da putuje u veći dio Evrope zbog ograničenja uvedenih da bi se suzbila pandemija. Washington je zabranio dolazak gotovo svih putnika koji nisu američki državljani, a koji su nedavno boravili u većem dijelu Evrope, Kini, Brazilu, Iranu i Južnoafričkoj Republici.
Bijela kuća nije saopštila kada bi mogla da ublaži te restrikcije. CDC je ranije ovog mjeseca saopštio da građani koji su u potpunosti vakcinisani protiv koronavirusa mogu da bezbjedno putuju u SAD "uz nizak rizik", ali je direktorica Rochelle Walensky ipak pozvala Amerikance da ostanu kući, zbog velikog broja zaraženih širom zemlje.
"Znamo da naglo raste broj slučajeva. Ne preporučujemo putovanja u ovom trenutku, naročito ne za pojedince koji nisu vakcinisani", rekla je Walensky 2. aprila.