Linkovi

Putanja američke ekonomije: Nemirna sedmica iza i novi izazovi ispred


Znak za Wall Street ispred njujorške berze na Menhetnu u Njujorku, 26. oktobra 2020.
Znak za Wall Street ispred njujorške berze na Menhetnu u Njujorku, 26. oktobra 2020.

Sedmica promjena na tržištu navela je investitore da unaprijed gledaju na podatke o inflaciji, korporativne zarade i predsjedničke ankete u potrazi za signalima koji bi mogli ublažiti nedavno izbijanje turbulencija među američkim dionicama.

Nakon mjeseci mirnog trgovanja, volatilnost američkih dionica porasla je ovog mjeseca jer se niz alarmantnih podataka poklopio s povlačenjem masivne, Jenom snabdijevane trgovine dionicama, koja je njihova najgora rasprodaja u godini.

S&P 500 .SPX je i dalje u padu za oko 6% u odnosu na rekordno visoku vrijednost koja je postavljena prošlog mjeseca, čak i nakon što je nadoknadila poziciju nakon rasprodaje u ponedjeljak.

Pitanje za mnoge investitore je putanja američke ekonomije. Nakon višemjesečnog klađenja na ekonomsko blago slijetanje, investitori su požurili s cijenama u riziku od ozbiljnijeg pada, nakon slabijih podataka o proizvodnji i zapošljavanju prošle sedmice od očekivanih.

Sada su svi zabrinuti za ekonomiju“, rekao je Bob Kalman, portfolio menadžer u Miramar Capitalu. „Udaljavamo se od pohlepnog dijela programa i sada se tržište suočava sa strahom od značajnih geopolitičkih rizika, žestokih izbora i volatilnosti koja ne nestaje.

Iako su dionice posljednjih dana ojačale, trgovci vjeruju da će proći neko vrijeme prije nego što se na tržišta vrati mir. Zaista, historijsko ponašanje Cboe indeksa volatilnosti .VIX – koji je u ponedjeljak doživio svoj najveći jednodnevni skok ikada – pokazuje da su talasima volatilnosti obično potrebni mjeseci da nestanu.

Poznat kao mjerač straha na Wall Streetu, indeks mjeri potražnju za zaštitom od promjena na tržištu. Kada se zatvori iznad 35 - povišenog nivoa koji je bio na vrhuncu u ponedjeljak - indeksu je u prosjeku trebalo 170 sesija da se vrati na 17,6, što je njegova dugoročna medijana i nivo povezan sa daleko manje ekstremnom anksioznošću investitora, pokazala je analiza Reutersa.

Jedno od potencijalnih žarišta bit će kada SAD u srijedu objave podatke o potrošačkim cijenama. Znakovi da inflacija prenaglo opada mogli bi pojačati strahove da su Federalne rezerve dovele ekonomiju u zastoj ostavljajući predugo povišene kamatne stope, doprinoseći turbulencijama na tržištu.

Za sada, tržišta fjučersa određuju cijene sa šansom od 55% da će centralna banka smanjiti referentne kamatne stope za 50 baznih poena u septembru, na svom sljedećem sastanku, u poređenju sa otprilike 5% šanse viđene prije mjesec dana.

"Sporiji rast plata pojačava da američki ekonomski rizici postaju dvostraniji kako se inflacija hladi i aktivnost usporava", rekao je Oscar Munoz, glavni američki makro strateg u TD Securities, u nedavnoj bilješci.

Korporativne zarade, u međuvremenu, nisu bile ni dovoljno jake ni dovoljno slabe da daju smjer tržišta, rekao je Charles Lemonides, šef Hedge fonda ValueWorks LLC.

Sveukupno, kompanije u S&P 500 su prijavile rezultate u drugom kvartalu koji su 4,1% iznad očekivanja, u skladu sa dugoročnim prosjekom od 4,2% iznad očekivanja, prema podacima LSEG-a.

Walmart i Home Depot su među kompanijama koje su prijavile zaradu, a njihovi rezultati se smatraju pregledom kako se američki potrošači drže nakon mjeseci povišenih kamatnih stopa.

Kraj mjeseca donosi zaradu giganta čipova Nvidia, čije su dionice ove godine porasle za oko 110%, čak i nakon nedavne rasprodaje. Godišnje okupljanje Fed-a u Jackson Holeu, zakazano za 22.-24. augusta, dat će kreatorima politike još jednu priliku da fino podese svoju poruku monetarne politike prije njihovog sastanka u septembru.

Lemonides vjeruje da je nedavna volatilnost zdrava korekcija tokom inače jakog tržišta.

Američka predsjednička utrka će također vjerovatno povećati neizvjesnost.

Demokrata Kamala Harris vodi republikanca Donalda Trumpa sa 42% prema 37% u trci za predsjedničke izbore 5. novembra, prema anketi Ipsosa objavljenoj u četvrtak. Harris, potpredsjednica, ušla je u utrku 21. jula kada je predsjednik Joe Biden prekinuo svoju kampanju nakon katastrofalne debate 27. juna protiv Trumpa.

Sa skoro tri mjeseca do glasanja 5. novembra, investitori su spremni za mnogo dodatnih zaokreta u izbornoj godini koja je već bila jedna od najdramatičnijih u posljednje vrijeme.

"Dok su rani događaji sugerirali jasniju sliku ishoda američkog predsjednika i Kongresa, nedavni događaji su ponovo bacili ishod u sumnju", napisali su analitičari JPMorgana.

Chris Marangi, ko-glavni investicijski službenik u Gabelli Funds-u, vjeruje da će izbori doprinijeti nestabilnosti tržišta. Istovremeno, očekivano smanjenje stopa u septembru moglo bi podstaći rotaciju u oblastima tržišta koje su zaostajale u godini u kojoj je dominirala Big Tech, rekao je on.

"Očekujemo povećanu volatilnost na izborima, ali će se osnovna rotacija nastaviti jer niže stope kompenzuju ekonomsku slabost", rekao je on.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG