Rat u Ukrajini izazvao je najgoru krizu u odnosima Rusije i SAD od perioda Hladnog rata, podsjeća agencija Reuters. Moskva je u utorak upozorila Zapad da se igra sa vatrom zato što razmatra da dozvoli Ukrajini da zapadnim raketama gađa mete duboko na ruskoj teritoriji.
Na spisku, koji je ministarstvo objavilo na Telegramu, je 14 zaposlenih u dnevniku The Wall Street Journal, pet novinara the New York Timesa i četvoro iz The Washington Posta.
Wall Street Journal, čiji je novinar Evan Gerškovič oslobođen ovog mjeseca nakon 16 mjeseci u ruskom pritvoru, ocijenio je da je zabrana "smiješna" i da je dio napada na slobodu medija.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su meta zabrana urednici i novinari iz "vodećih liberalno-globalističkih publikacija" uključenih u pisanje i objavljivanje "laži" o ruskim oružanim snagama.
Zabrane su, kako je navedeno, odgovor na "rusofobični kurs" Bidenove administracije koja je uvela sankcije ruskim političarima, poslovnim ljudima, naučnicima i novinarima.
"Podsjećamo aktuelne američke vlasti na neminovnost kazni za neprijateljske akcije, bez obzira na to da li je riječ o direktnom ohrabrivanju (ukrajinskog predsjednika Volodimira) Zelenskog i njegovih saučesnika da čine agresiju i izvode terorističke napade, ili pokušajima miješanja u unutrašnja pitanja Ruske Federacije", navodi rusko ministarstvo.
Portparol Wall Street Journala je u saopštenju poručio da je "Putinov režim apsurdno konzistentan u sveobuhvatnom napadu na slobodu medija i istinu".
"Ovaj smiješni spisak meta nije izuzeće", navodi se u saopštenju.
New York Times i Washington Post nisu odgovorili na zahtjev Reutersa za komentar.
Na spisku je i nekoliko državnih tužilaca, zaposleni u američkim kompanijama iz odbrambenog sektora i univerzitetski profesori.