Očekuje se da će Sjeverni tok 2 udvostručiti snabdijevanje prirodnim gasom od Rusije do Njemačke, ali je njegova izgradnja podijelila evropske prijestolnice i izazvala tenzije između EU i Washingtona.
Direktor ruskog energetskog giganta Gazprom, Aleksej Miler, u petak je objavio da je izgradnja gasovoda "u potpunosti završena", navodi se u saopštenju kompanije.
Jedno od spornih pitanja je to što će sa izgradnjom novog gasovoda biti izbjegnuta postojeća ruta kroz Ukrajinu, zbog čega se očekuje da će Kijev ostati bez ključnih isplata iz Rusije za troškove tranzita.
Ukrajina - koja je u sukobu sa Moskvom od ruske ankesije Krima 2014. godine - upozorila je Evropu da Kremlj može da koristi gasovod kao "opasno geopolitičko oružje".
"Ukrajina će se boriti protiv tog političkog projekta, prije i poslije njegovog završetka i čak kada se pusti gas", rekao je za agenciju AFP Sergej Nikiforov, portparol ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Međutim, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da bi protivnici trebalo da obustave napore da blokiraju taj projekat i da bi umjesto toga trebalo da usaglase "obostrano korisne uslove" za njegovo sprovođenje.
"Svima je jasno, uključujući protivnike Sjevernog toka 2 i one koji su se očajnički protivili njegovoj izgradnji, da se gasovod ne može zaustaviti", objavila je Zaharova na Telegramu.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov zatražio je da se gasovod pusti u pogon "što je prije moguće", odbacio kritike, i poručio da će "svi imati" koristi od Sjevernog toka 2.
Izgrađen od ruske baltičke obale do sjeveroistočne Njemačke, podvodni gasovod dug 1.200 kilometara prati istu rutu kao Sjeverni tok 1, koji je završen prije više od deceniju.
Poput svog prethodnika, Sjeverni tok 2 će snabdijevati Evropu sa 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, čime će biti povećan pristup kontinenta relativno jeftinom prirodnom gasu u trenutku kada pada domaća proizvodnja.
Američko protivljenje
Gazprom ima najveći udio u 12 miliona dolara vrijednom projektu, u koji su još uključene njemačke kompanije Uniper i Wintershall, francuska Engie, anglo-holandska Shell i austrijska OMV.
Bivši njemački kancelar Gerhard Šreder je predsjedavajući odbora akcionara Sjevernog toka.
Rusija i Njemačka tvrde da je Sjeverni tok 2 isključivo komercijalni projekat, ali analitičari nisu saglasni u pogledu njegove ekonomske koristi.
U izvještaju njemačke nevladine organizacije DIW iz 2018. godine, navodi se da je projekat bio nepotreban i da je realizovan na osnovu procjena kojima se "značajno precjenjuje" potražnja u Njemačkoj i Evropi.
Njemačka - najveća evropska ekonomija - uvozi oko 40 posto svojih zaliha gasa iz Rusije i Berlin vjeruje da gasovod ima ulogu u prelasku zemlje sa uglja i nuklearne energije.
Sjedinjene Države su nerado dale zeleno sjvetlo za projekat.
Američki predsjednik Joe Biden je potput svojih prethodnika, Donalda Trumpa i Baracka Obame, bio protiv gasovoda, navodeći da je riječ o lošem dogovoru za Evropu i o bezbjednosnom riziku.
Međutim, protivnici tok argumenta ističu da Sjedinjene Države takođe žele da povećaju prodaju tečnog prirodnog gasa (LNG) Evropi.
Američke sankcije, uvedene ruskim entitetima koji su učestvovali u izgradnji gasovoda, odložile su završetak projekta, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo Njemačke.
Međutim, Biden je u maju neočekivano iz sankcija izuzeo kompaniju, pod ruskom kontrolom, zaduženu za projekat, riješen da obnovi transatlantske odnose pogoršane za vrijeme Trumpa.
Analitičari su ocijenili da je taj potez predstavljao ustupak Berlinu, na čiju podršku Washington računa u rješavanju drugih izazova, među kojima je i sve jača Kina.
Zelenski je ocijenio da je odluka o izuzeću iz sankcija bila pobjeda za ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Biden je, da bi potvrdio američku podršku Ukrajini, početkom septembra razgovarao sa ukrajinskim predsjednikom u Bijeloj kući.
Zelenski je nakon susreta rekao novinarima da ga je Biden uvjerio da će SAD uvesti sankcije gasovodu ako bi Rusija bila odgovorna za "kršenja" koja bi izazvala probleme za ukrajinski energetski sektor.