Više od nedjelju dana nakon održavanja izbora na polovini mandata aktuelne američke administracije, republikanci su obezbijedili 218 mjesta – koliko je bilo potrebno za prevlast u tom tijelu američke zakonodavne vlasti.
Za sada nije poznato koliku su većinu republikanci osvojili u donjem domu Kongresa - jer se i dalje broje glasove u ključnim državama za ishod izbora.
Prevlast u donjem domu Kongresa republikancima će omogućiti da utiču na agendu aktuelnog predsjednika Joea Bidena i pokreću procese u čijem bi se središtu mogli naći on, ili članovi njegove porodice.
Međutim, vjerovatna tijesna republikanska većina, kako piše AP, predstavljaće izazov za republikanske lidere i i njihove sposobnosti da vode Predstavnički dom.
Očekuje se da bi predsedavajući donjim domom američkog Kongresa mogao biti Kevin McCarthy – uprkos tome što je, za sada, neizvesna podrška dela konzervativnijih republikanaca.
"Amerikanci su spremni za novi smjer, a republikanci u Predstavničkom domu za postizanje rezultata", napisao je on po objavi o uspjehu republikanaca u Predstavničkom domu Kongresa
Predsjednik Joe Biden čestitao je McCarthyju, rekavši da je spreman da sarađuje sa republikancima u Predstavničkom domu.
"Građani traže od nas da radimo za njih. Sarađivaću sa bilo kim, republikancem ili demokratom - koji sa mnom želi da radi na ispostavi rezultata", poručio je Biden u saopštenju Bijele kuće.
AP procjenjuje da bi republikanci mogli osvojiti najtanju većina jedne stranke na američkim izborima u 21. vijeku – koja se može porediti sa slučajem iz 2001. kada je ta partija ostvarila većinu od svega devet mjesta.
Odnos snaga bio je 221-212 u korist republikanaca, neračunajući dva nezavisna člana tadašnjeg Kongresa.
Rezultat republikanaca ne odgovara predviđanjima o njihovoj velikoj pobjedi na izborima održanim na polovini mandata američke administracije, ili takozvanom crvenom talasu – čija su osnova bili ekonomski izazovi širom zemlje i smanjena popularnost predsjednika Bidena.
Demokrate su zadržale kontrolu nad Senatom