Linkovi

Najnovije

Rekordan dnevni rast novozaraženih u SAD, u toku i debata o nošenju maski

Bolnica u Houstonu, u Texasu (Foto: Reuters/Callaghan O'Hare)
Bolnica u Houstonu, u Texasu (Foto: Reuters/Callaghan O'Hare)

Koronavirus nastavlja da se naglo širi u Sjedinjenim Državama. U utorak je registrovano rekordnih više od 47 hiljada novih slučajeva COVID-a 19, što je najveći dnevni rast od izbijanja pandemije, dok je zabilježen i najveći porast broja hospitalizacija od sredine aprila. 

Oštro upozorenje vodećeg eksperta za zarazne bolesti, doktora Anthonya Faucija tokom svjedočenja u Kongresu...

"Krećemo se u pogrešnom smjeru. Ne možemo samo da se usredsredimo na područja sa naglim rastom. To ugrožava cijelu zemlju”.

Rekordan dnevni rast novozaraženih u SAD, u toku i debata o nošenju maski
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:49 0:00

U Americi se u prosjeku dnevno registruje oko 40 hiljada novih slučajeva, što bi moglo da se više nego udvostruči.

"Ne bi me iznenadilo da to poraste na 100 hiljada dnevno, ako se stvari ne promijene. Zbog toga sam veoma zabrinut”, naglasio je Fauci.

Rekordan broj novozaraženih bilježi se u Teksasu - gotovo 7 hiljada novih slučajeva za dan i u Kaliforniji, gdje je ta cifra veća od 8 hiljada.

"Ako nećete da ostajete kod kuće i da nosite masku na javnom mjestu, onda ćemo morati da vas na to natjeramo”, upozorio je guverner Kalifornije Gavin Newsom.

New York, New Jersey i Connecticut, koji su uspjeli da suzbiju širenje COVID-a 19 nakon što su preminule desetine hiljada ljudi, sada su uveli dvonedjeljni karantin za posjetioce iz Kalifornije i još 15 država gdje naglo raste broj oboljelih.

U 17 država se obustavljaju planovi za dalje otvaranje ili ponovo uvode restrikcije, što nailazi na otpor građana. U Arizoni, gdje je guverner naredio zatvaranje barova i teretana, pojedini biznisi podnose tužbe da bi ostali otvoreni.

"Sve je pokrenuto zbog toga što je guvernerova uredba na snazi 30 dana i što je odlučio da fitnes centri budu među nekoliko biznisa koji će biti zatvoreni, bez nekog stvarnog razloga”, rekao je osnivač jedno od fitnes centara u Arizoni Tom Hatten.

Testiranje u Arizoni
Testiranje u Arizoni

I dok se broj oboljelih u Arizoni približava 75 hiljada, interna dokumenta, do kojih je došla televizija ABC, pokazuju da dva glavna medicinska centra više ne mogu da primaju nove pacijente. Sada se mijenja i situacija na prvim linijama borbe protiv virusa.

"Sada bilježimo najveći rast, a riječ je o starosnoj grupi od 20 do 50 godina, kada mislite da ste nedodirljivi”, kaže ljekar u hitnoj pomoći u Kaliforniji Troy Pennington.

Trump pod sve većim pritiskom da nosi masku

Sa novim širenjem zaraze, vodi se i oštra rasprava o nošenju maski. U Washingtonu, predsjednik Trump suočen je sa sve češćim pozivima iz svoje Republikanske stranke da nosi masku u javnosti.

"Milioni Amerikanaca se dive predsjedniku i slijedeće njegov primjer. Ako misle da mu je važno da se nosi maska, onda će i oni to raditi”, poručio je republikanski senator iz Tennesseeja Lamar Alexander.

Bijela kuća tvrdi da predsjednik nema ništa protiv nošenja maski.

"Predsjednik je rekao da nema problem sa maskama”, naglasila je portparolka Kayleigh McEnany. Međutim, Trump je nikada nije nosio u javnosti, a ismijavao je one koji su to radili.

Predsednik Donald Tramp i dalje odbija da nosi masku u javnosti
Predsednik Donald Tramp i dalje odbija da nosi masku u javnosti

To pitanje je sada i jedno od glavnih u predizbornoj trci.

Apsolutno nam je potrebna jasna poruka samog vrha federalne vlade da svi moraju da nose maske na javnim mjestima, rekao je predsjednički kandidat Demokratske stranke Joe Biden.

Američki lider u međuvremenu insistira na ranoj proslavi Dana nezavisnosti u nacionalnom parku Mount Rushmore u Južnoj Dakoti.

Očekuje se dolazak hiljada ljudi, a lokalne vlasti navode da će maske biti obezbijeđene, ali da se neće primjenjivati smjernice o držanju fizičke distance.

See all News Updates of the Day

Zabrana mobilnih telefona u školama postaje sve popularnija u SAD

Srednja škola Ramon C. Cortines School of Visual and Performing Arts u centru Los Angelesa, 13. avgusta 2024.
Srednja škola Ramon C. Cortines School of Visual and Performing Arts u centru Los Angelesa, 13. avgusta 2024.

Republikanska guvernerka Arkanzasa Sarah Huckabee Sanders i demokratski guverner Kalifornije Gavin Newsom imaju malo toga zajedničkog ideološki, ali oboje su bili glasni pristalice ideje koja brzo dobija podršku u državama: učenicima treba zabraniti korištenje mobilnih telefona tokom školskog dana.

Najmanje osam država donijelo je takve zabrane u protekle dvije godine, a prijedlozi se razmatraju u još nekoliko država ove godine.

Zašto države zabranjuju mobilne telefone u školama?

Guranje zabrane mobilnih telefona potaknuto je zabrinutošću oko uticaja vremena ispred ekrana na mentalno zdravlje djece i pritužbama nastavnika da su mobilni telefoni postali stalna distrakcija u učionici.

Generalni hirurg dr. Vivek Murthy, koji je pozvao Kongres da zahtijeva upozoravanje na platformama društvenih medija o njihovom utjecaju na živote mladih ljudi, rekao je da škole moraju osigurati vrijeme bez telefona.

Na nacionalnom nivou, 77% škola u SAD kaže da zabranjuju mobilne telefone u školama za neakademsku upotrebu, prema Nacionalnom centru za statistiku obrazovanja. Ali taj broj je pogrešan. To ne znači da učenici poštuju te zabrane ili da ih sve te škole provode.

Kim Whitman, suosnivač Pokreta Škole bez telefona, rekao je da se problem sve više širi jer se roditelji i nastavnici u crvenim i plavim državama bore s posljedicama djece na mobilnim uređajima.

"Nije važno da li živite u velikom gradu ili seoskom gradu, gradskom ili prigradskom, sva djeca se bore i potrebna im je sedmosatna pauza od pritiska telefona i društvenih mreža tokom školskog dana", rekla je.

Koje države donose zabrane?

Najmanje osam država - Kalifornija, Florida, Indijana, Luizijana, Minnesota, Ohajo, Južna Karolina i Virdžinija - donijelo je mjere zabrane ili ograničavanja učenika da koriste mobilne telefone u školama.

Politike se široko kreću. Florida je bila prva država koja je ugrozila telefone u školama, donijevši zakon iz 2023. koji zahtijeva od svih javnih škola da zabrane korištenje mobilnih telefona tokom nastave i blokiraju pristup društvenim mrežama na okružnom Wi-Fi-ju.

Učenica devetog razreda stavlja svoj telefon u držač dok ulazi u razred srednje škole Delta (Utah), 23. februara 2024. Mnoge škole pokušavaju regulisati upotrebu mobilnih telefona učenika, ali djeca ne poštuju uvijek pravila i škole ih provode sporadično.
Učenica devetog razreda stavlja svoj telefon u držač dok ulazi u razred srednje škole Delta (Utah), 23. februara 2024. Mnoge škole pokušavaju regulisati upotrebu mobilnih telefona učenika, ali djeca ne poštuju uvijek pravila i škole ih provode sporadično.

Kalifornijski zakon iz 2024. zahtijeva da gotovo 1.000 školskih okruga u državi kreiraju vlastite politike mobilnih telefona do jula 2026.

Nekoliko drugih država nije zabranilo telefone, ali su ohrabrile školske okruge da uvedu takva ograničenja ili su obezbijedile sredstva za pohranu telefona tokom dana.

Sanders je prošle godine najavila pilot program koji daje grantove školama koje usvoje politiku bez telefona, a više od 100 školskih okruga je potpisalo ugovor. Sanders je rekla da sada želi zahtijevati od svih okruga da zabrane mobilne telefone tokom školskog dana, ali će prijedlog prepustiti okruzima kako da kreiraju politiku.

„Nastavnici znaju da su [mobilni telefoni] velika smetnja, ali mnogo veće od toga je to što utiče na mentalno zdravlje tolikog broja naših učenika“, rekao je Sanders novinarima u četvrtak.

Ostali guverneri koji su nedavno pozvali na zabranu su Kelly Ayotte iz New Hampshirea, koja je položila zakletvu ovog mjeseca, guverner Iowe Kim Reynolds i guverner Nebraske Jim Pillen. Guvernerka New Yorka Kathy Hochul sugerirala je da će tražiti državnu politiku, ali nije ponudila detalje.

Šta je sa protivljenjem zabranama?

Zabrana mobilnih telefona naišla je na protivljenje nekih roditelja koji kažu da moraju imati mogućnost da direktno kontaktiraju svoju djecu u hitnim slučajevima.

Neki roditelji su ukazali na nedavne pucnjave u školama u kojima je pristup mobilnim telefonima bio jedini način na koji su neki učenici mogli komunicirati sa voljenima.

No, pristalice zabrane su primijetile da bi telefoni učenika mogli predstavljati dodatnu opasnost tokom hitnog slučaja tako što će odvući pažnju učenika ili otkriti njihovu lokaciju tokom situacije aktivnog pucanja.

Roditelji koji se protive zabrani također su rekli da žele da njihova djeca imaju pristup svojim telefonima za druge potrebe, kao što je koordinacija prevoza.

Keri Rodrigues, predsjednica Nacionalne unije roditelja, rekla je da se slaže oko opasnosti društvenih medija za djecu, ali da su zabrane koje traže države preširoke. Zabrana uređaja tokom školskog dana neće riješiti temeljna pitanja poput maltretiranja ili opasnosti društvenih medija, rekla je ona.

“Nismo radili svoj posao kao odrasli da bismo pokušali naučiti našu djecu vještinama koje su im potrebne da se zapravo snalaze u ovoj tehnologiji,” rekla je. "Upravo smo gurnuli konzervu niz cestu i bacili ih u duboki kraj bazena kada su sami nakon škole."

TikTok se ugasio za američke korisnike; kompanija polaže nadu u Trumpa

FILE - The TikTok logo is displayed on a mobile phone in front of a computer screen displaying a TikTok home page on March 18, 2023, in Boston.
FILE - The TikTok logo is displayed on a mobile phone in front of a computer screen displaying a TikTok home page on March 18, 2023, in Boston.

TikTok je prestao s radom u Sjedinjenim Državama kasno u subotu i nestao iz Apple i Google trgovina aplikacija uoči zakona koji stupa na snagu u nedjelju i nalaže gašenje aplikacije koju koristi 170 miliona Amerikanaca.

Novoizabrani predsjednik Donald Trump rekao je ranije tog dana da će "najvjerovatnije" dati TikToku 90 dana odgode zabrane nakon što preuzme dužnost u ponedjeljak, obećanje koje je TikTok citirao u obavještenju objavljenom korisnicima u aplikaciji.

TikTok, koji je u vlasništvu kineskog ByteDancea, rekao je korisnicima koji su pokušavali da koriste aplikaciju oko 22:45. ET (03:45 GMT): "U SAD je donesen zakon o zabrani TikToka. Nažalost, to znači da za sada ne možete koristiti TikTok. Sretni smo što je predsjednik Trump naznačio da će raditi s nama na rješenju za vraćanje TikToka u funkciju kada preuzme dužnost, ostanite sa nama.

Druge aplikacije u vlasništvu ByteDancea, uključujući aplikaciju za uređivanje videa Capcut i lifestyle društvenu aplikaciju Lemon8, također su van mreže i nedostupne u američkim trgovinama aplikacija od kasne subote.

"Produženje od 90 dana je nešto što će najvjerovatnije biti učinjeno, jer je prikladno", rekao je Trump za NBC. "Ako se odlučim na to, vjerovatno ću to objaviti u ponedjeljak."

TikTok, koji je osvojio skoro polovinu svih Amerikanaca, pokretao mala preduzeća i oblikovao online kulturu, upozorio je u petak da će se u nedjelju u SAD-u zamračiti osim ako administracija predsjednika Joea Bidena ne pruži uvjeravanja kompanijama kao što su Apple i Google da se neće suočiti s prinudnim radnjama kada zabrana stupi na snagu.

Prema zakonu usvojenom prošle godine i koji je u petak jednoglasno potvrdio Vrhovni sud, platforma ima rok do nedjelje da prekine veze sa svojom maticom sa sjedištem u Kini ili zatvori svoju operaciju u SAD-u kako bi riješila zabrinutost da predstavlja prijetnju nacionalnoj sigurnosti.

Bijela kuća je u subotu ponovila da je na novoj administraciji da preduzme akciju.

TikTok nije odgovorio na zahtjev za komentarom novog saopštenja Bijele kuće.

Kineska ambasada u Washingtonu optužila je u petak SAD da koriste nepravednu državnu moć za suzbijanje TikToka. "Kina će poduzeti sve potrebne mjere da odlučno zaštiti svoja legitimna prava i interese", rekao je portparol.

Korisnici prelaze na alternative

Neizvjesnost oko budućnosti aplikacije natjerala je korisnike - uglavnom mlađe ljude - da traže alternative, uključujući RedNote iz Kine. Rivali Meta i Snap također su imali rast cijena dionica ovog mjeseca uoči zabrane, jer su se investitori kladili na priliv korisnika i reklamne dolare.

"Ovo je sada moj novi dom", napisao je jedan korisnik u objavi na RedNoteu, označen riječima "tiktokrefugee" i "tužan".

Nekoliko minuta nakon gašenja TikToka u SAD-u, drugi korisnici su prešli na X, koji se ranije zvao Twitter.

"Nisam baš mislio da će prekinuti TikTok. Sada sam tužan i nedostaju mi prijatelji koje sam tamo stekao. Nadam se da će se sve vratiti za samo nekoliko dana", napisao je @RavenclawJedi.

NordVPN, popularna virtuelna privatna mreža ili VPN, koja korisnicima omogućava pristup internetu sa servera širom svijeta, kaže da "ima privremene tehničke poteškoće".

Pretraživanja interneta za "VPN" porasla su u nekoliko minuta nakon što su američki korisnici izgubili pristup TikToku, navodi Google Trends.

Korisnici na Instagramu zabrinuti su da li će i dalje primati robu koju su kupili na TikTok Shopu, ogranku za e-trgovinu video platforme.

Marketinške firme koje se oslanjaju na TikTok požurile su da pripreme planove za vanredne situacije ove sedmice.

Ima znakova da bi se TikTok mogao vratiti za vrijeme Trumpa, koji je rekao da želi tražiti "političko rješenje" ovog pitanja i prošlog mjeseca pozvao Vrhovni sud da pauzira primjenu zabrane.

Izvršni direktor TikToka Shou Zi Chew planira prisustvovati inauguraciji predsjednika SAD-a i prisustvovati skupu s Trumpom u nedjelju, rekao je izvor Reutersu.

Biznismeni uključujući bivšeg vlasnika Los Angeles Dodgersa Franka McCourta, izrazili su interes za brzorastući posao za koji analitičari procjenjuju da bi mogao vrijediti i do 50 milijardi dolara. Medijski izvještaji navode da je Peking također vodio razgovore o prodaji TikTok-ovih operacija u SAD milijarderu i Trumpovom savezniku Elonu Masku, iako je kompanija to demantovala.

Američki pokretač pretraživača Perplexity AI podnio je u subotu ponudu ByteDanceu za spajanje Perplexityja s TikTok U.S., rekao je za Reuters izvor upoznat s planovima kompanije. Perplexity bi se spojio sa TikTok U.S. i stvorio novi entitet kombinovanjem spojene kompanije sa drugim partnerima, dodala je osoba.

Privatni ByteDance je oko 60% u vlasništvu institucionalnih investitora kao što su BlackRock i General Atlantic, dok njegovi osnivači i zaposleni posjeduju 20%. Ima više od 7.000 zaposlenih u SAD-u.

Provođenje primirja u Gazi ovisit će o Trumpu

Izraelska vojna aktivnost u blizini granice između Izraela i Gaze na jugu Izraela
Izraelska vojna aktivnost u blizini granice između Izraela i Gaze na jugu Izraela

Dugoočekivani prekid vatre u Gazi počeo je nakon tri sata odgode pošto je Hamas imenovao tri žene taoca koje planira osloboditi kasnije u nedjelju.

Dogovor o okončanju borbi između Izraela i Hamasa postignut je nakon više od godinu dana pregovora, uz posredovanje Sjedinjenih Država, Katara i Egipta. Američki predsjednik Joe Biden prvi je put podržao sporazum u maju. Zaraćene strane su se složile s tim u srijedu, a potom ga je odobrila izraelska vlada rano u subotu u Izraelu.

Počevši od ponedjeljka u podne kada je inaugurisan novoizabrani predsjednik Donald Trump, na njegovoj administraciji će biti da se pobrine da se dogovor provede.

Sporazum ima tri faze, od kojih će svaka trajati šest sedmica. Uslovi za druge i tri faze još se pregovaraju, ali se u prvoj fazi očekuje nastavak prekida neprijateljstava ako prođe šest sedmica prije nego što se sljedeća faza finalizira.

Prva faza uključuje povlačenje izraelskih snaga iz gusto naseljenih područja i dodatnu pomoć za Gazu, kao i oslobađanje nekih Palestinaca zatočenih u izraelskim zatvorima i nekih talaca koje drži Hamas, uključujući Amerikance. SAD i druge zapadne zemlje označile su Hamas kao terorističku grupu.

Oslobađanje američkih talaca je "temeljna komponenta" Trumpovog interesa za brzo okončanje rata, prema Ahmedu Fouadu Alkhatibu, nerezidentnom višem saradniku Scowcroft bliskoistočne sigurnosne inicijative u programima za Bliski istok Atlantskog vijeća.

Ostaje da se vidi da li će Tramp izdržati pritisak da sporazum pređe na drugu fazu, kada će svi taoci biti oslobođeni, i na fazu tri, kada će početi rekonstrukcija Gaze, ostaje da se vidi, rekao je Alkhatib za Glas Amerike.

Alkhatib je izrazio zabrinutost da će nakon prve faze Trump biti "toliko nezainteresovan" za Gazu da će sporazum predstavljati "malo više od zamrzavanja sukoba". To bi bilo pogubno za Palestince u Gazi i cilj palestinske državnosti, dodao je.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je kasno u petak da je dobio "nedvosmislene garancije" od Bidena i Trumpa da će se Izrael "vratiti intenzivnim borbama uz podršku Sjedinjenih Država", ako pregovori o drugoj fazi ne uspiju.

Militanti Hamasa ubili su oko 1.200 ljudi i zarobili oko 250 talaca u svom napadu na Izrael 7. oktobra 2023. koji je izazvao trenutni rat. Izrael kaže da Hamas još uvijek drži 101 taoca, uključujući 35 za koje vojska kaže da su mrtvi.

Izraelska kontraofanziva u Gazi ubila je više od 46.000 Palestinaca, prema podacima Ministarstva zdravlja te teritorije, koje ne pravi razliku između boraca i civila u svom broju.

Rješenje sa dvije države

Cilj Bidenove administracije bila je palestinska državnost prema rješenju o dvije države. Ovo bi moglo utrti put za uključivanje Saudijske Arabije u Abrahamov sporazum - dogovor iz 2020. godine postignut pod prvom Trumpovom administracijom koja je normalizirala diplomatske odnose između Izraela i njegovih arapskih susjeda, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Bahreina.

Biden je nastojao proširiti sporazume na Saudijsku Arabiju, koja tvrdi da neće razmatrati normalizaciju odnosa dok se Izrael ne posveti "vjerodostojnom putu" do palestinske države. Washington i Riyadh su istraživali proširenje kroz paket koji bi, između ostalih ponuda, uključivao i američke sigurnosne garancije za Saudijce. Ti napori su zastali nakon napada Hamasa 7. oktobra.

Sada se čini da Trump namjerava iskoristiti zamah primirja u Gazi kako bi dodao Saudijsku Arabiju u sporazume.

"Nastavit ćemo promovirati MIR KROZ SNAGU u cijelom regionu, dok gradimo na zamahu ovog primirja kako bismo dalje proširili historijski Abrahamski sporazum ", objavio je Trump na društvenim mrežama u srijedu nakon objave da je postignut sporazum o prekidu vatre.

Saudijska Arabija nikada nije formalno priznala Izrael od njegovog stvaranja 1948. Kao de facto lidera arapskog i islamskog svijeta, priznanje Rijada predstavljalo bi iskorak za jevrejsku državu.

Trumpov glavni cilj sada je osigurati da ga sve što se dogodi u Gazi ne spriječi da osigura taj dogovor, dok je cilj Izraela da osigura da sve što se dogodi u Gazi ne spriječi saradnju sa SAD-om oko Irana, rekao je Jonathan Rynhold, šef odjela političkih studija na Univerzitetu Bar Ilan.

"Dakle, nisam siguran da u ovom trenutku ima smisla razmišljati dalje od prve faze", rekao je Rynhold za Glas Amerike.

Trump i Izrael će "razraditi svoje stavove o Gazi upravo u sjeni te dvije stvari", dodao je.

Trumpova uloga u osiguravanju sporazuma

U istoj objavi na društvenim mrežama u srijedu, Trump je preuzeo zasluge za svoju ulogu u osiguravanju primirja.

„Ovaj EPIC sporazum o prekidu vatre mogao se dogoditi samo kao rezultat naše povijesne pobjede u novembru, jer je signalizirala cijelom svijetu da će moja administracija tražiti mir i pregovarati o sporazumima kako bi osigurala sigurnost svih Amerikanaca i naših saveznika", napisao je Trump.

Mjesecima je Bidenova administracija progresivno uključivala Trumpov tim u mirovne pregovore, počevši od sastanka u Ovalnom uredu sedmicu nakon što je Trump pobijedio na izborima. Na tom sastanku 13. novembra, Biden je predložio da rade zajedno na probijanju dogovora.

"Poslali smo signal dolazećem timu da smo spremni raditi s njima po ovom pitanju", rekao je novinarima tog dana savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.

Ubrzo nakon toga, Sullivan i Bidenov glavni savjetnik za Bliski istok, Brett McGurk, počeo je koordinirati sa svojim nasljednicima u Trumpovom timu, Mikeom Waltzom i Steveom Witkoffom, rekao je visoki zvaničnik administracije koji je u srijedu razgovarao s novinarima.

Bidenov zvaničnik je rekao da je u posljednjim danima koji su prethodili prekidu vatre, Witkoff radio u tandemu s McGurkom u "skoro bez presedana" međuadministrativnom partnerstvu koje je bilo "veoma konstruktivno, vrlo plodno". No, odbio je elaborirati Witkoffovu i Trumpovu ulogu u osiguravanju sporazuma, osim što je rekao da je predsjednička tranzicija pružila "prirodni" rok za diplomatski napredak.

Pritisak na Izrael

Kritičari su optužili Bidena da nije iskoristio američku vojnu podršku kao polugu nad Netanyahuom za postizanje dogovora ili umjerenu izraelsku kampanju, koja je odnijela desetine hiljada palestinskih života.

Javno, Bidenovi zvaničnici su u velikoj mjeri ponovili Izrael koji je okrivio Hamas za neuspjeh pregovora. No, neki izraelski sigurnosni zvaničnici i mnogi posmatrači također krive Netanyahua za blokiranje napretka, uključujući stalno uvođenje novih zahtjeva u pregovorima.

Sa Trumpovom pobjedom, Netanyahuove kalkulacije su se možda promijenile, rekla je Laura Blumenfeld, viši saradnik Škole za napredne međunarodne studije Johns Hopkins.

"Trump je u ovaj proces unio neku vrstu faktora straha koji je nedostajao ranije", rekla je ona za Glas Amerike. "Netanjahu nema gdje da pobjegne, nigdje da se sakrije, pa je prihvatio ovaj dogovor koji nije mogao odbiti."

Nataša Mozgovaya iz Glasa Amerike doprinijela je ovom izvještaju.

Požari spalili kampuse širom Los Angelesa. Mnoge škole traže mjesta za održavanje nastave

Nadzornik Los Angelesa Alberto M. Carvalho pozdravlja učenike iz osnovne škole Palisades Charter po njihovom dolasku u školu Brentwood Elementary Science Magnet u dijelu Brentwood u Los Angelesu, 15. januara 2025.
Nadzornik Los Angelesa Alberto M. Carvalho pozdravlja učenike iz osnovne škole Palisades Charter po njihovom dolasku u školu Brentwood Elementary Science Magnet u dijelu Brentwood u Los Angelesu, 15. januara 2025.

Prosvjetni radnici širom grada trude se da pronađu nove lokacije za svoje učenike, razviju načine da nastave sa učenjem i vrate osjećaj normale dok grad tuguje za najmanje 27 smrtnih slučajeva i hiljade uništenih domova u požarima koji su spalili 163 kvadratna kilometra.

Nekoliko dana nakon što je izgubila dom u istom požaru koji je uništio njenu osnovnu školu u Los Anđelesu, učenica trećeg razreda Gabriela Chevez-Munoz nastavila je ove sedmice nastavu u drugom kampusu koji je privremeno primio djecu iz njene škole.

Ona je stigla u majici na kojoj je pisalo "Pali" - nadimak za njen kvart Pacific Palisades - dok su znakovi i baloni delfina, maskote njene škole, dočekali stotine raseljenih učenika.

„Osjećam se kao prvi dan škole“, rekla je Gabriela. Rekla je da se uplašila požara, ali da je uzbuđena što će se ponovo spojiti sa svojom najboljom prijateljicom i pokloniti joj narukvice prijateljstva sa temom hamburgera.

Gabrela je među hiljadama učenika čije su školovanje preokrenuli šumski požari koji su opustošili grad, uništivši nekoliko škola i ostavivši mnoge druge u zabranjenim zonama evakuacije.

Prosvjetni radnici širom grada trude se da pronađu nove lokacije za svoje učenike, razviju načine da nastave sa učenjem i vrate osjećaj normale dok grad tuguje za najmanje 27 smrtnih slučajeva i hiljade uništenih domova u požarima koji su spalili 163 kvadratna kilometra.

Gabriela i još 400 učenika iz njene škole, osnovne škole Palisades Charter, u srijedu su privremeno započeli nastavu u Brentwood Science Magnetu, udaljenom oko 8 kilometara. Obnova njene škole i još jednog desetkovanog osnovnog kampusa Palisadesa možda će trajati više od dvije godine, rekao je nadzornik Ujedinjenog školskog okruga u Los Angelesu Alberto Carvalho.

'Ima puno tuge'

Učenici iz sedam drugih LAUSD kampusa u zonama evakuacije također se privremeno sele u druge škole.

Dok je Layla Glassman ostavljala svoju kćerku u Brentvudu, rekla je da joj je prioritet nakon što je porodični dom izgorio bio da se njeno troje djece osjeća sigurno.

"Imamo krov nad glavom. Imamo ih ponovo u školi. Dakle, znate, ja sam srećna," rekla je, a glas joj je pucao. "Ali, naravno, ima mnogo tuge."

Mnoge škole su odustale od nastavka nastave, rekavši da je njihov fokus za sada bio ozdravljenje i pokušaj vraćanja osjećaja zajednice. Neki organiziraju druženja i izlete kako bi djeca bila uključena u aktivnosti jedni s drugima dok traže novi prostor.

Objedinjeni školski distrikt Pasadene ove sedmice je zatvorio sve škole za svojih 14.000 učenika. Ponudio je samostalne online aktivnosti, ali je rekao da je rad opcionalan.

Poznato je da je između 1.200 i 2.000 učenika u objedinjenom školskom distriktu Pasadena raseljeno, ali bi taj broj mogao biti i do 10.000 na osnovu toplotnih mapa gdje su porodice živjele, rekla je u četvrtak nadzornica okruga Elizabeth Blanco. Distrikt ima za cilj ponovno otvoriti neke škole do kraja sljedeće sedmice i vratiti sve učenike u učionice do kraja mjeseca.

Škole koje nisu izgorjele oštećene su od pada drveća, krhotina, pepela i dima što zahtijeva opsežno čišćenje i ekološka ispitivanja, rekla je ona. Stotine članova školskog osoblja širom grada izgubili su svoje domove ili su morali da se presele, što je pogoršalo izazove.

Neke škole u potpunosti preuzimaju online učenje.

"Svi smo radili za vrijeme COVID-a. Dali smo online nastavu. Vidjeli smo negativne posljedice", rekla je Bonnie Brimecombe, direktorica Odyssey Charter škole-South, koja je izgorjela do temelja. Porodice ostavljaju svoju djecu u lokalnom klubu dječaka i djevojčica kako bi učenici mogli biti jedni s drugima, rekla je.

Ukupno 850 učenika pohađa njenu školu i sestrinsku školu u Altadeni, Odyssey Charter School-North, koja je izašla neoštećena, ali se još uvijek očekuje da će ostati zatvorena mjesecima. Najmanje 40 posto učenika izgubilo je svoje domove u požaru, rekla je, zbog čega je za njihovu dobrobit posebno hitno da pronađu novi prostor i nastave školu što je prije moguće. "U ovom trenutku pokušavamo da ponovo otvorimo prvog dana kada budemo mogli", rekla je ona.

Mogući dugoročni efekti

Dugoročno, poremećaji mogu imati duboke efekte na učenje i emocionalnu stabilnost učenika.

Djeca koja dožive prirodne katastrofe sklonija su akutnim bolestima i simptomima depresije i anksioznosti, pokazuju istraživanja.

Održavanje učenika zajedno kao što to rade dvije osnovne škole LAUSD je najbolji pristup, rekao je Douglas Harris, profesor sa Univerziteta Tulane koji je proučavao efekte uragana Katrina na škole i akademske rezultate. Ali s obzirom na to koliko se ljudi seli zbog požara, rekao je da je malo vjerovatno da će svi razredi izgledati isto.

"Pitam se koliko djece dolazi u nove školske zgrade na osnovu toga koliko su raspršeni", rekao je Harris. "Biće teško i dugo će potrajati."

'Osjećam se tako van toga'

Među školama koje traže prostor za privremene učionice je i srednja škola Palisades Charter, koja ima 3.000 učenika. Smještena između Bulevara Sunset i autoputa Pacific Coast, "Pali High" je vrsta kalifornijske škole koju Hollywood postavlja na veliko platno i prikazana je u produkcijama uključujući horor film "Carrie" iz 1976. i TV seriju "Teen Wolf".

Većina zgrada još uvijek stoji, ali oko 40% kampusa je oštećeno, rekli su zvaničnici. Škola istražuje druge kampuse, obližnje univerzitete i komercijalne nekretnine koji bi omogućili svim njenim učenicima da ostanu zajedno dok se ne mogu bezbjedno vratiti, rekla je izvršna direktorka Pamela Magee. Škola je odgodila početak drugog polugodišta do utorka i privremeno će se vratiti na online učenje.

Axel Forrest, 18, junior u lacrosse timu, planira da se okupi sa prijateljima u online školi. Njegove porodične kuće više nema i za sada su u hotelu u blizini aerodroma u Los Anđelesu.

"Osjećam se tako bezveze, svaki dan. Da li plačem? Da li žalim zbog gubitka doma i škole? Pokušavam ne razmišljati o tome", rekao je. Što je škola duže van, to mu um mora više lutati.

"Kako vrijeme prolazi, shvaćam da će ovo biti moja stvarnost u narednih godinu ili dvije. Neću imati gdje da stalno živim neko vrijeme", rekao je. "I šta ću sada da radim za školu? Biće na mreži, ali koliko dugo? Gdje će biti privremeni kampus? Koliko je udaljen?"

U Oak Knoll Montessori, nastavnici održavaju sastanke za svojih 150 učenika na raznim lokacijama, uključujući muzeje, parkove i biblioteku, u nastojanju da učenici pronađu malo radosti. Požar je uništio školu, a nekoliko desetina učenika je izgubilo svoje domove.

Jedino što je preživjelo od požara je školski kokošinjac i njegovih pet pilića.

„Kokoške su bile lijep svjetionik nade“, rekao je Allwyn Fitzpatrick, direktor škole. "Sve zgrade su uništene. Nemamo ništa. Ni jednu stolicu."

Fitzpatrick je pronašao potencijalnu novu lokaciju za školu i nada se da će se ponovo otvoriti prije kraja mjeseca.

"Pokušavali smo da svu svoju pažnju usmjerimo na djecu i kako im privremeno možemo pomoći da sve ovo normalizuju. Što je nepremostiv zadatak", rekao je Fitzpatrick.

SAD utvrđuju indo-pacifičke zračne baze protiv potencijalnih napada iz Kine

Američki dronovi ScanEagle postrojeni su 13. marta 2018. u zrakoplovnoj bazi Villamor u predgrađu grada Pasay, jugoistočno od Manile, na Filipinima.
Američki dronovi ScanEagle postrojeni su 13. marta 2018. u zrakoplovnoj bazi Villamor u predgrađu grada Pasay, jugoistočno od Manile, na Filipinima.

SAD pojačavaju svoje zračne baze u Indo-Pacifiku kako bi ih osigurale od napada, rekao je glasnogovornik američkih pacifičkih zračnih snaga za Glas Amerike, usred zabrinutosti zbog ranjivosti u zemljama kao što su Japan, Filipini i Južna Koreja, protiv potencijalnih kineskih napada.

"Dok stalno poboljšavamo naše trupe, u prednosti u borbi i integraciji sa saveznicima i partnerima, Pacifičke zračne snage su svakog dana spremne odgovoriti na sve što predstavlja prijetnju slobodnom i otvorenom Indo-Pacifiku", rekao je portparol.

"Nastavljamo da ulažemo u infrastrukturu i tehnologiju kako bismo poboljšali otpornost i preživljavanje naših baza i objekata, uključujući ojačavanje aerodroma i zgrada, dok ulažemo u napredne sigurnosne sisteme za zaštitu našeg osoblja i imovine", rekao je portparol za Glas Amerike u utorak.

MV-22 Ospreys u vazdušnoj bazi Futenma američkog marinskog korpusa i okolnom području sa osmatračnice u parku u Ginowanu, prefektura Okinava, Japan, 23. marta 2015.
MV-22 Ospreys u vazdušnoj bazi Futenma američkog marinskog korpusa i okolnom području sa osmatračnice u parku u Ginowanu, prefektura Okinava, Japan, 23. marta 2015.

Zračne snage su dobile 916,6 miliona dolara za poboljšanje logistike, sposobnosti održavanja i prepozicioniranja opreme, municije, goriva i materijala u Indo-Pacifiku kroz fiskalnu inicijativu Pacifika odvraćanja 2024, dodao je portparol. Pacifička inicijativa za odvraćanje skup je odbrambenih prioriteta koje je Kongres postavio 2021. kako bi podržao američke ciljeve u Indo-Pacifiku, prvenstveno da bi se suprotstavio Kini.

Komentari su dati kao odgovor na prošlosedmični izvještaj Instituta Hudson u kojem se tvrdi da bi američki avioni u savezničkim bazama Indo-Pacifika mogli pretrpjeti velike gubitke od kineskih napada ukoliko te baze ne budu utvrđene.

Ako se ne ojača, američka zračna snaga u regiji bila bi značajno smanjena u odnosu na kinesku, prema izvještaju, Concrete Sky: Air Based Hardening in the Western Pacific.

Jedan od razloga, prema izvještaju, je taj što SAD zaostaju za Kinom u broju skloništa koja bi mogla sakriti i zaštititi letjelicu od napada.

Kina je više nego udvostručila broj skloništa za avione od početka 2010-ih, imajući više od 3.000, navodi se u izvještaju. U 134 kineske zračne baze smještene u krugu od 1.000 nautičkih milja od Tajvanskog moreuza, Kina ima više od 650 zaštićenih skloništa za avione i skoro 2.000 skloništa za pojedinačne avione bez zaštite.

Kaljeno sklonište je ojačana konstrukcija od čelika, betona i drugih materijala za zaštitu vojnih zrakoplova od neprijateljskih udara.

Za usporedbu, SAD su od 2010-ih dodale dva zaštićena skloništa i 41 skloništa unutar 1.000 nautičkih milja od Tajvanskog moreuza i izvan Južne Koreje, navodi se u izvještaju.

Tajvanski vojnici koriste mobilne lansere TOW protivtenkovskih projektila američke proizvodnje tokom vježbe u okrugu Taoyuan, 18. aprila 2012.
Tajvanski vojnici koriste mobilne lansere TOW protivtenkovskih projektila američke proizvodnje tokom vježbe u okrugu Taoyuan, 18. aprila 2012.

To znači da bi, ako izbije rat oko Tajvana, američki avioni mogli pretrpjeti veću štetu od kineskih ako bi međusobno napadali baze u regiji, što bi spriječilo američku zračnu operaciju na neko vrijeme, kažu analitičari.

Prema Kelly Grieco, višem saradniku u programu Reimagining Grand Strategy programa Stimson Centra, napadi na američke baze u pacifičkoj regiji, uključujući Japan, mogli bi „spriječiti američko ratno zrakoplovstvo u izvođenju borbenih operacija u prvih 12 dana sukoba iz američke baze u Japanu.”

Grieco je nastavila, na osnovu sopstvenog izveštaja koji je objavio Stimson centar, da bi kineske rakete takođe mogle da ponesu piste i tankere za dopunjavanje goriva, čineći ih neupotrebljivim više od mesec dana u američkim bazama u Japanu i više od pola nedelje u američkim vojnim bazama u Guam i druge pacifičke lokacije.

"Nije moguće očvrsnuti pistu ili rulnu stazu" koja je izložena kao laka meta za uništavanje, onemogućujući letjelicama da polete, rekla je. Tu se postavlja pitanje isplati li se ulagati, dodala je.

U izvještaju Instituta Hudson navodi se da je u krugu od 1.000 nautičkih milja od Tajvana, Kina dodala 20 piste i 49 rulnih staza od 2010-ih, dok su SAD dodale jednu pistu i jednu rulnu stazu.

Neutvrđeni aerodromi

Među američkim zračnim bazama u savezničkim zemljama Japanu, Filipinima i Južnoj Koreji, one na Filipinima su najmanje zaštićene, rekao je za Glas Amerike Timothy Walton, jedan od autora izvještaja Hudson.

“U Japanu su zračne baze Kadena i Misawa najutvrđenije američke baze, dok su ostale uglavnom neutvrđene”, rekao je Walton, viši saradnik u Hudsonovom centru za odbrambene koncepte i tehnologiju.

Američki i južnokorejski vojni oficiri izvode operacije vazdušne i protivraketne odbrane u vazdušnoj bazi Osan, Južna Koreja, tokom zajedničke vježbe 14. marta 2016.
Američki i južnokorejski vojni oficiri izvode operacije vazdušne i protivraketne odbrane u vazdušnoj bazi Osan, Južna Koreja, tokom zajedničke vježbe 14. marta 2016.

“U Republici Koreji, dvije baze američkih zračnih snaga, Osan i Kunsan, su ojačane. Aerodromi na Filipinima su neutvrđeni”, rekao je.

Grieco je rekao da će se SAD uglavnom oslanjati na svoje baze u Japanu, Guamu i drugim pacifičkim lokacijama jer bi Južna Koreja "ograničila korištenje američkih baza na svojoj teritoriji u nepredviđenim slučajevima na Tajvanu zbog zabrinutosti zbog agresije Sjeverne Koreje i kako bi izbjegla raskid s Pekingom .”

Predstavnik SAD-a John Moolenaar, predsjedavajući Odabranog odbora Predstavničkog doma Komunističke partije Kine, senator Marko Rubio, izabranik novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa za državnog sekretara, i 13 drugih zakonodavaca podvukli su prošle godine važnost zaštićenih skloništa za zaštitu od kineskih napada .

U pismu upućenom ministru ratnog zrakoplovstva Franku Kendallu i ministru mornarice Carlosu Del Toru u maju, oni su rekli: „SAD baze u regionu gotovo da nemaju zaštićena skloništa za avione u poređenju s kineskim vojnim bazama, što dovodi do toga da su američka zračna sredstva "veoma ranjiva na kineske napade".

Osim očvršćenih skloništa, analitičari su istakli da je važno raspršiti aerodrome.

Steven Rudder, nerezidentni viši saradnik u Atlantskom savjetu i bivši komandant snaga američkih marinaca na Pacifiku, rekao je: „Kada pogledate broj aviona u azijsko-pacifičkom okeanu, nisam siguran da bi sposobnost utvrđivanja svakog pojedinog prostora za parkiranje aviona bilo efikasno kao i raspoređene snage.”

Bruce Bennett, viši istraživač odbrane u Rand Corporation, rekao je da je raspršivanje aerodroma važno protiv nuklearnih napada.

Protiv konvencionalnih projektila sa bojevim glavama, skloništa su "ključ za zaštitu", rekao je Bennett. "Ali ako postoji nuklearna prijetnja, morate imati različite aerodrome" kao alternativne lokacije za parkiranje i slijetanje aviona i za pružanje logističke podrške kao što su punjenje goriva, održavanje i popravka, rekao je.

Bennett je dodao da se čini da razlika u broju skloništa za avione između Kine i SAD-a proizlazi iz američke nadmoći u vazduhu.

„Ono što američko ratno vazduhoplovstvo ima tendenciju da shvati jeste da imamo sposobnost da se nosimo sa kineskim vazduhoplovstvom u borbi vazduh-vazduh“, gdje je Kina tradicionalno smatrala da će izgubiti borbu vazduh-vazduh protiv SAD-a, i stoga želi da drži američke avione na zemlji prije nego što se upuste u zrak, dok se njihovi čvrsto zaklonjeni na zemlji, rekao je Bennett.

„Postavlja se pitanje, kako kineski avioni budu postajali sve bolji i kako počinju da koriste lovce pete generacije, da li će SAD trebati sposobnost da napadnu kineske aerodrome konvencionalnim oružjem? Mislim da Ministarstvo odbrane to nije smatralo jednim od važnih zadataka”, rekao je Bennett.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG