Linkovi

Pucnjava na Trumpovom skupu, nakon godina povećanog nivoa prijetnje


Agenti američke tajne službe, 13. jula 2024., u Butleru u Pensilvaniji.
Agenti američke tajne službe, 13. jula 2024., u Butleru u Pensilvaniji.

Pucnji koji su presjekli zrak tokom predizbornog mitinga – pokušaj atentata na bivšeg predsjednika SAD Donalda Trampa – stavljaju novi fokus na ionako punu prijetnju koja je dužnosnike nacionalne sigurnosti dovela na ivicu više od tri godine.

Gradonačelnik New Yorka Eric Adams objavio je kasno u subotu da tjera policiju u određena područja "iz obilja opreza", nakon pucnjave u Butleru u Pensilvaniji, u kojoj je ubijena jedna osoba, a u kojoj je Trump napustio pozornicu krvav po licu.

"Događaji koji su se odigrali na današnjem skupu u Pensilvaniji su užasni", objavio je Adams na platformi društvenih medija X. “Političkom nasilju nije mjesto u ovoj zemlji.

Mogućnost političkog nasilja bila je glavna briga američkog Odjela za unutrašnju sigurnost još u januaru 2021. godine, kada je izdalo bilten upozorenje da bi se ohrabreni domaći ekstremisti mogli mobilizirati nakon proboja američkog Kapitola ranije tog mjeseca.

Najnovija procjena domovinske sigurnosti, u septembru, upozorila je na “visok rizik” od potencijalnog napada, ukazujući na “usamljene prestupnike ili napade u malim grupama koji se dešavaju uz malo upozorenja”.

Nadalje upozorava da bi im izbori 2024. mogli biti na nišanu i da bi napadi mogli biti usmjereni na "vladine zvaničnike, birače i osoblje i infrastrukturu vezano za izbore, uključujući biračka mjesta, lokacije za glasačke kutije, mjesta za registraciju birača, kampanje, političke stranačke kancelarije i mesta za brojanje glasova."

"Uopšte nije iznenađujuće vidjeti ovo", rekao je za Glas Amerike Colin Clarke, direktor istraživanja u globalnoj obavještajnoj kompaniji The Soufan Group.

"Napetosti su se jačale na obje strane političkog spektra i ekstremisti su zaživjeli", rekao je on, upozoravajući da bi pucnjava mogla učiniti naredne dane i sedmice opasnijim.

Rachel Kleinfeld, viši saradnik u Carnegie Endowment for International Peace i stručnjakinja za političko nasilje, rekla je za Glas Amerike da bi potencijal za nasilje mogao utjecati na manje poznate političare i više lokalnih rasa.

"Amerika se već nekoliko godina suočava sa sve većim prijetnjama političkim nasiljem protiv političara i kandidata na svim nivoima, od školskog odbora do sada predsjednika", rekla je ona.

Kleinfeld je rekla da će biti potrebno više od povećane sigurnosti kako bi se dodatno nasilje spriječilo.

Politički lideri takođe treba da daju izjave u kojima osuđuju svako političko nasilje, kojem nema mjesta u demokratiji“, rekla je ona. “Znamo da su izjave lidera važne.

Direktor FBI-ja Christopher Wray rekao je zakonodavcima u junu da okruženje prijetnji ostaje opasno.

Mi smatramo da je prijetnja od terorizma u zemlji, rekao bih, uporna i značajna“, rekao je Wray.

Postojala su i uzastopna upozorenja o kontinuiranim pokušajima Rusije i Irana, posebno, da zatruju američki pejzaž društvenih medija i podstaknu tenzije.

U procjeni američkog Ureda direktora Nacionalne obavještajne službe, objavljenoj u utorak, Moskva se optužuje da nastoji "pojačati domaće podjele" uoči predsjedničkih izbora u novembru.

Nadalje je optužio Teheran da djeluje kao "agent haosa", nastojeći "podstaknuti društvene podjele i potkopati povjerenje u američke demokratske institucije".

Da li su i kako ovi faktori igrali ulogu u pucnjavi na Trumpovom skupu u subotu još uvijek se istražuje, ali neki analitičari kažu da je vjerovatno bilo samo pitanje vremena kada će bijes prerasti u akciju.

"Postoji toliko toga što ne znamo o tome šta se dogodilo, tako da nema ničega osim nagađanja", rekao je Clarke.

Moja glavna briga,” rekao je, “je da bi ovo moglo dovesti do spirale nasilja i da bi moglo obilježiti ostatak izborne sezone.”

XS
SM
MD
LG