Linkovi

Propalestinski aktivisti razočarani govorom Kamale Harris na Demokratskoj konvenciji


Kamala Harris tokom govora na Demokratskoj konvenciji
Kamala Harris tokom govora na Demokratskoj konvenciji

Razočarani propalestinski aktivisti rekli su da govor Kamale Harris na zatvaranju demokratske konvencije u Chicagu nije uspio pokazati nikakav odmak od "statusa quo", nakon sedmice u kojem je pitanje koje izaziva najveće podjele s kojim se stranka suočava uglavnom ignorirano.

Pod pritiskom da odgovori na kritike američke podrške izraelskom ratu u Gazi, potpredsjednica je iskoristila svoj govor u četvrtak navečer da ponovi ranije pozive na prekid vatre i dogovor o taocima. Rekla je da podržava pravo Izraela da se brani, dok je također favorizirala pravo Palestinaca na samoopredjeljenje.

Abbas Alawieh, suosnivač Uncommitted National Movementa koji je mobilizirao više od 750.000 glasača na protest protiv američke politike prema Izraelu, rekao je da je Harris propustila priliku pridobiti te ljude, od kojih mnogi žive u ključnim državama kao što su Michigan, Wisconsin, Pennsylvania i Arizona.

"Ono što je potrebno u ovom trenutku je hrabro vodstvo koje se odvaja od trenutnog pristupa", rekao je Alawieh za Reuters nedugo nakon što je Harris službeno prihvatila nominaciju stranke.

Neopredijeljeni delegati i njihovi saveznici neuspješno su se zalagali za govorničko mjesto u udarnom terminu na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji (DNC) kako bi se pozabavili najnovijim krvoprolićem u desetljećima starom izraelsko-palestinskom sukobu, koji je započeo 7. oktobra kada je Hamas napao Izrael, ubivši oko 1.200, prema izraelskim podacima.

Izraelski napad na Gazu kojom upravlja Hamas, uz pomoć SAD-a, od tada je ubio 40.000 Palestinaca, kažu zdravstveni dužnosnici Gaze, zajedno s raseljavanjem gotovo čitavih 2,3 milijuna stanovništva, uzrokujući krizu gladi i sravnivši s zemljom gotovo cijelu enklavu.

Rima Mohammad, neopredijeljena delegatkinja iz Michigana, rekla je da je govor doprinio razočarenju zbog odbijanja DNC-a da dopusti Palestincu da govori, te nije ponudio ništa što bi ublažilo zabrinutost njene napredne, raznolike zajednice u Ann Arboru.

"Sada sam zapravo više zabrinuta", rekla je Mohammad. "Ovo izgleda loše. Izgubit ćeš Michigan."

Glasnogovornik kampanje odbio je objasniti odluku da ne zakaže govor palestinskog govornika u DNC-u. Odluku su donijeli organizatori DNC-a u bliskoj suradnji s kampanjom Harris, rekli su izvori upoznati s raspravama.

Stranački insajderi strahuju da bi rat u Gazi mogao koštati Harris potrebnih glasova u ključnim državama kao što je Michigan, koji je dom velikom muslimanskom i arapsko-američkom stanovništvu i fakultetskim kampusima koji su bili mjesto protesta zbog Gaze.

Konvencija je održana u Chicagu, domu najveće palestinske zajednice u Sjedinjenim Državama, prema Arapsko-američkom institutu.

DNC se svakodnevno suočavao s propalestinskim protestima u Chicagu, uključujući hiljade demonstranata u četvrtak navečer uoči Harrisinog govora. Desetine su uhapšene tokom sedmice.

Demonstranti su nosili transparente na kojima je pisalo "Nema embarga, nema glasanja" i "Nema prekida vatre, nema glasanja", dok su hiljade skandirale "primirje sada" i "živjela Palestina".

"Harris nije rekla ništa novo", rekao je Hatem Abudayyeh, glasnogovornik Koalicije za marš u DNC-u i nacionalni predsjedavajući Mreže palestinske zajednice SAD-a. "Nastavljamo zahtijevati da SAD i Harris uvedu embargo na oružje i prestanu slati oružje i svu drugu pomoć Izraelu."

Prije Harrisinog govora, samo se nekolicina govornika osvrnula na rat, uključujući predsjednika Joea Bidena, senatore Bernieja Sandersa i Raphaela Warnocka, te zastupnicu Alexandriju Ocasio-Cortez.

Jedan veliki donator Harrisine kampanje, koji je zatražio anonimnost kako bi bio iskren u vezi sa svojim privatnim razgovorima, rekao je da su zabrinuti da bi bez kratkoročnog sporazuma o prekidu vatre i jasnih izjava Harris o okončanju rata i zaštiti civila, protesti u kampusu mogli ponovo buknuti kada univerziteti nastave sa radom.

"Potreban nam je svaki glas", rekao je donator.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG