Svih 197 članica Ujedinjenih nacija su potpisale Sporazum, uprkos velikoj rezervi i razočarenju koje su mnogi izrazili za tekst Sporazuma, prenosi BBC.
Indija i Kina zatražile su ključnu promjenu sporazuma u posljednjem trenutku, pozivajući na "postupno smanjenje", a ne "postepeno ukidanje" energije uglja.
Ova je stavka u Sporazumu usvojena, ali su mnoge zemlje navele da su duboko razočarane.
Zemlje su se prepirale oko finih detalja u subotu cijeli dan - ali su posljednjim trenucima Indija i Kina nastojale da ublaže formulaciju oko uglja.
U prvobitnom nacrtu sporazuma bilo je navedeno da će zemlje "postepeno ukinuti" proizvodnju energije iz uglja bez upotrebe bilo koje tehnologije za smanjenje emisije CO2, poput skladištenja ugljika.
Ova formulacija je u finalnoj verziji Sporazuma promijenjena u "postepeno smanjivanje", što je izazvalo ljutite reakcije evropskih i nekoliko ostrvskih država.
Međutim, sve strane su se ipak složile s dogovorom, jer su mnogi ocijenili kako je cjelokupni paket bolje imati nego da uopšte nema dogovora.
Predsjednik COP-a Alok Sharma ranije je rekao delegatima kako je "ovo trenutak istine za našu planetu".
Američki izaslanik John Kerry izjavio je da tekst "podiže ambicije" na globalnom nivou i dodao da "ne možemo dopustiti da savršeno bude neprijatelj dobrog".
Samit se smatra ključnim momentom u pokušaju da saustavi povećanje temperature na Zemlji na 1,5C i ograniče najgori uticaji klimatskih promjena.
U prvom nacrtu potencijalnog sporazuma, objavljenom pred konferenciju o klimi COP26, bio je naveden poziv državama da ojačaju svoje ciljeve smanjenja ugljika do kraja naredne godine.
Nacrt sporazuma naglašavao je "uzbunu i zabrinutost" zbog globalnog zagrijavanja kojeg planeta već doživljava, te sadržavao poziv zemljama da smanje emisije plinova za pola do 2030. godine.