"Ovo je ključni trenutak u našim odnosima i bilo bi tragično propustiti ovakvu priliku", rekao je Pompeo novinarima poslije susreta sa drugim čovjekom Sjeverne Koreje Kim Jong Cholom u New Yorku.
Rekao je i da je u posljednja 72 sata postignut "veliki napredak", dok je na pitanje da li će biti održan samit američkog i sjevernokorejskog lidera odgovorio "ne znamo još".
Nije želio ni da govori o tome kako bi izgledao eventualni sporazum sa Sjevernom Korejom koja, kako je naveo, razmatra novi strateški put naprijed.
Pompeo je prethodno tweetovao da je imao "sadržajne razgovore" sa Kim Jong Cholom s kojim se više puta sastao u jednom stanu blizu sjedišta Ujedinjenih nacija, koji je iznajmila američka vlada.
Kim Jong Chol je najviše rangirani sjevernokorejski zvaničnik koji je posjetio Sjedinjene Države u posljednjih 18 godina.
O potencijalnom samitu razgovara se i u Panmundžomu, na granici dvije Koreje, i u Singapuru, gdje bi Trump i Kim trebalo da razgovaraju.
Bijela kuća je u međuvremenu je saopštila da se "potpuna denuklearizacija Korejskog poluostrva" ne odnosi na američki odbrambeni sistem u Južnoj Koreji koji obuhvata podmornice sa nuklearnin naoružanjem i bombardere koji mogu da nose nuklearne bombe.
Lavrov sa liderom Sjeverne Koreje
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov sastao se u Pjongjangu sa sjevernokorejskim liderom Kim Jong Unom i najavo da je Moskva spremna da pomogne u primjeni dogovora Sjeverne i Južne Koreje.
Lavrov je Kimu prenio najtoplije pozdrave i najljepše želje ruskog predsjednika Vladimira Putina u "aktuelnom velikom poduhvatu na Korejskom poluostrvu".
Lavrov je rekao da Moskva insistira na miru, stabilnosti i prosperitetu Korejsog poluostrva.
Uprkos tome što se graniči sa Sjevernom Korejom i relativno dobrim odnosima sa Pjongjangom koje bi predsjednik Vladimir Putin, izgleda, htio još da razvije, Rusija se držala po strani otkako se na svjetskoj sceni ove godine pojavio Kim Jong Un.