"Stavljam veto", rekao je Duda u televizijskoj izjavi nakon žestokih kritika zakona iz Evropske unije i Sjedinjenih Država, prenosi AFP.
Poljski zastupnici usvojili su zakon ranije ovog mjeseca. Zakon bi spriječio kompanije van evropskog ekonomskog prostora da imaju udio u poljskim medijskim kompanijama.
To bi primoralo američku grupu Discovery da proda svoj većinski u TVN, jednoj od najvećih poljskih privatnih TV mreža.
Vlada je tvrdila da će zakon zaštiti poljsko medijsko tržište od potencijalnih neprijateljskih aktera kao što je Rusija.
Duda je rekao da se slaže sa tim principom, ali da ga ne treba primjenjivati na postojeće poslovne aranžmane i ugovore o ulaganjima.
Američki otpravnik poslova u Varšavi Bix Aliu pozvao je Dudu da stavi veto na zakon, rekavši da je Washington "izuzetno razočaran" ovim zakonom.
"Očekujemo da će predsjednik Duda djelovati u skladu s prethodnim izjavama kako bi iskoristio svoje vodstvo za zaštitu slobode govora i poslovanja", rekao je ranije Aliu.
Glasnogovornik Evropske komisije Christian Wigand također je ranije rekao da bi predloženi zakon predstavljao "ozbiljne rizike za slobodu medija i pluralizam u Poljskoj".
Hiljade Poljaka protestovalo je ranije ovog mjeseca ispred predsjedničke palate u Varšavi protiv zakona, a mnogi su mahali zastavama EU i skandirali "Slobodni mediji!".
Discovery je rekao da bi zakon "trebao uznemiriti svako preduzeće koje ulaže u Poljsku i svakoga kome je stalo do demokratije i slobode štampe".
Vladajuća poljska stranka Pravo i pravda (PiS) već kontrolira javnu televiziju TVP, koja je postala glasnogovornik vlade, i veliki dio regionalne štampe.
Otkako je PiS izabran na vlast 2015. godine, Poljska je pala za 46 mjesta na Svjetskom indeksu slobode štampe Reporters Without Borders i došla na 64. poziciju.