Linkovi

Generalu Perišiću 27 godina zatvora


Flanked by UN security guards, Momcilo Perisic, the former chief of staff of the Yugoslav army, right, enters the court room of the Yugoslav War Crimes Tribunal in The Hague, to hear the verdict of the court, September 6, 2011.
Flanked by UN security guards, Momcilo Perisic, the former chief of staff of the Yugoslav army, right, enters the court room of the Yugoslav War Crimes Tribunal in The Hague, to hear the verdict of the court, September 6, 2011.

General Momčilo Perišić je osuđen na jedinstvenu kaznu od 27 godina zatvora, s tim da će u kaznu biti uračunato vrijeme provedeno tokom suđenja, odnosno 1070 dana.

Perišić nije osuđen za komandnu odgovornost istrebljenje i etničko čišćenje u Srebrenici, kao ni za komandnu odgovornos za zločine počinjene u Sarajevu. Osuđen je za pomaganje zločina protiv čovječnosti, ubijanje civila u Sarajevu i Srebrenici. Također, osuđen je za komandnu odgovornost granatiranja Zagreba. Bivši načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije se tereti da je kadrovskom, logističkom i materijalnom podrškom VRS-a i VSK-a tokom agresije na BiH, značajno doprinio zločinima koje su zapovjednici i pripadnici tih vojski počinili u Sarajevu, Srebrenici i Zagrebu. Većina sudaca, osim suca Molota, slažu se da su počinjeni zločini bili pod budnim okom vrhovnog generalštaba, tako i ubijanje civila u Sarajevu, granatiranje grada radi zastrašivanja stanovnika s ciljem njihovog demoralisanja koji bi doveo do sloma i podjele opkoljenog grada. Drugi cilj dirigovan s vrha je bio uklanjanje Drine kao granice, a ubijanje civila nakon ulaska u Srebrenicu također je bio pod orkestracijom generalštaba, za šta je velikim dijelom bio 'zaslužan' Perišić. Međutim, za zločine počinjene u tokom agresije na BiH, koji su činili pripadnici VRS i njegovi podrećeni oficiri, Perišić je znao, nije ih spriječio, ali u navodnoj nemogućnosti da utiče, spriječi ili kazni te zločine, Perišić se ne može teretiti za odgovornost ovih zločina. S druge strane većina sudaca smatra Perišića odgovornim za granatiranje Zagreba. Podsjetimo, Perišić je zbog optužbi za bombardiranje Zadra u Hrvatskoj, u odsustvu, osuđen na 20 godina zatvora. Hrvatska je 30. jula 1999. godine, kako je tada saopćio Stjepan Mesić, proslijedila "Perišićev dosje" Haškom tribunalu. Optužnica protiv Perišića objelodanjena je 7. marta 2005. godine, kada se on dobrovoljno predao i istog dana otišao u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala, a dva dana kasnije, 9. marta, izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice.

Suđenje Perišiću počelo je 2. oktobra 2008. godine, a u junu, godinu dana kasnije, pušten je na privremenu slobodu do početka suđenja, koje je okončano 11 januara ove godine.

XS
SM
MD
LG