Parlament BiH raspolaže voznim parkom koji broji 15 automobila i koji su stari do osam godina. Limuzine su plaćene oko 953.000 maraka.
Pravo na korištenje službenih automobila imaju članovi kolegija oba doma, zastupnici, sekretari, zaposlenici i parlamentarni vojni povjerenik.
Ured za reviziju BiH je prilikom kontrole ustanovio da evidencije kod korištenja automobila nisu u potpunosti pouzdane.
Kod pojedinih naloga, utvrdili su revizori, ne popunjavaju se pređeni kilometri, vrijeme polaska i dolaska, kod potrošnje goriva se ne navodi broj računa i slično.
Na putnim nalozima su uočili velike udaljenosti između gradova koje mjerljivi pokazatelji ne potvrđuju, kao i neprimjereno velike iznose loko vožnje.
„Nepouzdane i neažurne evidencije o troškovima upotrebe službenih vozila povećavaju rizik od nekontrolisane potrošnje sredstava za upotrebu službenih vozila”, navodi se u izvještaju objavljenom u ponedjeljak. „Za dio troškova ne može potvrditi jesu li potrošeni namjenski.”
Ured za reviziju BiH je i ranijih godina kritikovao Državni parlament zbog načina korištenja službenih automobila.
Nevladina organizacija Centri civilnih inicijativa je pratila rad parlamentaraca u 2017. i zaključili su da je najlošiji u 11 godina, koliko ova organizacija radi taj posao. Usvojili su ukupno 11 zakona.
Za taj posao, kako navode Centri civilnih inicijativa, poslanici i delegati zaradili su u između 4.800 i 6.500 maraka mjesečno.
Kompletni troškovi u Parlamentu BiH u 2017. su iznosili gotovo 15 miliona maraka. Na plate parlamentaraca i zaposlenika je potrošeno deset miliona maraka.