Linkovi

Omikron soj potvrđen u Britaniji, Njemačkoj i Italiji, SAD izdale novo upozorenje za putovanje


ARHIVA - Putnici na međunarodnom aerodromu u Johanesburgu (Foto:AP Photo/Jerome Delay)
ARHIVA - Putnici na međunarodnom aerodromu u Johanesburgu (Foto:AP Photo/Jerome Delay)

Velika Britanija je u subotu potvrdila dva povezana slučaja nove omikron varijante koronavirusa u zemlji.

Britanski ministar zdravlja Sadžid Džavid potvrdio je da su dvije osobe pozitivne na omikron u gradovima Čelmsford i Notingem. Rekao je da su slučajevi povezani sa putovanjem u Južnoafričku Republiku.​

London je u subotu uveo restrikcije za još četiri afričke zemlje, uz šest koje su dodate na spisak u petak.

Britanski premijer Boris Džonson najavio je u subotu nove mjere da bi se zaustavilo širenje omikrona.

"Od svih koji ulaze u Britaniju zahtijevaćemo da urade PCR test do kraja drugog dana od dolaska i da sa samoizoluju dok ne dobiju negativan rezultat", najavio je Džonson i dodao da će morati da se nose maske u radnjama i javnom transportu i da će biti ubrzan program vakcinacije.

Građani koji su bili u kontaktu sa osobama zaraženim omikronom moraće da se samoizoluju 10 dana.

Glavni britanski zdravstveni zvaničnik rekao je da postoji "razumna šansa" da bi vakcina mogla da bude manje efikasna protiv novog soja.

Dva slučaja novog soja potvrđena su i u Bavariji u Njemačkoj, saopštilo je regionalno Ministarstvo zdravlja. Dvije zaražene osobe ušle su u Njemačku na aerodromu u Minhenu 24. novembra i sada su u izolaciji, navelo je ministarstvo.

Jedan slučaj omikrona potvrđen je i u Italiji, saopštio je Nacionalni institut zdravlja i dodao da su pacijent i njegova porodica dobrog zdravlja.

Širom svijeta, sve veći broj zemalja uvodi nova ograničenja na dolazak putnika iz južnog dijela Afrike da bi se spriječilo širenje novog omikron soja koronavirusa koji bi mogao da bude otporniji na vakcine.

Veliki broj zemalja, među kojima su Sjedinjene Države, Australija, Brazil, Kanada, Iran, Japan, Tajland, Južna Koreja, pridružio se Evropskoj uniji i Velikoj Britaniji u uvođenju restrikcija na putovanje u više južnoafričkih zemalja zbog upozorenja u pogledu zaraznosti nove varijante, a suprotno savjetima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i State Department upozorili su građane da ne putuju u osam južnoafričkih zemalja, prenose agencije.

Najviši, četvrti nivo upozorenja izdat je za Južnoafričku Republiku, Zimbabve, Namibiju, Mozambik, Malavi, Lesoto, Esvatini (Svazilend) i Bocvanu.

Uprkos zabrani letova, slučajevi novog omikron soja su osim u Britaniji već registrovani širom svijeta - kod putnika u Belgiji, Bocvani, Izraelu i Hong Kongu.

Svjetska zdravstvena organizacija označila je omikron varijantom koja izaziva zabrinutost zbog velikog broja mutacija i ranih dokaza da je zarazniji od drugih sojeva. Moglo bi da prođe više nedelja prije nego što se utvrdi da li su postojeće vakcine protiv kovida manje efikasne protiv omikrona.

"Izgleda da se širi brzo. Odlučio sam da budem na oprezu", rekao je u petak američki predsjednik Džo Bajden, samo dan nakon što je proslavio povratak tradicionalnom obilježavanja praznika Dana zahvalnosti za milione Amerikanaca.

Gotovo dvije godine od izbijanja pandemije, koja je odnela više od 5 miliona života širom svijeta, zemlje su u visokom stanju pripravnosti. Holandske vlasti stavile su u izolaciju 61 osobu koja je testirana pozitivno na Kovid 19 na dva leta iz Južnoafričke Republike i pokušavaju da utvrde da li su putnici zaraženi omikron varijantom.

Brzo širenje novog soja među mladima u Južnoafričkoj Republici alarmiralo je zdravstvene eksperte iako još nije poznato da li omikron izaziva ozbiljne oblike bolesti. Za samo dvije nedelje, znatno je ubrzana stopa prenošenja virusa zbog omikrona.

Farmaceutske kompanije, među kojima su Astra Zeneca, Moderna, Novavaks i Pfizer, saopštile su da planiraju da prilagode vakcine u svjetlu pojave novog soja. Pfizer i partnerska kompanija Biontech naveli su da bi mogli da to urade za oko 100 dana.

Pojedini eksperti ocjenjuju da pojava nove varijatne pokazuje kako bi pandemija mogla da traje duže zato što bogate zemlje ne dijele vakcine sa drugima.

Manje od 6 odsto stanovništva Afrike je u potpunosti imunizovano protiv kovida, dok prvu dozu još nisu primili milioni zdravstvenih radnika i pripadnika ranjivih populacija.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG