Linkovi

Otvorene ljetnje Olimpijske igre ceremonijom uz socijalno distanciranje


Tokyo 2020 Olympics Opening Ceremony
Tokyo 2020 Olympics Opening Ceremony

Nakon jednogodišnjeg odlaganja zbog pandemije, Olimpijske igre u Tokiju formalno su otvorene u petak, ceremonijom otvaranja koja je bila umanjena, ali i dalje slavljenička.

Događaj je održan pred na desetine hiljada praznih mjesta na olimpijskom stadionu u Tokiju, a prisustvovaće samo oko 900 uglednih ljudi i drugih zvaničnika zbog mjera sprječavanja širenja COVID19.

Ceremonija otvaranja, nazvana "Ujedinjeni emocijama", možda je jedan od najuobičajnijih elemenata u inače najneobičnijim Olimpijskim igrama ikad.

Ceremonija je sadržavala poznate elemente kao što su vatromet, dronovi, muzički nastupi i ceremonija paljenja baklji.

"Potrebno je najmanje jedan metar, a možda i dva metra društvene distance, a oni će morati neprestano da nose maske", rekao je Hidemasa Nakamura, zvaničnik organizacionog odbora za Tokio 2020.

Japanska javnost se široko protivi održavanju Igara, plašeći se da će one pogoršati ionako pogoršanu pandemijsku situaciju Japana.

Tokio je u četvrtak izvijestio o skoro 2.000 novih infekcija virusom, što je šestomjesečni rekord za grad koji je već u vanrednom stanju.

U glavnom gradu, razgledanje javnih površina je otkazano. Barovima je naloženo da ne služe alkohol. Olimpijska baklja, simbol Olimpijskih igara, zamijenjena je svečanim ceremonijalnim osvjetljenjem.

Do sada je 87 osoba koje su u vezi sa Olimpijskim igrama imalo pozitivan test na virus. To uključuje nekoliko sportista, čiji su olimpijski snovi time presječeni. Ipak, organizatori su umanjili strah od izbijanja klaster infekcije u olimpijskom selu.

"Ne postoji nijedno mjesto koje nema slučajeva virusa. To je nemoguće. Stoga će se pojaviti neki slučajevi. Ono što je važno je sposobnost da se brzo identifikuju i izoluju pozitivni slučajevi i vjerujemo da se to dobro primjenjuje da bi se održale bezbjedne Igre", rekao je Nakamura.

Iako naizgled svake Olimpijske igre izazivaju nezadovoljstvo javnosti, Igre u Tokiju vođene su impresivnim brojem negativnih naslova.

Pored strahova od COVID 19, Igre su takođe znatno probile budžet. Ranije ove godine, šef tokijskog organizacionog odbora podnio je ostavku nakon negodovanja zbog njegovih komentara da žene previše govore.

Ove nedjelje, direktor ceremonije otvaranja, Kentaro Kobajaši, otpušten je nakon što su se pojavile snimke na kojima se on ruga holokaustu u komičnom skeču iz 1998. godine.

Igre su toliko toksične da se i glavni sponzori povlače. Ranije ove nedelje, Toyota, jedan od najprepoznatljivijih japanskih brendova, najavila je da neće puštati TV reklame povezane sa Olimpijskim igrama u Japanu i da njeni najviši zvaničnici neće prisustvovati ceremoniji otvaranja.

"Kao neko ko je proučavao političku istoriju Olimpijskih igara, ovo zaista iskače u nekim divljim vremenima u pogledu olimpijskih igara", rekao je Žil Bojkof, bivši sportista olimpijac i autor nekoliko knjiga o igrama.

Uprkos kontroverzama, organizatori se nadaju da će se fokus prebaciti na sport kada takmičenje započne.

Prema Grejsnoutu, kompaniji za analizu podataka, predviđa se da će Sjedinjene Države predvoditi sve zemlje sa 96 medalja, uključujući 40 zlatnih medalja. To bi bile sedme uzastopne ljetnje olimpijske igre za SAD koje vode u ukupnom broju medalja.

XS
SM
MD
LG