Od polovine septembra nekoliko stotina, uglavnom mlađih prosvjednika, kampuje pod vedrim nebom u jednom parku nedaleko od zdanja njujorške berze. Oni su dio pokreta nazvanog "Okupirajmo Wall Street," pokreta kojim sve više i više Amerikanaca u brojnim gradovima Sjedinjenih Država izražava nezadovoljstvo i protest protiv, kako kažu, gramzivosti u vrhovima korporacija, banaka i finansijskih kompanija i korupcije u politici. Pokret "Okupirajmo Wall Street" podržava i više radničkih sidikata. Za dva dana, 5. okobra, planirano je veliko okupljanje.
Prosvjednici su u uglavnom u parku poznatom pod nazivom Zuccotti, nedaleko od najznačajnijih finansijskih institucija. U tom parku mnogi zaposleni radnu pauzu koriste da prezalogaje nešto.
Za razliku od njih, prosvjednici su nezaposleni, a Julien Harrison, diplomirani student koji želi raditi kao učitelj, kaže:
„Učitelje otpuštaju širom Amerike. Sve je teže doći do posla. Ja sam iz Portlanda gdje je sve više onih sa titulom doktora nauka, magistara i diplomaca koji su prisiljeni tražiti posao u kafićima.“
I on, i drugi, dane provode protestirajući i organizirajući se u njihovom kampu najbolje što mogu.
Njujorčani i turisti različito reagiraju:
„Lijenčine, marksistički zgubidani. Sa jednog plakata poručuju... kapitalizam ne funkcionira... A kapitalizam je izgradio New York.....“
„Mislim da su u pravu. Svuda u svijetu je isto. I u mojoj Irskoj .... gramzivi i pohlepni ljudi kolo vode....“
„Mislim da bi se trebali razići i prestati uzalud trošiti vrijeme .....“ - govore neki od nasumce zaustavljenih prolaznika.
I neki slavni, poput hip-hop zvijezde Russella Simmonsa, zaustave se da prosvjednicima pruže podršku.
„Ovdje sam zarad solidarnosti sa svima koji protestiraju protiv onih koji grabe novac, zarad solidarnosti sa siromašnim i jadnim ...“ - uzvikivao je Simmons, a ponavljali prosvjednici.
Taj način, jedan uzvikuje a ostali ponavljaju, prosvjednici nazivaju humanim razglasom koji se može čuti nadaleko.
Svakog dana prosvjednici razgovaraju i svojim ciljevima i načinima kako ih postići. O njihovom osnovnom cilju Naif Littles, jedan od organizatora kaže:
„Trebamo zaustaviti velike korporacije, posebno velike banke sa Wall Streeta, da kontroliraju članove Kongresa, da kontroliraju one koji nas predstavljaju u Washingtonu.“
Prosvjednici svakodnevno marširaju, najčešće do njujorške berze, do Wall Streeta kao simbola korporativne i finansijske gramzivosti. Na svakom od tih marševa, praćeni su brojnim policajcima. U prošlu subotu naveče, uhapšeno ih je preko 700 prilikom marša Brooklynskim mostom.
Neki analitičari ocjenjuju proteste "Okupirajmo Wall Street" kao prosvjede bez fokusa, a prosvjednici pak ističu da su njihova okupljana čin neposredne, direktne demokratije.