Linkovi

Obama i Hu: Od ekonomije i ljudskih prava, do državničke večere


Na državničkoj večeri u Bijeloj kući: Prva dama Michelle Obama, kineski predsjednik Hu Jintao i američki predsjednik Barack Obama
Na državničkoj večeri u Bijeloj kući: Prva dama Michelle Obama, kineski predsjednik Hu Jintao i američki predsjednik Barack Obama

Prvi dan službenog posjeta Hua Jintaoa SAD-u bio je pun počasti i ceremonija, radnih razgovora i dogovora, a okrunjen je svečanom državnom večerom u Bijeloj kući

Prvi dan službenog posjeta kineskog predsjednika Hua Jintaoa Sjedinjenim Državama bio je pun počasti i ceremonija, radnih razgovora i dogovora, a okrunjen je vrlo svečanom državnom večerom u Bijeloj kući – tek trećom za mandata predsjednika Obame!

Vojni orkestri i počasna paljba 21 plotuna bili su dio dobrodošlice za kineskog predsjednika Hua Jintaoa na početku službenog posjeta Bijeloj kući, prvog takvog jednog kineskog čelnika nakon trinaest godina.

Američki predsjednik Barack Obama pozdravio je gospodina Hua i gotovo odmah se dotaknuo osjetljivog pitanja ljudskih prava u Kini: „Povijest pokazuje da su društva skladnija, nacije uspješnije, a svijet pravedniji, kada se podržavaju prava i odgovornosti svih ljudi i svih naroda, uključujući i univerzalna prava svakog ljudskog bića.“

Kineski predsjednik je odgovorio pozivom da svaka zemlja poštuje odluke i izbor one druge: „Kina i Sjedinjene Države bi svaka trebale poštivati izbor one druge po pitanju puta razvitka, kao i suštinske interese druge zemlje.“

Kasnije, na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji, gospodin Hu je izvjestiteljima rekao da je Kina napravila ogroman napredak po pitanju ljudskih prava, ali je priznao da je potrebno daljnje poboljšanje: „Kina je još uvijek sučeljena s mnogim izazovima u svom ekonomskom i društvenom razvolju, a mnogo toga još treba učiniti i na planu zaštite ljudskih prava.“

U međuvremenu, prosvjednici ispred Bijele kuće tražili su mnogo skorije poboljšanje ljudskih prava u Kini, kao i oštrije poteze predsjednika Obame po tom pitanju. Neki su se solidarizirali s Ujgurskim prosvjednicima, neki s Tibetancima, a i jedni i drugi očekuju da predsjednik Obama izvrši pritisak na Kinu da – kao velesila, što je i postala – postane odgovornija na zaštiti prava manjina. Neki od prosvjednika došli su ne samo iskazati podršku zaštiti ljudskih prava u Kini, nego i posebno pokazati dobrodošlicu kineskom predsjedniku.

Kooperacija je bila riječ dana, posebice na ekonomskom planu. Američka ekonomija je najveća u svijetu, kineska - druga, uz vrlo brzi rast.

Gospodin Obama je naglasio da je ekonomski razvitak Kine dobar za američko gospodarstvo: „Sjedinjene Države pozdravljaju uspon Kine kao snažne, prosperitetne i uspješne članice zajednice nacija. Ustvari, uspjeh Kine sa sobom je donio koristi i za naš narod, jednako kao i za vaš,“ rekao je kineskom predsjedniku gospodin Obama.

Dvojica predsjednika sastala su se s američkim i kineskim poslovnim čelnicima. Uz američki trgovinski deficit s Kinom kao jednom od najvećih briga administracije, dužnosnici Bijele kuće najavili su sklopljene sporazume kojima Kina kupuje američke proizvode u vrijednosti od, kako se procjenjuje, 45 milijardi dolara. Sporazumi uključuju i povećanje kinesog ulaganja u Sjedinjenim Državama za nekoliko milijardi dolara.

Danas se kineski predsjednik sastaje s američkim zakonodavcima u zgradi Kongresa, a potom odlazi u treći po veličini grad u Sjedinjenim Državama, Chicago, gdje će se sastati s daljnjim poslovnim čelnicima.

XS
SM
MD
LG