Crveno meso je već dugo meta kritika kao ne baš jako zdravo. Rezultati studije znanstvenika Harvardske škole javnog zdravlja povezuju ga s povećanim rizikom smrti. Prativši više od 37 tisuća muškaraca i 83 tisuće žena kroz nekoliko desetljeća, oni su ustanovili da već samo povećanje dnevnog konzumiranja crvenog mesa za jednu porciju – misli se na onu manju porciju, koja stane u dlan! – u slučaju neobrađenog mesa povećava rizik smrti za 13 posto, a ako se radi o procesiranom mesu, onda povećanje mortaliteta raste na 21 posto. Također se pokazalo da je kod onih koji jedu više crvenog mesa vjerojatnije da se ne bave tjelovježbom, da puše, piju i da su predebeli. Zamjena jedne porcije crvenog mesa dnevno ribom, peradi, orasima, malo-masnim mliječnim proizvodima ili žitaricama povezana je sa smanjenjem rizika od smrti.
Za primaoce transplantiranih organa jedna nova ideja – usađivanje ne samo organa davatelja nego i njegove koštane srži! - nosi potencijal trajnog poboljšanja kvaliteta života. Pacijenti koji prime presađeni organ normalno svakodnevno moraju uzimati veliku količinu lijekova koji prigušuju imunitet – i do 25 tableta dnevno! – kako ne bi odbacili usađeni darovani organ. Svi ti lijekovi donose i svoje nuzpojave kao i pojačani rizik od infekcija, pa i raka. U studiji provedenoj na manjem broju primatelja transplantiranih bubrega pokazalo se da je usađena koštana srž davaoca zavarala imuni sistem primaoca i omogućila njima više od polovice da s vremenom potpuno prestanu uzimati imunosupresivne lijekove jer im je tijelo povjerovalo da se radi o vlastitom a ne tuđem organu.
I, na kraju, ustanimo sa stolica i malo – prohodajmo! Studija o kojoj piše časopis „Diabetes Care“ pokazuje da prekidanje dugih perioda sjedenja kratkim periodima hodanja laganim do umjerenim tempom može značajno poboljšati zdravlje. Ispitanici su bili predebeli i izrazito debeli ljudi u dobi između 45 i 65 godina, kojima su nakon uzimanja obroka bile mjerene razine glukoze i inzulina. Oni koji su sa dvije-tri minute hoda prekidali svoje sjedenje svakih 20tak minuta imali su nižu razinu i glukoze i inzulina od onih koji su nakon obroka ostali sjediti za stolom ili na kauču.