Linkovi

Novi dokazi da Kina, Rusija i Iran ciljaju američke izbore


Radnici okruga Hillsborough rade na postavljanju opreme za rano glasanje u biblioteci Seffner-Mango Branch u Seffneru, Florida, 2. avgusta 2024.
Radnici okruga Hillsborough rade na postavljanju opreme za rano glasanje u biblioteci Seffner-Mango Branch u Seffneru, Florida, 2. avgusta 2024.

Postoje novi dokazi da Kina, Iran i Rusija agresivno proširuju svoje napore da utječu na američke glasače kako bi potencijalno utjecali na rezultate predstojećih izbora u SAD.

Dva obavještajna izvještaja o prijetnjama, jedan od softverskog giganta Microsofta i drugi od kompanije za kibernetičku sigurnost Recorded Future, detaljno opisuju rastuću aktivnost kibernetičkih aktera povezanih sa svakom zemljom - svi imaju za cilj da utiču na percepciju javnosti SAD-a manje od dvije sedmice prije nego što birači izađu na birališta .

Najveća promjena, prema Microsoftu, dolazi od aktera povezanih s Kinezima, poznatih istraživačima kao Spamouflage ili Taizi Flood.

"Operacije kineskog utjecaja nedavno su doživjele novi zaokret, pomjerajući fokus na nekoliko kandidata koji su izgubili glasanje i članove Kongresa", rekao je Microsoft, napominjući da je od septembra Kina ciljala najmanje četiri istaknuta republikanska poslanika, od kojih su svi poznati kritičari vlade u Pekingu.

Nedavno su nalozi povezani s Kinezima ciljali teksaškog republikanca Michaela McCaula, optužujući predsjednika Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma za “zloupotrebu moći za ličnu korist”.

Krajem prošlog mjeseca, drugi Spamouflage su počeli da jure senatorku iz Tennesseeja Marsha Blackburn, rekao je Microsoft. I ranije ovog mjeseca, isti napor je počeo promovirati Blackburnovog protivnika na izborima 5. novembra.

Ostale mete su republikanski predstavnik iz Alabame Barry Moore, koji je bio izložen sadržajima koji kritiziraju njegovu podršku Izraelu, i potpredsjednik obavještajnog odbora Senata, republikanac Marco Rubio, koji je optužen za korupciju.

Kineska ambasada u Washingtonu odbacila je navode iz Microsoftovog izvještaja.

"Predsjednički izbori su unutrašnji poslovi Sjedinjenih Država", rekao je glasnogovornik ambasade Liu Pengyu za Glas Amerike u srijedu, ponavljajući prethodne kineske demantije.

"Takve optužbe pune su zlonamjernih spekulacija protiv Kine, čemu se Kina odlučno protivi", dodao je.

Američki zakonodavci su, međutim, rekli da nisu iznenađeni porastom malignih aktivnosti.

„KPK [Kineska komunistička partija] ne podnosi nikoga ko podržava i daje glas onima koje tlače; njihov odgovor je sankcija i napad”, rekao je McCaul u izjavi za Glas Amerike.

“Smatram znak časti kada KPK – vodeći kršitelj ljudskih prava, cenzor slobode govora i tlačitelj vlastitog naroda – dovede u pitanje moj rad”, rekao je.

Rubio, najviši republikanac u obavještajnom odboru Senata, pozvao je da se napori kineskog uticaja "shvate vrlo ozbiljno".

"Kina postaje sve agresivnija", rekao je Rubio u izjavi za Glas Amerike. „Cilj Kine je oblikovati američko mišljenje o kritičnim pitanjima i ciljati na određene kandidate, posebno one koje smatraju anti-Kineskim.”

Sve veće prijetnje

Izvještaji Microsofta i Recorded Future upozoravaju da Peking nije sam.

Konkretno, izvještaji upozoravaju da su cyber akteri povezani s Rusijom, poznati istraživačima kao Oluja-1679 ili Operacija Preopterećenje, povećali svoj tempo operacija u posljednjih mjesec i po dana i pokazuju znakove da je na putu više uticajnih operacija.

„Operacija preopterećenja će vrlo vjerovatno povećati svoje aktivnosti“, navodi se u izvještaju Recorded Future.

Recorded Future navodi da su mnogi ruski napori, u posljednje vrijeme, nastojali izazvati bijes prema LGBTQ+ zajednici „koristeći dezinformacije za održavanje diskriminatornih uvjerenja oko transrodnih pojedinaca, percipiranih problema u ponašanju, tranzicije spola i operacija promjene pola, i farmaceutskih tretmana“.

Druge operacije utjecaja, navodi se u izvještaju, koriste glasovne snimke generirane umjetnom inteligencijom kako bi oponašale stil američkih novinara.

Microsoft je rekao da su ruski cyber akteri također pronašli načine da dopru do dodatnih američkih glasača prebacivanjem većeg dijela sadržaja sa platforme društvenih medija Telegram na X.

"Storm-1679 video snimci objavljeni na X dobili su veći nivo angažmana", rekao je Microsoft.

Istraživači Microsofta također su upozorili da postoje znakovi da Iran također pojačava svoje napore za miješanje u izbore.

Izvještaj Microsofta kaže da je u jednom slučaju, prije manje od dvije sedmice, “online osoba kojom upravlja Iran počeo lažno da se predstavlja kao Amerikanac i pozvao Amerikance da bojkotuju izbore zbog podrške oba kandidata vojnim operacijama Izraela”.

Rusija i Iran, kao i Kina, više puta su negirali bilo kakvu umiješanost u pokušaje miješanja u američke izbore.

Ali nova otkrića Microsofta i Recorded Future u skladu su s procjenama američkih obavještajnih službenika.

"Strani akteri - posebno Rusija, Iran i Kina - i dalje namjeravaju da raspiruju narative podjele kako bi podijelili Amerikance i potkopali povjerenje Amerikanaca u američki demokratski sistem u skladu s onim što smatraju da je u njihovim interesima", navodi se u procjeni sa skinutom tajnom tajnosti koju je u utorak objavio Ured direktora nacionalne obavještajne službe.

Zvaničnici američke obavještajne službe ranije su rekli da Rusija radi na povećanju šansi bivšeg predsjednika i Republikanskog kandidata Donalda Trumpa, dok Iran radi na tome da naškodi Trumpovoj kandidaturi za reizbor i umjesto toga podstakne kampanju potpredsjednice Kamale Harris, demokratske predsjedničke kandidatkinje.

I dok postoji malo dokaza koji upućuju na to da je Kina nastojala utjecati na predsjedničku utrku u SAD-u, obavještajni dužnosnici kažu da je Peking svoje napore usmjerio na kandidate u Kongresu, te državne i lokalne kandidate za koje se smatra da promoviraju politiku štetnu po interese Pekinga.

XS
SM
MD
LG