Izraelska vojska, koja je bila angažirana u prekograničnim borbama s Hezbollahom od početka rata u Gazi u oktobru 2023. godine, prvo je odbila odgovarati na pitanja o detonacijama.
17. septembra, hiljade pejdžera istovremeno je eksplodiralo u južnim predgrađima Bejruta i drugim uporišta Hezbollaha, u većini slučajeva nakon što su uređaji zapištali, ukazujući na dolaznu poruku.
Zvaničnik Hezbollaha, koji je želio da ostane anoniman, rekao je da je incident „najveći sigurnosni propust” za grupu u skoro godinu dana sukoba s Izraelom.
Sveukupno, eskplozije pejdžera, i eksplozije voki-tokija narednog dana, usmrtile su 39 osoba i ranile više od 3.400.
Izraelski mediji su objavili da je Netanyahu preuzeo odgovornost za napad tokom sastanka vlade, rekavši ministrima da se visoki zvaničnici odbrane i političke ličnosti protive detonaciji pejdžera, ali da je on nastavio s operacijom.
Borci Hezbollaha koriste pejdžere kao niskotehnološko sredstvo komunikacije u pokušaju da izbjegnu izraelsko praćenje lokacije, izjavila su za Reuters dva izvora upoznata s operacijama grupe ove godine. Pejdžer je bežični telekomunikacioni uređaj koji prima i prikazuje poruke.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu odobrio je napade na pejdžere koji su u septembru zadali smrtonosni udarac libanonskoj oružanoj grupi Hezbollah koju podržava Iran, izjavio je u ponedjeljak Omer Dostri, glasnogovornik ureda premijera.