Linkovi

Nema predaha za kineske zvaničnike jer ekonomija pokazuje nove znakove slabosti


Shipping containers and gantry cranes are seen at a port in Lianyungang, in eastern China's Jiangsu province on Aug. 7, 2024.
Shipping containers and gantry cranes are seen at a port in Lianyungang, in eastern China's Jiangsu province on Aug. 7, 2024.

Nedavni niz sumornih pokazatelja umanjio je očekivanja o kineskom ekonomskom učinku u julu, što je zlokobni znak za ostatak 2024. i ukazuje na potrebu za dodatnim mjerama stimulacije osim nametanja bolnih tačaka u drugoj po veličini svjetskoj ekonomiji.

Pozivi za dodatnim mjerama za podsticanje rasta za ekonomiju od 19 biliona dolara sačekali su zvaničnike nakon što se opće očekivani oporavak nakon pandemije nije uspio materijalizirati 2023. Ipak, vlada cilja ekonomski rast od oko 5% ove godine.

Najnoviji podaci ukazuju na težak početak drugog poluvremena. Podaci centralne banke u utorak su pokazali da su novi bankarski krediti u julu pali na najniži nivo u posljednjih 15 godina, dok su drugi ključni pokazatelji pokazali da je rast izvoza usporen i fabrička aktivnost opala jer se proizvođači bore sa slabom domaćom potražnjom.

Ekonomija je već rasla sporije nego što se očekivalo u drugom tromjesečju, povećavši se za 4,7% u odnosu na godinu ranije, budući da su oprezni potrošači i dalje neskloni trošenju, a trgovinske veze s glavnim tržištima postale su napetije, što sugerira da je period produžene tromosti sve vjerovatniji.

"Tržišni konsenzus će se pomjeriti na lijevu stranu cilja rasta od 'oko 5%', budući da je ekonomija usporila u julu i čini se da nedostaje snažan plan za podršku ekonomiji," rekao je Xu Tianchen, viši ekonomista u Economist Intelligence-unit, koja je od marta zadržala svoju prognozu rasta na 4,7%.

Kina će u četvrtak objaviti niz podataka o aktivnostima. Ekonomisti anketirani u anketi Reutersa očekuju da je maloprodaja porasla 2,6% na godišnjem nivou prošlog mjeseca, u odnosu na 2,0% u junu, dok se predviđalo da će industrijska proizvodnja rasti sporije i rast investicija ujednačen.

Zvaničnici će također objaviti najnovije podatke o cijenama novih kuća, koje su u junu pale najbržeu posljednjih devet godina uprkos nizu mjera podrške usmjerenih na privlačenje kupaca i zaustavljanje dugotrajne imovinske krize.

Kreditni podaci ove sedmice pokazuju da su zajmovi stanovništvu, uglavnom hipotekarni, smanjeni za 210 milijardi juana (29,37 milijardi dolara) u julu, u poređenju sa porastom od 570,9 milijardi u junu.

Jedan od glavnih razloga zašto ljudi ne troše u Kini je da se 70% bogatstva domaćinstava drži u nekretninama, sektoru koji je dugo bio glavni pokretač rasta.

Izvoz

Jedna od rijetkih svijetlih tačaka ove godine - izvoz - do sada nije uspjela pokrenuti širi ekonomski oporavak, ne samo zato što su proizvođači morali sniziti cijene kako bi pronašli kupce u inostranstvu zbog slabe domaće potražnje.

I postoje znakovi da globalna potražnja usporava. Zvanična anketa direktora fabrika za juli pokazala je da su proizvođači treći mjesec dobili manje izvoznih narudžbi.

"Sve zavisi od izvoza", rekla je Alicia Garcia Herrero, glavna ekonomistkinja za Aziju i Pacifik u Natixisu. "Izvoz stagnira, (i) već smo vidjeli Tajland kako najavljuje uvozne carine, i, naravno, Tursku, Evropu i SAD."

Ako vidimo da izvoz raste negativno, onda mislim da moramo sniziti naše projekcije za 2024., možda na 4,2%, ili tako nešto."

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG