U NATO savezu je postignut sporazum da će ova organizacija preuzeti nadzor nad primjenom embarga na uvoz oružja u Libiju. Međutim, članice NATO saveza i dalje su podijeljene u vezi s pitanjem tko bi trebao predvoditi aktualne vojne operacije protiv libijskih snaga odanih Moamaru Gadafiju.
Glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen objavio je jučer da će njegova mornarica i ratno zrakoplovstvo presretati plovila koja idu u Libiju, a na kojima bi se moglo nalaziti oružje ili plaćenici koje regrutira Gadafijev režim.
U vezi zapovjedništva vojnim operacijama, tu postoji nekoliko stajališta. Američki predsjednik Barack Obama je prije nekoliko dana izjavio da će u tome ključnu ulogu imati NATO savez. Francuska međutim – kako se čini - ne želi nadzor nad operacijama prepustiti NATO-u. Pariz želi da akcije nadzire ad-hoc odbor u kojem bi bili ministri vanjskih poslova zemalja koalicije kao i arapskih država.
Francuska je vlada priopćila da tu ideju podržava i Britanija. Bijela je kuća priopćila da je o ovoj temi jučer s čelnicima Britanije i Francuske razgovarao predsjednik Obama , koji je – također jučer – telefonski razgovarao i s premijerom Turske Redžepom Erdoganom.
******
Admiral američke ratne mornarice Samuel Locklear izjavio je da sve veći broj zrakoplova sudjeluje u zoni zabranjenog letenja iznad Libije. Za to vrijeme, u Libiji se nastavljaju borbe između vladinih snaga i pobunjenika.
Admiral Locklear je rekao kako se dosad 13 zemalja pridružilo koalicijskim snagama.
Istovremeno američke oružane snage objavile su da je do pada zrakoplova F-15 Eagle jučer najvjerojatnije došlo uslijed mehaničkog problema, a ne neprijateljske vatre. Pilot i kopilot sigurno su se prizemljili u blizini Bengazija.
Američki general Carter Ham izjavio je, pak, da su zračni udari ostavili Gadafijeve borce nadomak Bengazija “s malo volje ili kapaciteta za nastavak ofenzivnih operacija”.