To, kako ocjenjuje agencija Reuters, ukazuje da je manjak radnika – a ne manja potražnja za radnom snagom razlog sporijeg trenda zapošljavanja.
"Podaci ukazuju da kompanije oklijevaju da otpuštaju zaposlene usljed nedostatka radne snage na tržištu”, rekla je za Rojters Rubela Faroki iz organizacije koja istražuje ekonomske prilike u mestu Vajt Plens u državi New York.
Ukupan broj građana koji primaju pomoć za nezaposlene smanjen je za 523.426 u nedelji okončanoj 25. septembra. Tome je doprinio i prestanak plaćanja državnih naknada za nezaposlene prethodnog mjeseca.
Imajući u vidu da se Delta varijanta koroanvirusa sve sporije širi i da su, sa druge strane, škole otvorene – rastu očekivanja da će se sve više građana zapošljavati.
Na povećanje radne snage moglo bi uticati i isticanje plaćanja takozvanih proširenih beneficija. Međutim, procjene su i da bi usljed povećanog samozapošljavanja, ušteda, prevremenog penzionisanja i sa, druge strane, usled jačanja berze i porastu cijena nekretnina – u Americi još neće biti dovoljno radne snage.
Istovremeno, nedostatak radne snage otežava lanac snabdijevanja, jer je sve manje radnika koji proizvode sirovine i robu i isporučuju ih na tržišta – što podstiče inflaciju.