Linkovi

Na skupu umjetnika Amerike i Kine nisu spominjani progonjeni kineski disidenti


Konceptualni umjetnik i politički disident Ai Weiwei pokazuje svoje porezne dokumente
Konceptualni umjetnik i politički disident Ai Weiwei pokazuje svoje porezne dokumente

Među američkim umjetnicima na skupu u Pekingu bili su spisateljica Amy Tan, glumica Meryl Streep i režiser Joel Coen

Dok se debata o nekim ozbiljnim pitanjima u bilateralnim odnosima izmedju Sjedinjenih Drzava i Kine nastavlja, umjetnici obiju zemalja okupljaju se u Pekingu, za razmjenu iskustava i ideja.

S americko-kineskog foruma o umjetnosti i kulturi, koji je upravo zapoceo s radom, javlja Stephanie Ho.

Cetverodnevni americko-kineski kulturni dogadjaj, upravo otvoren u Beijingu, zapoceo je kao i mnogi drugi dogadjaji i susreti u Kini – uz puno ceremonije i sluzbenih govora. Najveca atrakcija, medjutim, americki su gosti, neka slavna imena, koji su u Kinu dosli na razmjenu ideja sa svojim kineskim kolegama.

Spisateljica Amy Tan, kineskog porijekla, rodjena u Sjedinjenim Drzavama, kaze da neki prizori koji su na nju utjecali imaju korijene duboko u Kini: "Unutar tih prizora, slika, predodzbi, nalazim metafore i emocionalne ideje. Privlaci me dvokulturalna emocija, duhovni bikulturalizam. Mislim da u tome, uz mastu i kroz prizore koji su nam zajednicki, koje dijelimo, mozemo potaknuti zajednicku kreativnost i mastovitost."

Nemaju svi americki gosti etnicke veze s Kinom. Filmski redatelj Joel Coen, poznat po jedinstvenim likovima iz filmova Fargo, The Big Lebowski i Raising Arizona, kaze da iako ne kani inkorporirati kineske teme u svoje filmove ipak smatra da je vazno saznati vise o iskustvima kolega u drugim zemljama: "Jedino izlaganje mnostvu ideja i ljudi moze biti katralizator za inovaciju, za stvaralacku mastu, za ono sve ono sto je temelj kreativnom procesu."

Organizatori foruma su Asia Society, Aspen Institute i Kinesko drustvo za razvoj prijateljstva s drugim zemljama.

Umjetnicki dogadjaji zasjenjeni su razvojem dogadjaja u slucaju dobro poznatog kineskog umjetnika, disidenta, Ai Weiweija, koji je ranije ove godine bio pritvoren i pocetkom ovog tjedna morao platiti veliku svotu kako bi na sudu pokusao osporiti tuzbu zbog utaje poreza.

Ai je izjavio da su njegova porezna iskustva – pokusaj vlasti da ga usutka – postala sada njegova umjetnost, sto ne iznenadjuje, kaze Melissa Chiu, direktorica muzeja Azijskog drustva: "To je vrlo u skladu s njegovom umjetnickom praksom; jos od 80-ih godina, Weiweiova umjetnost je, po svojoj prirodi, mahom konceptualna. Naravno, on stvara predmete, skulpture, instalacije, u zadnje vrijeme bavi se i arhitekturom. No, njegov interes za ideje ono sto je iznad svega karakterizira njegovu umjetnicku praksu."

Orville Schell, direktor Centra za americko-kineske odnose u organizaciji Asia Society kaze da su razmjene ove vrste daleko bolje u stvaranju uzajamnog povjerenja nego nego sto je to kritiziranje Kine zbog tretmana Ai Weiweija ili nobelovca Liu Xiaoba: "Prava snaga inovacije i kreativnosti dolazi do izrazaja kad ljudima omogucite da slobodno disu, da slobodno i glasno razmisljaju, umjesto da im govorite sto da misle, kako da misle, sto je opasno, a sto nije. Mislim da je vazno da im barem donekle, makar na neki mali nacin, pokazemo proces glasnog i javnog razmisljanja jedne kulture, jednog naroda, bez cenzure, bez kontrole odozgora. Mislim da nije pri tome nuzno optuzivati, stalno upirati prstom zbog Weiweija ili Xiaoba, svi o tome ionako imamo svoja misljenja."

Medju americkim gostima foruma o umjetnosti i kulturi u Beijingu su i glumica Meryl Streep i kulinarska strucnjakinja i aktivistica Alice Waters. Njima ce se, u raznim panelima za diskusiju, pridruziti kineski umjetnici – medju njima filmski redatelji Lu Chuan i He Ping, kao i neki glumci i umjetnici.

XS
SM
MD
LG