Tokovi ruskog gasa preko Ukrajine u centralnu i istočnu Evropu zaustavljeni su na Novu godinu nakon što je istekao ugovor o tranzitu između zaraćenih zemalja, a Kijev je odbio dalje poslovanje s Moskvom.
Recean je rekao da će Moldavija pod kontrolom vlade pokriti vlastite energetske potrebe domaćom proizvodnjom i uvozom, ali je napomenuo da je separatistički region Pridnjestrovlja pretrpio bolan udarac uprkos svojim vezama s Moskvom.
"Ugrožavanjem budućnosti protektorata koji podržava tri decenije u nastojanju da destabilizuje Moldaviju, Rusija otkriva neizbježan ishod za sve svoje saveznike - izdaju i izolaciju", rekao je Recean u saopćenju.
"Mi ovo tretiramo kao sigurnosnu krizu koja ima za cilj omogućavanje povratka proruskih snaga na vlast u Moldaviji i naoružavanje naše teritorije protiv Ukrajine, s kojom dijelimo granicu od 1.200 km."
Zvanični Telegram informativni kanal separatističkog Pridnjestrovlja rekao je da su u petak navečer stupili na snagu neprekidni prekidi struje. U njemu su navedeni okruzi u kojima će struja biti isključena na sat ili više između 18 sati. i 22:00
"Kako napominje Ministarstvo ekonomskog razvoja, to je u vezi sa činjenicom da stanovnici u ovom trenutku troše više energije nego što sistem može da proizvede", navodi kanal.
Novinski kanal navodi da sanatorijum, potpuno ugrijan i sa toplom vodom, pruža sklonište za siročad i štićenike staračkih domova. Optužila je centralnu vladu Moldavije da nije razumjela ili se pozabavila poteškoćama s kojima se region suočava.
"Vlasti Moldavije su potpuno van dodira sa realnošću i nastavljaju da govore o 'cijeni slobode od ruskog gasa'", navodi kanal.
Stanovnici Pridnjestrovlja već su ostali bez tople vode i centralnog grijanja, a sve fabrike osim proizvođača hrane prinuđene su da obustave proizvodnju.
Samozvani predsjednik enklave, Vadim Krasnoselsky, ranije je rekao da su isključenja struje neizbježna. On je rekao da region ima rezerve gasa za pokrivanje 10 dana ograničene upotrebe na sjeveru i dvostruko duže na jugu.
Rusija poriče upotrebu gasa kao oružja za prisiljavanje Moldavije i krivi Kijev što je odbio da obnovi sporazum o tranzitu gasa.
Spor oko zaostalih obaveza
Ruski gasni gigant Gazprom je 28. decembra odvojeno rekao da će obustaviti izvoz u Moldaviju 1. januara zbog, kako Rusija kaže, neplaćenih moldavskih dugova od 709 miliona dolara. Moldavija to osporava i kaže da dug iznosi 8,6 miliona dolara.
Nacija jugoistočne Evrope od oko 2,5 miliona ljudi je u centru pažnje od ruske invazije na susjednu Ukrajinu u vrijeme rastućih tenzija između Moskve i Zapada.
Njena proevropska predsjednica Maia Sandu osvojila je drugi mandat na izborima prošle godine i obećala da će ubrzati reforme i konsolidirati demokratizaciju.
Moldavija planira održati parlamentarne izbore ovog ljeta.
Uglavnom rusko govorno Pridnjestrovlje, koje se odvojilo od Moldavije 1990-ih, dobijalo je ruski gas preko Ukrajine.
Zauzvrat, Moldavija je većinu svoje električne energije dobijala iz Pridnjestrovlja. Ali, pošto je Kijev jasno stavio do znanja da će zaustaviti tranzit gasa iz Rusije, vlada Kišinjeva je pripremila alternativne aranžmane, sa mješavinom domaće proizvodnje i uvoza električne energije iz Rumunije, rekao je Recean.
On je rekao da je moldavska vlada ostala posvećena pomoći enklavi.
"Alternativna energetska rješenja, kao što su sistemi za biomasu, generatori, humanitarna pomoć i osnovne medicinske potrepštine, spremna su za isporuku ako otcijepljeno rukovodstvo prihvati podršku", navodi se u saopćenju vlade.
Šef moldavske nacionalne gasne kompanije Moldovagaz Vadim Ceban rekao je da su pridnjestrovske vlasti odbile ponudu za pomoć u kupovini gasa iz evropskih zemalja jer enklava vjeruje da bi isporuke ruskog gasa još uvijek mogle biti nastavljene.
Takve kupovine bi bile skuplje. Gazprom već dugo isporučuje gas u region bez traženja plaćanja.