Linkovi

Mladi glazbenici: od njujorških javnih škola do - Carnegie Halla


Predavač Akademije, Nathan Schram podučava učenike u njujorškoj javnoj školi
Predavač Akademije, Nathan Schram podučava učenike u njujorškoj javnoj školi

Jedan dio svog vremena članovi Akademije posvećuju izvedbi klasičnih djela u koncertnim dvoranama New Yorka. Drugi dio – u radu s mladima u njujorškim javnim školama

Nathan Schram, dvadesetcetverogodisnji violist, clan je Akademije, programa za obuku mladih glazbenika ciji pokrovitelji su Carnegie Hall i glazbena skola Juilliard. Pisali smo vec o njemu kad je, u listopadu prosle godine, postao clan Akademije. Jedan dio svog vremena clanovi Akademije posvecuju izvedbi klasicnih djela u koncertnim dvoranama New Yorka. Drugi dio – u radu s mladima u njujorskim javnim skolama. Tijekom njegove prve godine s Akademijom, Nathan Schram postigao je krunski uspjeh.

Proslog listopada, Nathan Schram bio je pijan od uzbudjenja. Diplomirao je godinu prije roka i upravo postao clan Akademije, programa koji bi mladim klasicnim glazbenicima poput njega trebao pomoci u izgradnji karijere.

Akademija svoju filozofiju gradi na pretpostavci da je vrhunski glazbenik onaj koji je, uz svoj talent, i vrsni pedagog, ambasador klasicne glazbe.

Schramu je dodijeljena bila osnovna skola u radnickoj cetvrti Brooklyna i rad s ucenicima na instrumentalnoj glazbi. U listopadu prosle godine, ovako je opisao sto je u tom trenutku osjecao, sto je mislio da poziv za prikljucivanje Akademiji znaci:

"Zvucalo je kao nesto sto ce mi pomoci da bolje komuniciram s publikom, kao nesto sto ce mi donijeti i novu publiku. I pruziti priliku da pomognem onima koji inace ne bi mogli dozivjeti glazbu . Takodjer dati priliku da i ja sam od njih nesto naucim."

Proslo je puno dana otada. Prosli mjesec, Schram je “odradjivao” svoje zadnje dane u bruklinskoj skoli.

"Uzbudjenje zbog mojeg dolaska ovamo malo je splasnulo. Mislim, bilo je fantasticno doci ovamo, izgraditi odnose s djecom, vidjeti kako jedan tjedan muku muce, a vec drugi iznenada zabljesnu."

Schram i profesor violine Zelman Bokser pomagali su djeci u pripremi koncerta na pozornici Carnegie Halla.

"Svirat ce Beethovenovu Devetu! Aranzman je za njih donekle pojednostavljen, simplificirana verzija Ode radosti, s orkestrom St. Luke’s."

U samo pet tjedana, kaze Bokser, djeca su morala svladati sedam novih djela za izvedbu u Carnegieju:

"Nijedno nije za njih bio problem, u tehnickom smislu... Ali nauciti toliko puno u tako kratko vrijeme, to nije bilo jednostavno, a trebalo je sve napamet nauciti."

Grupa ucenika cetvrtog razreda nije mogla docekati dan nastupa u Carnegie Hallu.

"Ja se zovem Petal Jadeo, i jako, jako sam iznenadjen jer nikada, nikada do sada, nismo bili u Carnegieju."

Tjedan kasnije jesu.

U novim majicama, zajedno s orkestrom St. Luke’s i drugom djecom. Ogromna dvorana Carnegie Halla bila je prepuna ucenika iz skola sa cijelog podrucja New Yorka. Kad je dosao njihov trenutak, svirali su iz petnih zila.

Nakon koncerta, otisli su svi zajedno u Central Park, na rucak i da se malo “ispusu.”

"Zovem se Lizbeth Nunez, bila sam jako uzbudjena, pogotovo kad sam vidjela sva ona lica u publici. Vise od tisucu i pol ljudi je bilo u dvorani!"

Tjedan dana nakon koncerta, Nathan Schram se u prostoriji prestizne skole Juilliard prisjeca trenutaka iz protekle godine i rada u Akademiji s novim prijateljima i kolegama i nekih svojih iskustava i dozivljaja...:

"Upravo sam odradio svoj zadnji dan predavanja, bilo je gorkoslatko. Taj je dio cijelog programa bio najtezi."

Tijekom cijele protekle godine Schram je odrzao i niz koncerata, na mnogim i raznim mjestima, i s nekima od najvecih imena u svijetu klasicne glazbe. Ali za razliku od svojih ucenika, on se jos nije nasao na glavnoj pozornici Carnegieja. Radit ce na tome tijekom iduce godine, kad zavrsi i drugu godinu Akademije i rada s djecom u bruklinskoj skoli.

XS
SM
MD
LG