U tijeku je međunarodni lov na osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea, za kojeg se javlja da se nalazi u Britaniji, kako raste bijes svjetskih čelnika od Rusije do Australije zbog tajnih informacijama koje je objavio na svom web sajtu.
Britanski mediji javljaju da tamošnje vlasti znaju da se skriva negdje u jugozapadnom dijelu Britanije. 39-godišnji Australac dao je vlastima telefonski broj i adresu kad je stigao u zemlju u listopadu.
U međuvremenu, objavljuju se nove informacije koje su procurile preko WikiLeaksa. U jednoj povjerljivoj poruci iz američkog veleposlanstva u Moskvi se kaže da je Rusija toliko korumpirana da je praktički "mafijaška država". U istoj se poruci o Moskvi govori kao o kleptokraciji u čijem su središtu Kremlj i premijer Vladimir Putin.
Odgovarajući na ovu poruku Putin je izjavio za CNN da se Sjedinjene Države ne bi smjele miješati u unutrašnje ruske poslove.
Interpol je izdao takozvanu “crvenu tjeralicu” zbog optužbi za seksualno zlostavljanje u Švedskoj i on bi sada mogao biti uhićen u 188 zemalja.
WikiLeaksova objava ogromne količine povjerljivih poruka razmjenjivanih između američkih veleposlanstva u svijetu i State Departmenta, nanijela je bitnu štetu američkoj vladi u provođenju diplomatskih aktivnosti, rekao je podtajnik Državnog tajništva za politička pitanja William Burns.
"Povjerljivost razgovora je u srži diplomacije, kao što je to i za novinare, za liječnike ili odvjetnike" - dodao je Burns.
U međuvremenu je glasnogovornik State Departmenta Philip Crowley rekao da će Sjedinjene Države agresivno istraživati i procesuirati odgovorne za curenje tajnih informacija, s kojim je, kako je naglasio - nanesena šteta nacionalnim interesima i ugroženi su životi. On je dodao kako su uvedene stroge mjere kako bi se osiguralo da informacije Državnog tajništva koji ne trebaju biti dostupne svakoj vladinoj agenciji, ne dolaze do ljudi koji za njih ne trebaju znati.