Svijet razdiru sukobi u formi punog rata, etničkih sukoba i terorizma. Uz to, ekstremističke grupe u mnogim zemljama svoju ideologiju pokušavaju širiti putem interneta. U takvim okolnostima, nedavno su eksperti za medije i novinari istražujući ulogu medija, izmedju ostalog, razgovarali i o tome da li mediji uz istinito izvještavanje trebaju promovirati i mir.
Rat u Afganistanu i Iraku, napetosti izmedju Južne i Sjeverne Koreje, sukobi u Južnoj Aziji, Africi, Evropi i na Srednjem Istoku, nastojanja al-Qaide da napadne ciljeve i interese Sjedinjenih Država - sve to ispunjava klasični medijski prostor. Internet dodatno komplicira situaciju.
Danas svako može napisati poruku i jednim pritiskom na tipku poslati je širom svijeta.
Zabrinutost zbog učestalih poruka mržnje plasiranih na internetu podstakla je nekoliko institucija u Washingtonu da sponzoriraju seminar sa ekspertima za medije i novinarima.
Sheldon Himelfarb, iz Američkog instituta za mir, kaže da Internet uz dobre donosi i loše strane: "Loše je da je Internet postao i mjesto propagiranja mržnje."
Seminar se fokusirao na pitanje da li mediji mogu igrati ulogu graditelja mira suprostavljajući se mržnji pozitivnim porukama.
Marvin Kalb, bivši dopisnik televizije, sada je analitičar u Američkom institutu za mir. On misli da će to biti jako teško, ukoliko ne i nemoguće. “Nisam siguran da je to posao novinara”, kaže on.
Frank Sesno, direktor Odjela za medije na Univerzitetu George Washington, je bio još otvoreniji:
"Ne mislim da je posao novinara da promoviraju mir. Posao urednika kao i novinara je da promoviraju sve ideje, ugodne i one druge, od kojih se priča sastoji."
Sesno kaže da tradicionalni, kao i ne-tradicionalni novinari mogu promovirati razumijevanje jednostavno ako nepristrano rade svoj posao:
"Treba objaviti da je naš posao potpuno i bezuvjetno da ljude dovedemo na mjesta gdje prije nisu bili, intelektualno i emocionalno, geografski i ideološki i da ih tome izložimo. Ponekad to može biti neugodno i nekonvencionalno. Ali, ja zaista mislim da će služiti znatno većem cilju."
Ali Dan Froomkin, washingtonski dopisnik online lista, Huffington Post, kaže da novinari danas mogu u svojim izvještajima promovirati mir:
"Nije slučajnost da većina ratova počinje nakon demoniziranja oponenata. Prema tome, ako možete ukazati na humanu stranu ljudi, to promovira mir. Mislim da dobro novinarstvo i odredjeni aspekti na internetu, uključujući socijalnu mrežu, zaista dobro rade u tom smislu."
Učesnici panela su današnje medije uporedili sa prašumom, punom otrovnih i ljekovitih trava.
Zajednički je zaključak da novinar mora biti nepristran, i da svijet medija treba jasno definirati, kako bi novinarsko izvještavanje odvojili od drugih medija, kao što su dokumentarni programi i blogovi, na primjer.
Oni kažu da je posao novinara da dostave informaciju i da je na ljudima da izvlače zaključke.