Euforija na ulicama Tripolija nakon sve izvjesnijeg kraja jedne od najopresivnijih i najbizarnih diktatura u arapskom svijetu. To je usljedilo nakon petomjesećnih oštrih borbi protiv snaga lojalnih Moammaru Gadhafiju.
Predsjednik Barack Obama je prekinuo odmor kako bi najavio promjene:
"Sada je jasno da se Gadhafijev režim primiče kraju i budućnost Libije je u rukama libijskog naroda."
Libijci su bili inspirisani revolucijama u Tunisu i Egiptu početkom ove godine. Ali, su Gadhafijeve snage uzvratile silom i pobunjenicima je trebala pomoć NATO snaga.
Elliott Abrams je bio zamjenik savjetnika za Nacionalnu sigurnost u administraciji predsjednika George Busha i sada je u Vijeću za medjunarodne odnose. On kaže da je medjunarodna pomoć stigla kasno:
"Mislim da je do ovoga, do konačnog pada Gadhafija, moglo doći mjesecima ranije."
Još uvijek je pred Libijom dosta izazova. Prije svega održavanje reda i mira.
U Benghaziju, predsjednik libijskog Prelaznog nacionalnog vijeća, Mustafa Abdel Jalil je pozvao na toleranciju i suzdržanost:
"Mi se uzdamo i vjerujemo da ste u stanju preuzeti odgovornost i zaštititi duše vaše braće, vašu imovinu, javne institucije i strategijske lokacije."
Jalil je zaprijetio ostavkom ukoliko pobunjenici ne prihvate jedinstvenu liniju komandovanja.
Ali David Pollock iz Washingtonskog instituta za Bliski istok kaže da je sreo neke od pobunjeničkih lidera i da su oni nepovezana grupa:
"Niko, zapravo nije sasvim siguran kako će ta opozicija izgledati kada postanu vlada - na čijoj će strani biti, da tako kažem, i kakve ideološke orjentacije će biti, ako budu ikakve, i koga će izabrati za prijatelje, a koga za neprijatelje."
Ali Pollock ne očekuje da će ekstremisti preuzeti kontrolu. On kaže da će vjerovatno Sjedinjene Države, Francuska i Britanija nastaviti ulagati u eksploataciju bogatih libijskih nalazišta nafte i plina, sobzirom na njihovu široku podršku pobjednicima.