To je opasno putovanje od 160 kilometara u često krhkim čamcima - nepoznate hiljade su stradale tokom godina - ali sve više Kubanaca preuzima rizik usred produbljivanja i pogoršanja političke i ekonomske krize kod kuće. Manji broj Haićana također bježi od ekonomskih i političkih nedaća svoje zemlje i čamcima stiže na Floridu.
Obalna straža pokušava zaustaviti kubanske migrante na moru i vratiti ih. Otkako je nova fiskalna godina američke vlade počela 1. oktobra, oko 4.200 je zaustavljeno na moru - ili oko 43 dnevno. To je bilo više od 17 dnevno u prethodnoj fiskalnoj godini i samo dva dnevno tokom fiskalne 2020-21.
Ali nepoznati broj je stigao do obale vjerovatno će ostati.
"Više bih volio da umrem da bih ostvario svoj san i pomogao svojoj porodici. Situacija na Kubi nije baš dobra", rekla je Jeiler del Toro Diaz za Miami Herald ubrzo nakon što je izašla na obalu u utorak u Key Largu.
Nacionalni park Dry Tortugas, grupa od sedam ostrva 110 kilometara zapadno od Ki Vesta, ostao je zatvoren za posjetioce u srijedu dok su SAD evakuisale migrante koji su se tamo iskrcali ranije ove nedelje. Obično oko 255 turista dnevno stigne brodom i hidroavionom u obilazak ostrva i tvrđave Jefferson, koja je izgrađena prije 160 godina. Zvaničnici nisu znali kada će se ponovo otvoriti.
U Marathonu, 72 kilometra sjeveroistočno od Key Westa, oko dvadesetak migranata držano je u ograđenom području ispred stanice za carinsku i graničnu zaštitu gdje su podignuti šatori kako bi pružili hlad. Kada su novinari Associated Pressa pokušali razgovarati sa migrantima kroz ogradu, zaposlenici Granične patrole su im rekli da odu.
Ramon Raul Sanchez s neprofitnom kubansko-američkom grupom Movimiento Democracia otišao je u Keys da provjeri situaciju. On je za AP rekao da je sreo grupu od 22 Kubanca koja je upravo stigla. Stajali su uz glavnu cestu, čekajući da ih američke vlasti pokupe. Zvaničnici Sancheza i Keysa rekli su da je Bidenovoj administraciji potreban koordinisaniji odgovor.
"Postoji migracijska i humanitarna kriza i potrebno je da predsjednik odgovori tako što će pomoći lokalnim vlastima", rekao je Sanchez.
Kubanci su spremni da rizikuju jer oni koji stignu na američko tlo gotovo uvijek ostaju, čak i ako je njihov pravni status mutan. Oni također stižu kopnom, lete za Nikaragvu, a zatim putuju na sjever preko Hondurasa i Gvatemale u Meksiko. U fiskalnoj godini 2021-22, 220.000 Kubanaca zaustavljeno je na američko-meksičkoj granici, skoro šest puta više nego prethodne godine.
Callan Garcia, odvjetnik za imigraciju na Floridi, rekao je da većina Kubanaca koji stignu na teritoriju SAD-a kažu agentima granične patrole da ne mogu naći adekvatan posao kod kuće. Oni su tada označeni kao "ubrzani za uklanjanje" kao da su ilegalno ušli u zemlju. Ali to ne znači da će oni zapravo biti uklonjeni brzo – ili uopšte.
Budući da SAD i Kuba nemaju formalne diplomatske odnose, američka vlada nema načina da ih vrati u domovinu. Kubanci su pušteni, ali im je naređeno da povremeno kontaktiraju savezne imigracione vlasti kako bi potvrdili svoju adresu i status. Dozvoljeno im je da dobiju radne dozvole, vozačke dozvole i brojeve socijalnog osiguranja, ali ne mogu podnijeti zahtjev za stalni boravak ili državljanstvo.
Garcia je rekao da to može trajati do kraja života. Neki Kubanci koji su došli žičarom Mariel iz 1980. još uvijek su označeni kao "ubrzani za uklanjanje".
"Oni su samo na neki način ovdje s plutajućim nalogom za uklanjanje koji se ne može izvršiti", rekao je Garcia.
Mali postotak kubanskih imigranata kaže agentima granične patrole da bježe od političkog progona i da su pušteni na uslovnu slobodu, rekao je Garcia. Prema Kubanskom zakonu o prilagođavanju iz 1966., oni su pušteni na slobodu sve dok ne budu mogli da se pojave pred imigracionim sucem da iznesu svoj slučaj. Ako se odobri, oni mogu dobiti stalni boravak i kasnije podnijeti zahtjev za državljanstvo.
S druge strane, haićanski imigranti gotovo uvijek bivaju vraćeni, iako su tamo rasprostranjeni politički progon i nasilje, uz teške ekonomske poteškoće.
"Ta nedosljednost ima nešto na što su zagovornici prava imigranata uvijek ukazivali", rekao je Garcia.
Bidenova administracija je u četvrtak saopštila da će odmah početi da vraća Kubance, Haićane i Nikaragvance koji ilegalno prelaze granicu SAD-a i Meksika, što je veliko proširenje postojeće mjere za sprječavanje ilegalnog ulaska Venecuelanaca u SAD.
Umjesto toga, administracija će primati 30 hiljada ljudi mjesečno iz četiri zemlje na dvije godine i nudiće im mogućnost legalnog rada - sve dok legalno dođu, imaju odgovarajuće sponzore i polože ispite za provjeru svojih podataka. Broj migranata iz te četiri zemlje, koji prelaze granicu, zabilježio je najveći rast, bez brzog načina da se vrate kući.
"Nemojte samo da se pojavite na granici“, rekao je predsjednik Joe Biden u četvrtak. „Ostanite gdje jeste i prijavite se legalno odatle."
"Novi proces je uređen. Bezbjedan je i human i funkcioniše", ocijenio je Biden.
To je Bidenov do sada najsmjeliji potez u rešavanju problema priliva migranata na američku granicu sa Meksikom, kao velika promjena imigracionih pravila koja će se ostati na snazi čak i ako Vrhovni sud ukine zakon o javnom zdravstvu iz vremena Trumpa koji omogućava američkim vlastima da vraćaju azilante.