Kod spomenika Jasenovački cvijet, jučer je održana komemoracija u spomen na žrtve ustaškog logora u Jasenovcu. Ove godine navršava se 66 godina od kad je 22. travnja 1945. godine oko 600 preživjelih zatočenika logora Jasenovac, pokušalo proboj na slobodu. Većina je u tome pokušaju izginula, dok se tek manji broj uspio domoći slobode.
U komemoraciji su sudjelovali najviši predstavnici vlasti predvođeni premijerkom Jadrankom Kosor, predsjednikom Republike Ivom Josipovićem, predsjednikom Sabora Lukom Bebićem, potom predstavnici obitelji ubijenih, predstavnici srpske, židovske, romske, bošnjačke, zajednice čiji su članovi ubijeni u Jasenovcu, predstavnici diplomatskog zbora u Hrvatskoj, vjerski predstavnici te predstavnici Saveza antifašističkih boraca.
Predsjednica Savjeta spomen područja Jasenovac, Katica Sedmak iznijela je na skupu najnovije podatke o do sada identificiranim žrtvama toga ustaškog logora u kojima su bili internirani i ubijani Srbi, Židovi, Romi, ali i Hrvati koji se nisu slagali su ustaškim režimom: "Gotovo 82.000 mrtvih, točnije, 81.988 osoba popisanih imenom i prezimenom do danas."
"Jesu li novi naraštaji išta naučili iz patnje prethodnih generacija ili je patnja povijesna zadanost? Hoćemo li uspjeti prekinuti lanac zla i mržnje i postaviti čvrste temelje da se nepravda i zlo više nikada ne ponove" - upitala je premijerka Jadranka Kosor i dodala: "Hrvatska vlada odlučno odbacuje i osuđuje svaki pokušaj revizionizma i rehabilitacije fašističke ideologije, svakog oblika totalitarizma, ekstremizma i radikalizma“.
Republika Hrvatska teži, kazala je premijerka, da Jasenovac bude mjesto mira, tolerancije i uvažavanja različitosti.
Suočen ovdje s razornom istinom da su pojedini pripadnici hrvatskog naroda bili kadri počiniti najokrutnija nedjela u ime nedemokratske i protucivilizacijske fašističke i rasističke ideologije "želim poručiti da je svatko od nas odgovoran za ono što čini, ali i za ono što ne čini" - kazao je predsjednik Sabora Luka Bebić. Teško je, dodao je, pojmiti sve užase, patnje boli žrtava logora: "Još je teže shvatiti silnu mržnju koja je počinitelje najtežih zločina nagnala na odvratnu bestijalnost prema nedužnim ljudima, samo zato što su bili druge nacije, druge vjere ili svjetonazora“.
Luka Bebić je dodao da se nikada ne smije prestati inzistirati na utvrđivanju pune istine i povijesnih činjenica. Hrvatski je narod, kazao je, predugo nosio ničim opravdanu stigmu ustašoidnosti zbog zlodjela koja su u Jassenocu počinili pripadnici kvislinške NDH. Ta se stigma - pojasnio je Bebić - temelji na povijesnoj laži, jer je najveći dio hrvatskog naroda prigrlio borbu protiv ustaškog režima.
Predsjednik Ivo Josipović je u Jasenovcu pozvao da istina o tome ustaškom logoru nikada ne bude umanjena i zataškavana i da ideologija koja se bazira na zlu nikada više ne dobije svoj prostor. Iako Jasenovac više nije mjesto jaza i povod sukobima, predsjednik Josipović je ustvrdio da i danas postoje pokušaji uvećavanja ili umanjivanja broja njegovih žrtava, te naglasio da je istina najjače oružje
Josipovića je komemoracija u Jasenovcu nadahnula da i ustvrdi kako se Hrvatska danas može ponositi poštivanjem ljudskih i manjinskih prava: “To naravno ne znači da smo savršeni, to ne znači da nemamo još puno toga za učiniti. Veliki dio svog međunarodnog ugleda Hrvatska može zahvaliti upravo napretku na tom području“.
Predstavnici pravoslavne, židovske i katoličke crkve te predstavnici muslimanske vjerske zajednice na komemoraciji su održali molitvu za jasenovačke žrtve.