Knjiga je izdata u sklopu serije publikacija iz oblasti medicinskog inženjeringa, a pruža detalje potrebne za implementaciju evropskih direktiva novog pristupa iz oblasti medicine, kroz sistem verifikacije medicinskih uređaja sa funckijom mjerenja.
U knjizi su detaljno opisani procesi, procedure i potrebe za uvođenjem medicinskih uređaja sa funckijom mjerenja u zakonsko mjeriteljstvo.
Urednici knjige su Almir Badnjević, Mario Cifrek, Ratko Magjarević i Zijad Džemić, dok je u njenoj pripremi učestvovao 21 svjetski stručnjak iz oblasti elektroinženjeringa, mašinstva, informatike te medicine.
Verifikacijom medicinskih uređaja sa funcijom mjerenja, povećava se tačnost i sigurnost medicinskih uređaja, postižu se značajne uštede u zdravstvenom sistemu, a kao glavna korist tačnih mjerenja prepoznaju se tačnije i sigurnije dijagnoze za pacijente i podaci potrebni za prihvatljiv tretman pacijenata, ističu autori.
Prije svega, knjiga se bavi integriranjem medicinskih instrumenata u zakonski mjeriteljski sistem.
Jedna od promotora knjige, akademik prof. dr Mirsada Hukić kaže da je uspješna kombinacija i suradnja stručnjaka iz raznih oblasti inženjeringa i medicine rezultirala objavom izuzetno značajne stručne publikacije.
Kako kaže, u knjizi je navedena čak 341 referenca.
“Ova knjiga nas stvarno obavezuje i upućuje, ne samo zdravstvene djelatnike, nego i čitavu državu, da pomisli na ovu tematiku i da u svoju regulativu uključi obavezu kontrole tačnosti i ispravnosti svih aparata koji se koriste u zdravstvu”, ističe Hukić.
Profesor na elektrotehničkom fakultetu u Podgorici, Radovan Stojanović, pohvalio je ambiciju inicijatora cijelog projekta, mladog doktora nauka iz oblasti biomedicinskog inženjeringa, Almira Badnjevića, ali i angažman ostalih autora knjige.
“U poplavi naučnih radova, koje po mom mišljenju ne služe nikome osim samim autorima i političko-ekonomskom establišmentu da opravda svoje postojanje, ovo je rijedak primjer publikovanja knjige koja se bavi praktičnim živim stvarima. Neka nam je čast da je ova knjiga djelo nastalo od ovih skromnih ljudi koji potiču sa vašeg i našeg tla”, poručuje Stojanović.
Knjiga “Inspection of Medical Devices - For Regulatory Purposes” podijeljena je u tri dijela. Prvi je opšti uvodni dio, dok se druga dva bave inspekcijom dijagnostičkih i terapeutskih aparata.
Jedan od autora knjige, direktor Državnog instituta za mjeriteljstvo BiH, Zijad Džemić, kaže da su tokom rada na knjizi saznali da nijedna država, osim zemalja EU, Amerike i Kanade, ne provodi procedure koje su navedene u knjizi.
“Onda kada smo počeli da pričamo o tome, ostale zemlje su polako počele iskazivati želju za preuzimanjem naših podzakonskih akata. Očekujemo da ova knjiga pomogne zamljama koje su već izrazile želju da preuzmu od nas naša iskustva u oblasti inspekcije medicinskih instrumenata”, navodi Džemić.
Almir Badnjević, jedini doktor nauka iz oblasti bioinženjeringa u BiH te osnivač i predsjednik Društva za medicinski i biološki inženjering u BiH kaže da je rad na knjizi bio veoma zahtjevan, prvenstveno zbog prikupljanju kredibilnih stručnjaka koji bi mogli da doprinesu nečim novim ovoj knjizi.
Kada je, kako kaže, sastavljen regionalni “dream team”, prijedlog su uputili svjetskom izdavačkom gigantu, njemačkom Springeru.
Na iznenađenje autora, od vodećeg izdavača svjetske naučne literature, stigao je pozitivan odgovor.
“Ova knjiga će definitivno biti dobra bazna osnova za predmete tog profila, ali i kao zakonska obaveza”, poručuje Almir Badnjević.
Facebook Forum