Linkovi

Kongres potvrđuje Trumpovu pobjedu na predsjedničkim izborima


Mjere bezbjednosti u centru Washingtona uoči kongresne potvrde izbornih rezultata (Foto: AFP/Allison ROBBERT)
Mjere bezbjednosti u centru Washingtona uoči kongresne potvrde izbornih rezultata (Foto: AFP/Allison ROBBERT)

U glavnom gradu Sjedinjenih Država održava se sjednica oba doma Kongresa, Senata i Predstavničkog doma, na kojoj članovi tog tijela treba da potvrde epilog američkih predsjedničkih izbora – tako što će sertifikovati glasove Elektorskog koledža.

To je ujedno i posljednja instanca izbornog procesa - prije predsjedničke inauguracije 20. januara.

Zasjedanje kojim će predsjedavati američka potpredsjednica Kamala Harris, ujedno i poražena kandidatkinja demokrata u trci sa izabranim predsjednikom Donaldom Trumpom, obavezno je prema američkom Ustavu.

Sve to događa se tačno na četverogodišnjicu nasilnog upada u Capitol, sjedište američke zakonodavne vlasti u Washingtonu, kada je dio Trumpovih pristalica protestovao zbog neutemeljenih tvrdnji o nepravilnostima koje su, kako su smatrali, utjecale da ga 2020. porazi odlazeći predsjednik Joe Biden.

Navode o neregularnostima odbacile su sudske instance širom zemlje.

Tehnički, potrebno je da Kongres potvrdi ishod glasanja elektora svake američke države. Tokom posljednjih dana zbog toga su u centru Washingtona pojačane mjere bezbjednosti - uključujući i metalnu ogradu u blizini zdanja Capitola.

Procedura podrazumijeva dopremanje izborne dokumentacija u posebnim kutijama od mahagonije koje se koriste za tu priliku. Proces potvrde organizovan je tako da predstavnici republikanaca i demokrata naglas čitaju rezultate i zvanično prebrojavaju glasove.

Američki potpredsjednik, koji predsjedava Senatom, proglašava pobjednika. Ukoliko je rezultat neriješen, Predstavnički dom odlučuje o pobjedniku - pri čemu svaka kongresna delegacija ima jedan glas. To se nije dogodilo od 1800-ih godina prošlog vijeka i ne bi trebalo ni ovog puta jer izborni rezultat iznosi 312 elektorskih glasova naspram 226 u korist Trumpa.

U odnosu na prethodnu sertifikaciju 2021. i nasilje koje je obilježilo - Kongres je pooštrio pravila. Tada je dio pristalica, sada izabranog predsjednika Donalda Trumpa, koji je tada bio poražen, izvršio nasilni upad u kongresno zdanje nastojeći da prekine proces - usled neutemeljenih tvrdnji o izbornim zloupotrebama koje su uzrokovale Trumpov poraz i pobjedu odlazećeg predsjednika Bidena.

Zakon o prebrojavanju glasova revidiran je 2022. kako bi se eksplicitnije definisala uloga predsjedavajućeg Senatom i američkog potpredsjednika – pošto je Donald Trump vršio pritisak na bivšeg potpredsjednika Mikea Pencea da se usprotivi porazu republikanaca, što bi u znatnoj meri prevazišlo njegovu ceremonijalnu ulogu. Pence je tada odbio Trumpa čime je potvrđen poraz republikanaca što će, kako se u američkoj javnosti procjenjuje, ovoga puta učiniti Harris u ime demokrata. Prema revidiranom zakonu - potpredsjednik nema prava da utvrđuje rezultate, već isključivo da ih potvrdi.

Pošto se objave rezultati elektorskog glasanja neke od američkih država tokom sjednice, član Kongresa ima mogućnost da uloži prigovor po bilo kom osnovu. Međutim, predsjedavajući neće odobriti razmatranje ukoliko nije u pisanoj formi i ako ga nije potpisala petina članova oba doma Kongresa.

To je znatno više u odnosu na izbore 2020, kada je za razmatranje prigovora bila potrebna podrška po jednog člana Senata i Predstavničkog doma. Prag je podignut zakonom iz 2022 - kako bi se otežalo ulaganje neutemeljenih prigovora.

Ukoliko bi razmatranje prigovora bilo prihvaćeno, zajednička sjednica Kongresa se prekida - a time bi se bavili Senat i Predstavnički dom u odvojenim sesijama. Da bi prigovor bio usvojen potrebna je podrška oba doma Kongresa i to prostom većinom glasova.

Kongresna potvrda glasanja Elektorskog koledža stvara preduslov za posljednju instancu procesa glasanja - što je predsjednička inauguracija koja se u Capitolu održava 20. januara u podne.

Ništa ne ukazuje da bi moglo biti problema - nalik onima prije tačno četiri godine, kada je veći broj pristalica danas izabranog predsjednika, a tada poraženog kandidata Donalda Trumpa, pokušao da prekine kongresno zasjedanje.

Nakon smirivanja višečasovnih nemira, tokom kojih su stotine demonstranata provalile u Kongres i doslovce po zgradi jurile njegove članove, bila je potvrđena pobjeda Joea Bidena.

Sa tim nasilnim događajem povezana je smrt šest osoba, dok su u neredima stotine bile povrijeđene. Materijalna šteta na i unutar zdanja američkog Kongresa procjenjena je na 2,8 miliona dolara.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG