Mashinsky (57) je na prevaru promovirao Celsius kao sigurnu alternativu bankama, dok je prikrivao da gubi stotine miliona dolara u rizičnim investicijama, prema tužbi koju je u četvrtak podnijela njujorška državna tužiteljica Letitia James.
Građanskom tužbom se traži da se Mašinskom zabrani poslovanje u New Yorku i da plati odštetu, restituciju i degorgement.
Tužba je posljednja poteškoća za kripto sektor, koji je potresen optužbama protiv osnivača FTX kripto burze Sama Bankman-Frieda. Bivši mogul, koji je optužen za prevaru investitora i nanošenje milijarde dolara gubitaka, u utorak se izjasnio da nije kriv.
Mašinski, rodom iz Ukrajine čija je porodica emigrirala u Izrael, odlučio je da se preseli u Njujork nakon što je 1988. otišao u taj grad, rekao je za podcast za Forbes.
"Ogledao sam se i pomislio sam, nikad se neću vratiti", rekao je.
Od tada je osnovao osam kompanija, uključujući Arbinet, koja je izašla na berzu 2004. godine, i Transit Wireless, koja pruža Wi-Fi podzemnoj željeznici u New Yorku.
Mashinsky tvrdi da je kreirao Voice over Internet Protocol (VoIP), preteču aplikacije Uber za dijeljenje vožnje, kao i ideju za kriptovalutu koja je prethodila bitcoinu.
Mashinsky se uključio u kriptovalute 2017. godine, kada je njegov fond Governing Dynamics doveo blockchain kompaniju MicroMoney kao strateškog partnera. Iste godine je osnovao Celsius.
U svojim tinejdžerskim godinama, Mashinsky je kupovao konfiskovanu robu poput fenova za kosu i videorekordera sa carinskih aukcija na izraelskom aerodromu Ben Gurion i preprodavao ih za profit, navodi se u članku iz 1999. u ugašenoj tehničkoj publikaciji Industry Standard.
Mašinski je u to vrijeme imao aspiracije da pokrene posao transplantacije cijelog tela: "Dajte staroj osobi novo tijelo - zadržite glavu, zadržite kičmu i ponovo kreirajte ostalo", rekao je.
Izvršni direktor je služio u izraelskoj vojsci od 1984. do 1987. godine, gdje se školovao za pilota i služio u pješadijskim jedinicama Golani, navodi se na njegovom ličnom sajtu.
Mashinsky je prikupio preko 1,5 milijardi dolara za različite poduhvate koji su generirali više od 3 milijarde dolara koje su on i drugi investitori unovčili, navodi se na njegovoj web stranici, koja također kaže da posjeduje više od 50 patenata.
"Najveći rizik je da ga ne preuzmete", piše na početnoj stranici.
U stotinama intervjua, postova na blogu i livestreamova kao javno lice Celzijusa, Mashinsky je svojim klijentima obećao da će dobiti visoke povrate ako polože digitalnu imovinu na njegovu platformu, uz minimalan rizik, prema tužbi New York AG-a.
Ni Mašinski ni njegov advokat nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar u četvrtak.
Celsius je obećao da će investitori ostvariti povrat do 17%, među najvišim u industriji. "Mi to uzimamo od bogatih", navodi se u tužbi Mašinskog.
Do početka 2022. prikupio je 20 milijardi dolara digitalne imovine od investitora. Međutim, kompanija se borila da ostvari dovoljno prihoda da isplati obećane prinose i krenula je u mnogo rizičnije investicije, navodi se u tvrdnji.
Kompanija je dala stotine miliona dolara u kreditima bez kolaterala i uložila stotine miliona više u neregulisane decentralizovane finansijske platforme, navodi se u tužbi.
Mašinski, koji je nosio majice sa sloganima kao što su "banke nisu vaši prijatelji", nastavio je lažno predstavljati investitorima da je Celsius generisao visok prinos kroz niskorizična ulaganja, navodi se u pravnom podnesku.
U YouTube videu "Pitaj Mashinsky Anything" 10. juna, preduzetnik je rekao da "Celzijus ima milijarde likvidnosti." Dva dana kasnije, pauzirao je povlačenje investitora "kako bi stabilizovala likvidnost i poslovanje".
Celsius je prošlog 13. jula podnio zahtjev za zaštitu od poverilaca iz poglavlja 11, navodeći deficit od 1,19 milijardi dolara u svom bilansu stanja.