Mješovita grupa podataka ukazuje na neujednačen početak druge polovine godine za ekonomiju od 19 biliona dolara i daje kreatorima politike i dalje razlog za zabrinutost nakon loših pokazatelja izvoza, cijena i bankarskih kredita ranije ovog mjeseca.
Podaci Državnog zavoda za statistiku (NBS) pokazuju da je industrijska proizvodnja porasla za 5,1% u odnosu na godinu ranije, usporavajući tempo od 5,3% u junu i ispod predviđanja analitičara za rast od 5,2%.
Nasuprot tome, maloprodaja je porasla za 2,7% u julu, ubrzavši rast od 2,0% u junu i nadmašivši očekivanja za rast od 2,6%.
Sveukupno, analitičari kažu da podaci povećavaju hitnost kreatora politike da uvedu više mjera podrške usmjerenih na potrošače umjesto ulijevanja sredstava u infrastrukturu.
„Čini se da se ekonomski zamah donekle stabilizovao prošlog mjeseca, uz povećanje potrošnje i usluga usluga koje su u velikoj mjeri nadoknadile usporavanje investicija i industrijske proizvodnje“, rekao je Julian Evans-Pritchard, šef za kinesku ekonomiju u Capital Economics.
"S obzirom na to da vlada pojačava podršku politici, mislimo da bi skroman oporavak mogao zavladati u narednim mjesecima."
Kineski lideri su prošlog mjeseca nagovijestili da će više razmotriti novu ekonomsku knjigu i usmjeriti stimulaciju na potrošače, a ne na infrastrukturu i proizvodnju.
Državni planer je prošlog mjeseca rekao da će oko 150 milijardi juana (20,97 milijardi dolara) prikupljenih kroz posebno izdavanje duga ove godine subvencionirati program trgovine robom široke potrošnje.
„Potrošačka potražnja je nastavila da se oporavlja, jer su politike za proširenje domaće tražnje i promovisanje potrošnje dobijaju na snazi“, rekao je Liu Aihua, portparol NBS.
NEMA PREDAHA
Ogroman pad potrošačke potrošnje u sektoru nekretnina zabilježen je u posljednje tri godine.
Sa 70% bogatstva kineskog domaćinstva u nekretninama, sektoru koji je na svom vrhuncu činio četvrtinu ekonomije, potrošači su čvrsto zatvorili svoje novčanike.
Bilo je nekoliko znakova da se izgledi popravljaju s odvojenim podacima u četvrtak koji pokazuju da su cijene novih kineskih nekretnina u julu pale najbržim tempom u posljednjih devet godina, pošto politike podrške nisu uspjele vratiti povjerenje u sektor koji se bori.
Daljnji znaci smanjene potražnje bili su evidentni u korištenju roba azijskog giganta, pri čemu je proizvodnja kineske rafinerije nafte za mjesec manja za 6,1% u odnosu na godinu ranije, a proizvodnja sirovog čelika pada drugi mjesec.
Investicije u osnovna sredstva porasle su za 3,6% u prvih sedam mjeseci 2024. godine u odnosu na prethodnu godinu, ali su također iznevjerile očekivanja za rast od 3,9% i usporile sa rasta od 3,9% u periodu od januara do juna.
Analitičari su općenito pozdravili podršku usmjerenu na potrošačku potrošnju, ali upozoravaju da će se morati povući druge poluge politike kako bi se ekonomija postavila na ravnopravan položaj.
Pozivi za dodatnim mjerama za podsticanje rasta uzdrmali su zvaničnike otkako se opće očekivani oporavak nakon pandemije nije materijalizirao 2022.
Iako vlada još uvijek cilja na rast od oko 5% ove godine, analitičari su zabrinuti da je svjetska proizvodna moćnica ušla u dugotrajnu ekonomsku slabost sličnu onoj u Japanu 1990-ih.
To sugerira da bi mogle biti potrebne hrabrije reforme za oživljavanje rasta.
Centralna banka je u četvrtak ubacila gotovinu putem instrumenta kratkoročnih obveznica i rekla da će kasnije ovog mjeseca izvršiti rollover svog srednjoročnog kreditnog instrumenta (MLF) jer proširuje podršku likvidnosti finansijskom sistemu.
Kineska centralna banka na sastanku ranije ovog mjeseca rekla je da će pojačati finansijsku podršku široj ekonomiji i da će napori biti usmjereni više na potrošače kako bi se podstakla potrošnja.
Ali s tako slabom domaćom potražnjom i nejasnim izgledima, domaćinstva i preduzeća ne žure sa zaduživanjem, što sugerira da bi mogle biti potrebne druge promjene.
„Podaci pokazuju da je privreda u drugoj polovini godine slabo startala i očekuje se da će se povećati vjerovatnoća zamjene MLF smanjenjem RRR-a, ali ključ za održavanje ekonomskog rasta od 5% ostaje dolazak fiskalne potrošnje“, rekao je tržišni ekonomista ANZ Kine Xing Zhaopeng, misleći na omjer obavezne rezerve centralne banke.