Vang Hejđun, čelnik kineskog istražnog biroa ministarske komore za trgovinske mjere, rekao je u saopštenju da će carine "ozbiljno naškoditi multiratelarnim trgovinskim mehanizmima predstavljenim u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji i zasigurno će imati veliki uticaj na normalni međunarodni trgovački poredak".
Kineski zvaničnik je dodao, "ako konačne mjere Sjedinjenih Država povrede kineske interese, Kina će raditi sa drugim zemljama koje su pogođene odlukom po pitanju preduzimanja mjera zaštite svojih prava i interesa".
Saveznici odmjeravaju
U međuvremenu, ranije u petak, kanadski premijer Džastin Trudou rekao je da su Trampovi planovi za uvođenje carina "apsolutno neprihvatljivi".
Trudo je u petak rekao da je spreman da "brani kanadsku industriju". Kanada je najveći izvor SAD za nabavku oba materijala. On je upozorio da će carine takođe naštetiti američkim korisnicima i poslovima kroz podizanje cijena.
Evropska unija takođe je pogođena Trampovim planom. Predsjednik Evropske komisije, Žan Klod Junker, upozorio je da bi EU mogla da odgovori uvođenjem carina na ključne američke proizvode, poput burbon viskija, plavog džinsa i motocikala Harli Dejvidson.
Junker je rekao njemačkim medijima u petak da ne voli riječ "trgovinski rat".
"Ali, ne vidim kako ovo nije dio ponašanja koje liči na rat", rekao je.
Tramp je ranije tokom dana objavio na Twitteru: "Trgovinski ratovi su dobri i laki za pobijediti".
Direktor Svjetske trgovinske organizacije, Roberto Azevedo, odgovorio je mirno, rekavši: "Trgovinski rat nije ni u čijem interesu".
Devizno tržište
Devizno tržište odgovorilo je obaranjem vrijednosti američkog dolara u odnosu na druge glavne valute. Dan je završen sa najnižim kursom dolara u odnosu na jen u protekle dvije godine. Euro je u petak porastao pola procenta u odnosu na dolar.
Inustrijski indeks Dau Džons završio je nedjeljnu trgovinu sa četvrtim padom u nekoliko dana, okončavši na 24.538,06. Nasdak i S&P 500, međutim, porasli su blago nakon trodnevnog pada.
Tramp je petak proveo braneći svoje prijetnje za uvođenje carina, rekavši da potencijalni trgovinski konflikt može biti od koristi po Sjedinjene Države.
Japanski vladin zvaničnik rekao je za Glas Amerike da je Tokio "objasnio nekoliko puta američkoj vladi svoju zabrinutost", ali je odbio da dalje komentariše o bilo kakvoj diskusiji sa Vašingtonom koja je u eventualno u toku.
"Svjesni smo predsjednikove izjave i razumijemo da zvanična odluka još uvijek nije donijeta",; rekao je japanski zvaničnik. "Ako SAD uvedu bilo kakve mjere, očekujemo da će te mjere biti u skladu sa pravilima Svjetske trgovinske organizacije.''
Tramp je rekao u četvrtak da će carine od 25 odsto na čelik i 10 odsto na uvoz aluminijuma biti na snazi dugo vremena. Rekao je da će mjere biti potpisane "tokom slijedeće nedjelje".
2017. godine, Kanada, Brazil, Južna Koreja i Meksiko ostvarile su gotovo polovinu američkog uvoza čelika. Te godine, kineski proizvođači čelika ostvarili su udio od manje od dva odsto cjelokupnog američkog uvoza čelika.
Facebook Forum