Linkovi

Kina nastoji da namami strane turiste, ali nekima je to teško prodati


Sada posjetitelji iz više od deset zemalja mogu samo doletjeti i ostati do 15 dana.
Sada posjetitelji iz više od deset zemalja mogu samo doletjeti i ostati do 15 dana.

Guilherme Carvalho je prvi put posjetio Kinu ovog mjeseca, a Italijan je rekao da je jedan od glavnih faktora putovanja bila politika nakon pandemije ukidanja ulaznih dozvola za neke turiste.

Ranije su svi strani posjetioci morali proći kroz težak proces podnošenja zahtjeva za kinesku vizu. Sada posjetitelji iz više od deset zemalja mogu samo doletjeti i ostati do 15 dana.

"Nisam očekivao da ću se osjećati tako sigurno", rekao je Carvalho, koji je posjetio Šangaj. "Svi su tako ljubazni."

Carvalho nije sam. Kako se vlasti fokusiraju na jačanje stranog turizma u pokušaju da ožive ekonomiju i podstaknu sporu potrošačku potrošnju, hiljade posjetitelja pohrlilo je u Kinu, ohrabreni viznom politikom i lakšim pristupom njenim jedinstvenim uslugama digitalnog plaćanja.

Od 24. juna, rezervacije iz nekoliko zemalja pod viznom politikom, uključujući Francusku, Njemačku, Italiju, Maleziju i Tajland porasle su 150% u odnosu na prethodnu godinu, podaci su najveće kineske putničke agencije Trip.com.

Rezervacije za juli i avgust također će biti veće.

"Veoma smo uzbuđeni što vidimo trend. Mnogi ljudi su imali neke nesporazume u vezi s Kinom prije nego što su došli, ali nakon što stignu, osjećaju da su gradovi poput Šangaja vrlo sigurni, vrlo čisti", rekla je izvršna direktorica Trip.com-a Jane Sun.

Kina je od decembra odobrila bezvizni ulazak turistima iz nekoliko zemalja, uključujući Francusku, Njemačku, Italiju, Španiju, Australiju, Novi Zeland i Poljsku.

Zemlje jugoistočne Azije, uključujući Tajland, Singapur i Maleziju, također su sklopile sporazume s Pekingom kako bi olakšale putovanja bez viza.

U sedmici kada je Kina najavila bezvizni režim za posjetioce iz Australije i Novog Zelanda, prodaja tura skočila je 133% u odnosu na prethodnu sedmicu, rekla je Yvette Thompson, generalna menadžerica prodaje i marketinga za Australiju i Novi Zeland u turističkoj agenciji Intrepid Travel .

"Izlazeći iz COVID-a, vize su samo još jedan nivo složenosti za putnike. Tako da je uklanjanje te složenosti dobar potez", rekla je ona.

Oporavak na duge staze

Nedavni porast turizma dolazi nakon što je Kina zatvorila svoje granice početkom 2020. radi borbe protiv pandemije COVID-19 i držala ih zatvorene do početka 2023. godine.

Ali čak i uz jačanje bezvizne politike, daleko manje turista dolazi u Kinu sada nego prije pandemije.

Prema zvaničnim podacima o turizmu, Kina je u 2019. godini primila ukupno 49,1 milion stranih posetilaca, od kojih je više od trećine dolazilo radi razgledanja i odmora. Prihod od međunarodnog turizma dostigao je 131,3 milijarde dolara te godine.

U prvoj polovini 2024. broj stranih državljana koji su ušli u Kinu bio je daleko manji od 14,6 miliona. Među njima je 8,5 miliona ušlo bez viza, što je nešto više od polovine ukupnog broja, prema Nacionalnoj administraciji za imigraciju.

Podaci o prihodima od međunarodnog turizma za Kinu nisu objavljeni od 2019.
Turističke agencije kažu da se nadaju da će iduća godina dovesti više stranih turista jer će se globalna potražnja za putovanjima i redovima letova dodatno oporaviti na nivoe prije pandemije.

Međutim, Kina mora učiniti više od samo ukidanja viza kako bi ohrabrila strance, kažu stručnjaci.

Geopolitičke tenzije, vlada koja ne toleriše neslaganje i ponekad ratoborno prikazivanje Kine u nekim zapadnim medijima odvratili su neke turiste. Prošlog mjeseca, dva odvojena napada nožem na strance također su izazvala zabrinutost za sigurnost.

Kina takođe mora da se takmiči za pažnju sa Japanom, koji doživljava procvat turizma zahvaljujući svom slabom jenu.

"Što više pričamo o razlozima za odlazak u Kinu - raznolikim pejzažima, historiji, razlici između carskog Pekinga i futurističkog Šangaja - mislim da se negativni PR brže raspršuje", rekao je turistički agent Thomson.

Još jedna potencijalna prepreka za strance je ogromna kineska digitalna infrastruktura.

Plaćanje svega, od prijevoznih karata do rezervacija restorana do ulaska u turističke lokacije, vrši se putem QR kodova povezanih s lokalnim aplikacijama za plaćanje kao što su WeChat i Alipay, što otežava svakodnevnu interakciju vlasnicima stranih bankovnih kartica.

Kina je dozvolila povezivanje stranih bankarskih kartica sa Alipay-om i WeChat-om, ali sistemske i jezičke barijere ostaju zastrašujuće.

"Ne mogu da zamislim kako stranac koji nema kineske alate za plaćanje i ne govori jezik može da se nosi sa svim ovim", rekla je Liang Hongling, kineska naučnica koja živi u Glazgovu i koja planira da putuje sa svojim mužem Ircem u njen rodni grad u Xinjiangu ovog mjeseca.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG