Imigracija je bila ključno pitanje u američkoj predizbornoj kampanji.
Prije nego što su krenuli prema sjeveru, migranti su se okupili u Tapachuli, glavnom gradu južne države Chiapas, noseći transparente s porukama poput "NEMA VIŠE MIGRANSKE KRIVI" i slikama Djevice od Guadalupea, važnog vjerskog i kulturnog simbola u Meksiku, navode svjedoci Reutersu.
"Želimo da nas američke vlasti vide, da vide da smo ljudi koji žele da rade, a ne da nikome naude", rekao je migrant iz Hondurasa Roy Murillo, koji se pridružio karavanu sa svoje dvoje djece i trudnom suprugom.
Posljednjih godina nekoliko karavana s ljudima koji su se nadali da će ući u Sjedinjene Države pokušalo je doći do američko-meksičke granice, putujući u masovnim grupama radi sigurnosti. Većina se razišla putem.
"Bojim se da putujem sam sa svojom porodicom. Ovdje vas karteli ili kidnapuju ili ubiju... Zato dolazimo u karavanu", rekao je Murillo.
Murillo je ispričao svoje neuspješne pokušaje da osigura termin za azil putem mobilne aplikacije koju je razvila američka agencija za carinu i graničnu zaštitu.
Tapachula, obavezan prelaz za desetine hiljada migranata, postao je jedan od najnasilnijih gradova u Meksiku posljednjih mjeseci, s migrantima često na meti organiziranog kriminala, prema službenim podacima.
"Ovdje se osjećam ugušeno. Zato smo odlučili da odemo", rekla je 28-godišnja venecuelanska migrantica Thais, koja je govorila pod uslovom da se njeno prezime ne koristi zbog sigurnosnih razloga.
Pridružila se karavanu sa suprugom i trogodišnjom kćerkom.
"Voljela bih da gospodin Trump i gospođa Kamala vide da smo ljudska bića, da želimo živjeti i izdržavati svoje porodice", dodala je.
Birači su glasali u utorak u utrci između potpredsjednice Harris, demokrate koja želi da postane prva žena predsjednica SAD-a, i Trumpa, republikanskog imigracionog tvrdolinijaša koji ima za cilj da povrati mjesto predsjednika.