Linkovi

Kako fotografije napada na Trumpa oblikuju američku predsjedničku kampanju


Republikanski predsjednički kandidat, bivši predsjednik Donald Trump, okružen je agentima američke tajne službe nakon pokušaja atentata na predizbornom skupu u Butleru, Pensilvanija, 13. jula 2024., na slici novinara AP-a Evana Vuccija.
Republikanski predsjednički kandidat, bivši predsjednik Donald Trump, okružen je agentima američke tajne službe nakon pokušaja atentata na predizbornom skupu u Butleru, Pensilvanija, 13. jula 2024., na slici novinara AP-a Evana Vuccija.

To je fotografija koja se pojavila širom svijeta. Okrvavljeni Donald Tramp, podignute pesnice, dok službenici tajne službe sklanjaju bivšeg predsjednika sa bine.

Snimio je novinar Associated Pressa Evan Vucci, a slika prikazuje neposredne posljedice pokušaja atentata na Trumpa na predizbornom skupu u Pensilvaniji u subotu.

Neki američki mediji opisali su slike tog dana kao ikone. Neki kažu da imaju potencijal da promijene tok predsjedničkih izbora; drugi su komentirali trajno nasljeđe fotografije u doba videa.

Ali stručnjaci za etiku gledaju kako – u polariziranom vremenu – mediji i drugi koriste izvještavanje o napadu.

Ron Burnett, bivši predsjednik Univerziteta za umjetnost i dizajn Emily Carr u Kanadi i stručnjak za slike, rekao je da vjeruje da fotografija može imati snažan utjecaj.

“Uopšte se ne potcjenjuju ikonski efekti fotografije, jer istina ne stoji protiv ikona. Ikone zapravo uvijek imaju veće efekte od istine, što je zaista zastrašujuća pomisao, ali je istina”, rekao je on za Glas Amerike.

Dodao je da slike pokušaja atentata pojačavaju narativ Trumpove kampanje.

"Fotografija se veoma uklapa u način na koji je pristupio svakoj fazi ove, nazovimo je, bitke, jer on to vidi kao bitku. Fotografija sugeriše, između mnogo različitih stvari, da je on u ratu i da je već u stalnoj opasnosti”, rekao je Burnett, koji živi u Vancouveru.

Subramaniam Vincent, direktor Centra za novinarstvo i medijsku etiku Univerziteta Santa Clara, rekao je da će prikaz trenutka igrati u političkom diskursu.

Dakle, prava etika, mislim, dolazi do izražaja u tumačenju gde je slika, šta ona predstavlja u narativu o američkoj kulturi, politici, oružju, nasilju“, rekao je za Glas Amerike.

Za Vuccija, snimanje pucnjave i posljedica je bio prioritet. „Znao sam da je ovo trenutak u američkoj historiji koji mora biti dokumentovan“, rekao je. “Mislim, naš posao kao novinara je da radimo ovaj posao.

Dok mediji rade na provjeravanju onoga što se dogodilo na skupu, na društvenim mrežama bujaju dezinformacije.

Među teorijama zavjere koje se dijele su tvrdnje u kojima se lažno kaže da su političke stranke na obje strane odgovorne. Novinari rade na ispravljanju.

"Nema dokaza ni za jednu od ovih teorija zavjere, ali one odražavaju vrstu tvrdnji koje se šire u ovoj vrlo polariziranoj emocionalnoj klimi neposredno nakon pokušaja atentata", rekao je David Klepper, reporter za AP.

Dva dana nakon napada, Trump se vratio na scenu, ovaj put za Republikansku nacionalnu konvenciju u Milwaukeeju, Wisconsin.

Podaci cyber analitičara PeakMetrics pokazuju da se u satima nakon napada sve češće spominjao na društvenim mrežama, navodi AP.

Dok je većina objava koje je kompanija analizirala izražavala simpatije, PeakMetrics je pronašao druge koji su nastojali da zasade teorije zavjere ili šire lažne ili obmanjujuće tvrdnje.

XS
SM
MD
LG