Legendarna zabavljačica Josephine Baker pjevala je da ima dvije ljubavi - "J’ai Deux Amours" - svoju zemlju i Pariz.
Rođena je u Saint Louisu ali je, kada je došla da nastupa u Parizu, uživala u životu oslobođenom od sistemskog rasizma i segregacije koji su postojali u njenoj zemlji. Brzo je postala zvijezda pariskog društva, dok su ljudi hrlili da vide njene nastupe u gradskim noćnim klubovima.
Nastanila se u Francuskoj, a vrijeme provodila delom u Parizu, a dijelom u zamku koji je kupila na jugozapadu zemlje.
Baker je postala Francuskinja kada se udala, a čim je počeo Drugi svjetski rat, pridružila se francuskom Pokretu otpora, rekavši: "Želim da sebe dam Francuskoj, radite sa mnom šta želite."
Slava joj je dobro služila u toj ulozi - mogla je da bezbjedno prenosi šifrovane poruke u muzičkim notama. U svom zamku je skrivala borce Pokreta otpora kao i Jevreje koji su bježali od nacista.
U Sjedinjenim Državama se borila protiv rasizma i postala aktivna u pokretu za građanska prava. Prema riječima njenih rođaka, bila je tužna što je morala da napusti rodnu zemlju da bi bila tretirana na isti način kao i drugi.
U utorak je postala prva crnkinja, prva Amerikanka i prva profesionalna zabavljačica koja je ušla u Panteon u kome počiva samo nekoliko desetina francuskih velikana, među kojima su Victor Hugo, Voltaire i Marie Curie.
Na potresnoj ceremoninji, francuski predsjednik Emmanuel Macron je Baker nazvao "izuzetnom ličnošću" koja je oličenje francuskog duha. Istakao je i da se borila za slobodu i jednakost svih. Ispred Pantheona puštana je njena muzika gledaocima koji su došli da prisustvuju istorijskom trenutku.
Na zahtjev njene djece, posmrtni ostaci Baker ostaće u Monaku, gdje je sahranjena. Umjesto toga, spomen ploča je postavljena na kenotaf u kome se nalazi zemlja sa četiri mjesta najdraža njenom srcu - Saint Lousia, Pariza, njenog zamka i Monaka.