Linkovi

Sirija – Jordan: Neutralnost koju će biti teško održati


Sirijske izbjeglice u Jordanu
Sirijske izbjeglice u Jordanu

Uz unutarnje rastuće političke i ekonomske neprilike, najmanje što Jordanci žele je konflikt sa susjednom Sirijom.

Siriji susjedne zemlje sa pažnjom prate građanski rat koji se ponekad, na ovaj ili onaj način, prelije i preko sirijskih granica. Za razliku od Turske i Iraka, Jordan nastoji ostati neutralan, iako ima znakova da može biti uvučen u sirijsku krizu, mada tome jordanska kraljevina nije nimalo sklona. Uz unutarnje rastuće političke i ekonomske neprilike, najmanje što Jordanci žele je konflikt sa susjednom Sirijom.

„Interesi Jordana Jordanu diktiraju nemiješanje“ - kaže analitičar Labib Kamhawi i dodaje:

„Postoje pritisci izvana, od Sjedinjenih Država, iz Evrope i zemalja regiona, Saudijske Arabije naprimjer, da se Jordan prisili na ustupanje prostora za neku vrstu vojne intervencije i druge logistike.“

Sjedinjene Države, ključni saveznik Jordana, uputile su, primjera radi, u Jordan mali vojni kontingent čija misija za sada nije jasna.

Profesor univerziteta Jordan Hassan Barari smatra da je bitno pri ruci imati Amerikance:

„Međunarodna zajednica želi da Jordan bude uključen u razrješenje krize u Siriji. U tom smislu Jordanu je potrebna svaka vrsta podrške, posebno Amerikanaca.“

Damask, glavni grad Sirije je nešto više od 100 kilometara sjeverno od Jordana i oni koji pokušavaju sruštiti režim Bashara al-Assada Jordan vide kao ključni put za snabdijevanje pobunjenika.

O tome profesor Barari kaže:

„Ima krijumčarenja oružja u Siriju, ali na minimalnom nivou. To nije toliko mnogo da provocira sirijski režim. Jordan je, kako se čini, spreman dozvoliti veće krijumačarenje.“

Rizik od eventualnog vojnog odgovora sirijskog režima je realnost, ističe profesor Barari:

„Niko sa sigurnošću ne može tvrditi šta se može desiti, ali ako jednom Jordan bude uvučen, to bi bio front sa kojim bi se Jordan morao nositi.“

Procjene da bi režim Bashara al Assada, da bi opstao, mogao posegnuti za hemijskim oružjem su odnedavno novi element sirijske krize o kojem analitičar Kamhawi kaže:

„Ako prihvatimo procjene da bi moglo biti korišteno hemijsko oružje, onda je to još jedan poziv, još jedno opravdanje za stranu intervenciju i Siriji.“

Bez obzira što Jordan i Jordanci žele, možda ipak neće imati izbora, procjenjuje profesor Barari:

„Na kraju krajeva, Jordanu će biti vrlo teško održati neutralnu poziciju i odbiti ono što Amerikanci budu željeli.“

U međuvremu, jordanska kraljevina prati dešavanja u Siriji i oko Sirije i čeka.
XS
SM
MD
LG