Linkovi

Istraživanje: Psi razumiju neke riječi sa zvučnih ploča


Naučnici su istražili fenomen pasa koji koriste zvučne ploče za komunikaciju, otkrivajući da oni zaista razumiju određene riječi, otvarajući nove perspektive o njihovom stepenu razumijevanja.

U posljednje vrijeme na društvenim mrežama poput Instagrama i TikToka, sve češće se pojavljuju viralni videozapisi pasa koji pritiskaju dugmad na zvučnoj ploči, navodno komunicirajući sa svojim vlasnicima.

Dok neki vlasnici tvrde da njihovi psi koriste ove ploče kako bi formirali skoro pa smislene rečenice – tražeći hranu, pomoć, ili čak izražavajući zbunjenost pred vlastitim odrazom u ogledalu – mnogi skeptici dovode u pitanje autentičnost ovih tvrdnji.

Međutim, nova studija koju su vodili naučnici iz Laboratorije za komparativnu kogniciju na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu pokazuje da ovaj fenomen možda nije samo trend. Studija, koju je predvodio kognitivni naučnik Federiko Rosano, bavi se skepskom javnosti oko toga da li psi zaista razumiju značenje riječi koje proizvode ove zvučne ploče. Studija je objavljena krajem avgusta u objavljeni u časopisu PLOS ONE.

Rosano ističe da njihovi nalazi, pokazuju da riječi imaju značenje za pse i da oni reaguju na same riječi, a ne samo na vizuelne ili druge znakove koje inače dobijaju od vlasnika. Istraživači su se fokusirali na nekoliko ključnih riječi kao što su „napolje”, „igra”, i „hrana”, kako bi testirali da li psi razumiju značenje ovih pojmova kada se izgovore različitim metodama – bilo da ih vlasnik izgovori, pritisne dugme na zvučnoj ploči, ili to učini nepoznata osoba.

Studija je obuhvatila dva eksperimenta. U prvom su istraživači posjetili domove 30 pasa, dok je u drugom eksperimentu 29 vlasnika samostalno provodilo testiranje kod kuće, prateći precizne upute istraživačkog tima. Svi psi su već bili obučeni da koriste zvučnu ploču. Cilj eksperimenata bio je da se provjeri da li psi prepoznaju i odgovaraju na specifične riječi bez obzira na to ko ih izgovara i na koji način.

Rezultati su pokazali da su psi u oba eksperimenta pravilno reagovali na riječi povezane sa igrom i izlaskom, bez obzira na to da li su te riječi bile izgovorene od strane vlasnika, nepoznate osobe, ili putem zvučne ploče. Psi su, na primjer, pokazivali povećanu aktivnost i interesovanje za igru kada bi čuli riječ „igračka" ili „igra", te su trčali prema vratima kada bi čuli riječ „napolje". Ovi nalazi sugerišu da psi mogu razumjeti značenje ovih riječi u različitim kontekstima, čak i kada izostanu vizuelni ili drugi kontekstualni znakovi.

Međutim, studija nije uspjela pronaći uvjerljive dokaze da psi specifično reaguju na riječi povezane s hranom. Istraživači su zaključili da je potrebno dalje istraživanje kako bi se tačno odredilo u kojim kontekstima i na koje načine psi razumiju ljudske riječi.

Iako je fenomen komunikacije pasa putem zvučnih ploča još uvijek u ranoj fazi istraživanja, ova studija otvara nove perspektive o tome kako naši krzneni prijatelji doživljavaju i razumiju svijet oko sebe.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG